Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spacer po Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy. Poznaj historię najstarszej nekropolii katolickiej w mieście

OPRAC.:
Jakub Kisiel
Jakub Kisiel
Cmentarz Starofarny został otwarty w 1809 roku, a pierwszych pochówków dokonano najpóźniej w 1811 r., po wydaniu zakazu chowania zmarłych na cmentarzach przykościelnych przez władze pruskie.
Cmentarz Starofarny został otwarty w 1809 roku, a pierwszych pochówków dokonano najpóźniej w 1811 r., po wydaniu zakazu chowania zmarłych na cmentarzach przykościelnych przez władze pruskie. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Do Uroczystości Wszystkich Świętych pozostały tylko dwa tygodnie, a wiele osób rozpoczęło już porządki na grobach swoich bliskich zmarłych. Okres poprzedzający 1 listopada to doskonała okazja do tego, by nieco lepiej poznać historię bydgoskich cmentarzy. Szansa ku temu będzie już w najbliższych dniach. Spacer po Cmentarzu Starofarnym, najstarszej katolickiej nekropolii w mieście, odbędzie się w sobotę, 21 października.

Spis treści

Historia Cmentarza Starofarnego

Na terenie Bydgoszczy znajduje się osiemnaście cmentarzy o łącznej powierzchni 93,9 ha. Najstarszym istniejącym cmentarzem katolickim w Bydgoszczy jest Cmentarz Starofarny położony przy ul. Grunwaldzkiej. Nekropolia zajmuje 3,2 ha i składa się z dziesięciu prostokątnych kwater.

Cmentarz został otwarty w 1809 roku, a pierwszych pochówków dokonano najpóźniej w 1811 r., po wydaniu zakazu chowania zmarłych na cmentarzach przykościelnych przez władze pruskie.

W centrum cmentarza znajduje się dawna kaplica przedpogrzebowa, a przy niej krzyż cmentarny. Na nekropolii zlokalizowane są m.in. groby żołnierzy francuskich poległych w wojnie prusko-francuskiej w 1870–1871, mogiły zasłużonych bydgoszczan oraz kaplica cmentarna zamordowanych w 1939 roku mieszkańców miasta.

Pomniki przyrody na Cmentarzu Starofarnym

Przy cmentarnych alejkach rosną ponad 100-letnie kasztanowce, lipy, klony, świerki, tuje i akacje. Aleja główna została obsadzona lipami, a aleje boczne – klonami i kasztanowcami. Na terenie cmentarza znajduje się także kilka cennych pomników przyrody.

Wiąz szypułkowy o obwodzie pnia 261 cm rośnie w centralnej części Cmentarza Starofarnego przy ul. Grunwaldzkiej. Drugi wiąz o obwodzie pnia 354 cm rośnie w południowo-zachodniej części cmentarza. Ma 31 metrów wysokości i jest jednym z najwyższych drzew w Bydgoszczy.

Bilet na spacer po Cmentarzu Starofarnym - jak kupić?

Aby lepiej poznać historię najstarszej bydgoskiej nekropolii, Muzeum Okręgowe organizuje spacer po Cmentarzu Starofarnym, który odbędzie się w sobotę, 21 października, o godzinie 12. Podczas sentymentalnego wykładu plenarnego po nekopolii, wspominani będą bydgoscy społecznicy oraz ludzie kultury i sztuki, którzy pochowani są w tym miejscu.

Bilet wstępu kosztuje 10 złotych, a wejściówkę można kupić tylko online TUTAJ. Nie będzie możliwości nabycia biletów na miejscu zbiórki.

Aplikacja dla odwiedzających bydgoskie cmentarze

Bydgoszcz posiada APLIKACJĘ, dzięki której możliwe jest odszukanie grobu swoich bliskich. Po znalezieniu właściwego nagrobka możemy odnaleźć go na mapie cmentarza, a nawet skorzystać z nawigacji.

- To przydatne narzędzie zwłaszcza dla osób przyjezdnych. Aplikacja służy także do sprawnego kontaktu z administratorami cmentarzy. Znajdują się w niej niezbędne kontakty, informacje o płatnościach oraz formularz kontaktowy - informuje bydgoski ratusz.

Na pamiątkę odwiedzin można zapalić wirtualny znicz, który będzie świecił przez 7 dni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera