Zobacz wideo: Tir załadowany po sufit wyjechał z Bydgoszczy do Lwowa.
Czy chemia może pasjonująca? Oczywiście, że tak, zwłaszcza, gdy do nauki tego przedmiotu używa się nowoczesnych rozwiązań technologicznych.
- Wirtualne Laboratorium Empiriusz zakupiliśmy w ramach funduszy z programu „Laboratoria Przyszłości". Obecnie dysponujemy pakietem doświadczeń chemicznych dla klas VII i VIII. Czekamy jeszcze na wgranie oprogramowania dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Tak, by z tego narzędzia edukacyjnego mogli korzystać również uczniowie naszego liceum - mówi Leszek Sobieraj, dyrektor Zespołu Szkół nr 24 w skład, którego wchodzą SP nr 40 i XII LO.
Nauka chemii w łatwy, atrakcyjny i bezpieczny sposób
Wirtualne Laboratorium Empiriusz wyposażone jest w odczynniki chemiczne, szkło laboratoryjne i sprzęt potrzebny do wykonywania doświadczeń. Są też karty laboratoryjne z instrukcjami doświadczeń i zadaniami. Jak to działa?
Uczeń wykonuje doświadczenie w goglach VR, zaznacza obszar mobilnego stanowiska pracy i przenosi się do wirtualnego laboratorium. Wybrane doświadczenie musi wykonać zgodnie z instrukcją. Jeżeli jakiegoś zadania nie zrobi poprawnie, np. nie wyłączy palnika lub nie odłoży pipety do naczynia ceramicznego, to nie przejdzie dalej.
- Wielu uczniów w wirtualnym laboratorium chemicznym czuje się jakby uczestniczyło w grze komputerowej i to dla młodzieży jest właśnie atrakcyjne - mówi Leszek Sobieraj, który jest także nauczycielem chemii. - Najważniejsze jednak, że wykorzystując to narzędzie edukacyjne młodzież z klas VII i VIII w łatwy, szybki i bezpieczny sposób uczy się chemii. Co istotne, na podstawie doświadczenia można opisywać obserwacje tak, jakby było się w prawdziwym laboratorium. Pozostali uczniowie obserwują przebieg doświadczenia na ekranie telewizora interaktywnego. Po każdym doświadczeniu wykonują zadania testowe.
Uczniowie z niecierpliwością czekają teraz na lekcje chemii
Empiriusz jest dla uczniów dość łatwy w obsłudze. Nowy sprzęt pierwsza przetestowała klasa VIIId, a pierwszym uczniem, który przeprowadził wirtualne doświadczenia chemiczne był Antek Nadzieja.
- Odkąd mamy Empiriusza, młodzież z niecierpliwością czeka na zajęcia z chemii - twierdzi Leszek Sobieraj. - To pokolenie, które doskonale porusza się w przestrzeni wirtualnej, więc szybko zorientowali się, jak działa wirtualne laboratorium - mówi Leszek Sobieraj. - To narzędzie edukacyjne bardzo im się spodobało. Gdy jedna klasa kończy chemię, druga już ustawia się przed drzwiami sali, bo każdy chce spróbować i wykonać doświadczenie w wirtualnym laboratorium.
Jak zaznacza dyrektor Leszek Sobieraj, Empiriusz z chemii daje też możliwość wizualizacji modeli cząsteczek w 3D, co jest dodatkową wartością.
- Obecnie trwają prace nad opracowaniem oprogramowania do Empiriusza z matematyki, a konkretnie z geometrii. Jak będzie już gotowe, to planujemy także pozyskać pieniądze na jego zakup - mówi Leszek Sobieraj.