Dodatkowa emerytura dla 100-latków. Jest nowa ustawa
Sejm przyjął Ustawę o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. O tym, że trwają prace nad projektem informowaliśmy już kilka miesięcy temu. Ostatecznie został on przegłosowany przez posłów 18 października, następnie ustawa trafiła do Senatu, który nie wniósł poprawek. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta.
Emerytura dla 100-latków. Od teraz gwarantowana ustawą
Osoby, które ukończyły sto lat, mogą liczyć na dodatkową emeryturę, wypłacaną dożywotnio. Tak zwane świadczenie honorowe jest obecnie wypłacane niezależnie od zwykłej emerytury, która przysługuje seniorowi. Problem w tym, że wypłatę tego świadczenia regulowały stare przepisy (utrzymanie świadczenia honorowego uzależnione jest od potwierdzenia przez każdego, kolejnego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego decyzji Prezesa Rady Ministrów z... 1972 r.). Uchwalona przez Sejm ustawa porządkuje kwestię wypłaty świadczenia honorowego dla 100-latków, czyli tak zwanej drugiej emerytury.
Świadczenie honorowe - dla kogo?
Prawo do świadczenia honorowego przysługiwać będzie osobom posiadającym obywatelstwo polskie, które ukończyły 100 lat życia i które w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc ukończenia 100 lat życia, mają prawo do świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym.
Warto zaznaczyć, że przepisu nie różnicują tu osób na podstawie sytuacji majątkowej - wystarczy, że osiągnęły one odpowiedni wiek.
Czy trzeba składać wniosek o świadczenie honorowe?
Większość osób nie będzie musiała składać żadnych dodatkowych dokumentów. ZUS samodzielnie weryfikuje wiek osób, które już otrzymują świadczenia emerytalne lub rentowe, i automatycznie rozpoczyna wypłaty świadczenia honorowego po osiągnięciu 100 lat. Tak będzie w przypadku osób, które mają prawo do świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym.
W przypadku osób, które nie mają prawa do emerytury lub renty, wypłacanej przez organy emerytalne, prawo do świadczenia honorowego przyznawane będzie na wniosek.
W przypadku gdy osoba posiadająca obywatelstwo polskie, która ukończyła 100 lat życia, nie ma prawa do świadczenia, o którym mowa w art. 2, świadczenie honorowe przysługuje na jej wniosek, jeżeli osoba ta posiada po ukończeniu 16. roku życia centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych), (...) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres co najmniej 10 lat - czytamy w ustawie.
Wniosek trzeba będzie wówczas złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Dodatkowa emerytura dla stulatków - ile i co z waloryzacją?
Świadczenie honorowe dla stulatków jest niezależne od innych świadczeń emerytalnych, rentowych czy socjalnych, co oznacza, że nie wpływa na inne pobierane przez stulatków świadczenia i jest wypłacane dodatkowo. W ustawie zapisano, że wynosi ono 6246,13 zł brutto miesięcznie (czyli tyle, ile obowiązująca w tym roku kwota świadczenia). Ważną zmianą jest jednak to, że świadczenie będzie waloryzowane. Waloryzacja odbywać się będzie w marcu, na takich samych zasadach, jak ma to miejsce w przypadku waloryzacji emerytur i rent.
Pobierasz tzw. emeryturę dla stulatków. Co to dla Ciebie oznacza?
Jeśli jesteś osobą, która pobiera już tzw. emeryturę dla 100-latków, zapewne zastanawiasz się, co dla Ciebie oznacza uchwalenie nowych przepisów. Tę kwestię wyjaśniają poniższe artykuły ustawy.
Art. 14. 1. Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy świadczenie z tytułu ukończenia 100 lat życia przyznane przed tym dniem staje się z mocy ustawy świadczeniem honorowym, które jest wypłacane przez organ dotychczasowy i przysługuje w wysokości, o której mowa w art. 4 ust. 1. (czyli 6246,13 zł brutto miesięcznie - przyp. red.)
2. W sprawach o świadczenia z tytułu ukończenia 100 lat życia wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy niniejszej ustawy.
Art. 15. Osobom, które przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy ukończyły 100 lat życia i na dzień 31 grudnia 2024 r. mają prawo do świadczenia, o którym mowa w art. 2, przyznaje się z urzędu świadczenie honorowe od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
Art. 16. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.
