https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śmieciowe trzęsienie ziemi

Wojciech Mąka
Pierwszego lipca czeka nas totalna rewolucja w wywozie odpadów. Jej najważniejsze założenie jest takie, że musimy śmieci segregować. Od tego będzie zależeć, ile zapłacimy za ich wywóz.

<!** Image 3 align=none alt="Image 208334" >

Pierwszego lipca czeka nas totalna rewolucja w wywozie odpadów. Jej najważniejsze założenie jest takie, że musimy śmieci segregować. Od tego będzie zależeć, ile zapłacimy za ich wywóz.

<!** reklama>

Ustawa, która reguluje nowe zasady gospodarki odpadami, wymusiła na gminach zmianę lokalnego prawa. Bydgoszcz jest jednym z największych miast w Polsce, które przodują we wdrażaniu nowych przepisów.

Zasady - przynajmniej teoretycznie - są bardzo proste. Właścicielem wszystkich śmieci od 1 lipca staje się gmina i to ona odpowiada za ich wywóz. Gminie będziemy płacić za odbiór śmieci - właściciele domków jednorodzinnych bezpośrednio na wskazane przez miasto konto bankowe, a mieszkańcy lokali spółdzielczych, wynajmujący mieszkania oraz członkowie wspólnot mieszkaniowyh opłatę uiszczą w czynszu. Z kolei gmina będzie zawierała umowy z firmami odbierającymi odpady - przetarg wygra ta spośród nich, która zaoferuje najniższą cenę.

Trzy kubły

Nowe przepisy mają nas zmusić do segregowania śmieci. W praktyce będzie to wyglądać tak, że na posesjach i przed blokami staną trzy rodzaje pojemników - jeden na odpady zmieszane, drugi (żółty) między innymi na papier, tekturę i metale, a trzeci (zielony) na szkło.

Pojemniki lub worki musi dostarczyć firma wywożąca śmieci. Odpady zmieszane będą usuwane raz na dwa tygodnie, a reszta raz na miesiąc. Dodatkowo będzie można także wyrzucać resztki z ogrodów, skoszoną trawę, opadłe liście, itd. Będą wywożone co tydzień z domków jednorodzinnych i co miesiąc sprzed bloków, ale tylko od 15 kwietnia do końca października.

Pamiętaj o deklaracji

Gmina musiała ustalić zasady naliczania opłat i ceny. W Bydgoszczy zdecydowano, że będziemy płacić od każdej osoby zamieszkującej dany lokal. Ważna informacja jest taka, że nie chodzi o osoby zameldowane w mieszkaniu czy domu, ale o te, które faktycznie w tych miejscach przebywają. Jeśli ktoś wynajmuje mieszkanie, będzie musiał zadeklarować, ile osób faktycznie mieszka w wynajmowanym lokalu.

Deklaracja to kolejny krok we wdrażaniu nowych przepisów. Jej wzór można pobrać ze strony internetowej ratusza.

Spółdzielnie mieszkaniowe już rozesłały lokatorom wzory oświadczeń, które muszą złożyć. Zarządcy i właściciele nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych - domków, sklepów, targowisk czy ogródków działkowych - deklaracje muszą złożyć w Urzędzie Miasta Bydgoszczy. Ostateczny termin ich złożenia mija z 30 kwietnia.

Ceny nie są ostateczne

Ceny za wywóz odpadów ustalono na razie na poziomie 12,50 złotego, jeśli będziemy śmieci segregować, oraz 25 złotych, jeżeli będziemy je wyrzucać nieposegregowane.

- Miasto nie ma dziś wpływu na system gospodarowania odpadami. Na jego wprowadzeniu nie może zarobić ani złotówki. Rzeczywisty koszt systemu będzie znany po rozstrzygnięciu przetargu, który został ogłoszony 21 marca. Od oferentów będzie zależało jak wysoki ten koszt będzie - mówi Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta miasta.

- Nie jest wykluczone, że ceny za wywóz śmieci będą jednak niższe - stwierdziła podczas jednego ze spotkań z radami osiedli Grażyna Ciemniak, zastępca prezydenta miasta.

Wypowiedz umowę na czas

Dla zwyczajnego Kowalskiego istotna jest jedna rzecz - dopilnowanie daty wypowiedzenia umów, które do tej pory mieliśmy zawarte z firmami wywożącymi odpady. To okres jednego albo trzech miesięcy.

W tym drugim przypadku czas na wypowiedzenie umowy mamy tylko do jutra. Wypowiedzenie umów jest ważne przede wszystkim dlatego, że system gospodarowania odpadami wchodzi w życie 1 lipca - jeżeli po tej dacie będziemy mieli wciąż obowiązująca dotychczasową umowę, będziemy musieli za śmieci płacić podwójnie - i firmie, i miastu.

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Śmieciowe trzęsienie ziemi
e
elemele
Lepiej powiedzcie mi jak skutecznie i szybko rozwiązać umowę i się w tym nie pogubić? Dlaczego choćby urząd miasta nie wstawi na stronę odpowiednich dokumentów z TEJ OKAZJI? Wiem, że to jest proste, ale myślę, że o wiele łatwiej byłoby jakby każdy mógł pobrać takiego gotowca i wysłać go pocztą...
k
krajan
A jak mój sąsiad napisze we wniosku że będzie śmieci
segregował,a nie będzie tego robił (a znajdzie się taki
głupek który tak nie zaznaczy) to co?Miasto ukarze wszystkich
mieszkańców kwotą 25zł.od osoby?Jak zwykle coś chcą
zrobić czymś się wykazać,a życie dopiero te głupoty zweryfikuje
oczywiście znowu naszym kosztem.Przykładem niech będą te
cztery słynne reformy Buzka za które ten osioł z profesorskim
tytułem w nagrodę został europosłem,a my bujamy się
z tymi jego książeczkami rodzinnymi i ubezpieczeniami
w tak zwanym drugim filarze który miał nam zagwarantować
wczasy na Karaibach.Tylko że na te wczasy jeżdzi on sam.
M
Maria
Nie trzeba szukać! Już szykuje się na Prezydenta - Bydgoszczanin DOMBROWICZ, przy pomocy powstałego w marcu "Stowarzyszenia MY BYDGOSZCZANIE".
k
karol
Fatalna polityka informacyjna urzędu miasta w sprawie śmieci; na pewno odbije się to na Bruskim, który odpowiada za miasto. I niech się odbije, bo skandalem jest to, że odpowiedzialny za politykę informacyjną Kurek, jak już nie udało się dłużej kryć jego nieudolności jako rzecznika dostał w nagrodę fotel dyrektora promocji. I od razu urząd pokazał co potrafi - w ramach promocji oddał za darmo całe centrum Bydgoszczy obcej firmie, która postawiła tam wiadome szkaradztwo.
Tak więc lepiej szukajmy już innego prezydenta zamiast takiego pozoranta i nieudacznika.
p
pol
Dlaczego mam teraz płacić 12,50 za segregowane. Drodzy urzędnicy, nie jestem dojną krową, którą można d.... przy byle okazji. Żądam wyczerpującej odpowiedzi skąd 50% podwyżka.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski