
Stare przepisy dotyczące emerytury dla 100-latków. Teraz reguluje to ustawa
Osoby, które ukończyły sto lat, mogą liczyć na dodatkową emeryturę, wypłacaną dożywotnio. Obecnie dodatkowe pieniądze dla seniorów, którzy ukończyli 100 lat są wypłacane na podstawie przepisów z lat siedemdziesiątych. Uchwalona w październiku ustawa o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia reguluje te kwestie.

Pewność i przewidywalność sytuacji prawnej - posłowie niemal jednomyślni
Pomysłodawcy uchwalonej ustawy zwracali uwagę, że jej celem jest nie tylko uporządkowanie przepisów, ale również "zapewnienie pewności i przewidywalności sytuacji prawnej najstarszej części społeczeństwa".
Za ustawą w dniu 18 października 2024 roku głosowało 408 posłów, 16 było przeciw, a jeden się wstrzymał.

Dodatkowa emerytura za wiek. Komu będzie przysługiwać to świadczenie?
Prawo do świadczenia honorowego przysługiwać będzie osobom posiadającym obywatelstwo polskie, które ukończyły 100 lat życia i które w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc ukończenia 100 lat życia, mają prawo do świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym.
Takie osoby nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków - ZUS przyzna świadczenie z urzędu.

Emerytura dla 100-latków. Kto musi złożyć wniosek do ZUS?
W przypadku osób, które nie mają prawa do emerytury lub renty, wypłacanej przez organy emerytalne, prawo do świadczenia honorowego przyznawane będzie na wniosek. Wniosek trzeba będzie wówczas złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.