Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmieci, które nie nadadzą się do przetworzenia, spłoną w spalarni

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Im lepiej będą posortowane śmieci w mieszkaniach, tym więcej ich będzie można odzyskać na taśmie.
Im lepiej będą posortowane śmieci w mieszkaniach, tym więcej ich będzie można odzyskać na taśmie. Jacek Smarz
Nic bardziej nie irytuje bydgoszczan niż fakt, że ich ciężka praca przy dzieleniu odpadów idzie na marne, gdy starannie różnicowane odpady lądują wspólnie w jednej śmieciarce. - To sytuacje wyjątkowe - uspokajają w firmach oczyszczających miasto.

[break]
- Zastanawiam się, po co wydawano wielkie pieniądze na nowe pojemniki, na akcje edukacyjne, plakaty i ulotki, jak to, co mieszkańcy starannie posegregują i tak ląduje w jednej śmieciarce, do której trafia zawartość wszystkich pojemników na posesji - zastanawia się nasz Czytelnik. - Szkoda, że nie mam aparatu, zrobiłbym kilka zdjęć, bo z okna taki proceder obserwuję bardzo często.

Uwagi ze strony mieszkańców dotyczące tego, że posegregowane odpady - szkło czy plastik - zabierane są przez te same śmieciarki, trafiają do redakcji regularnie. Zarówno firmy, jak i ratusz twierdzą, że do takich sytuacji dochodzić może wyjątkowo, a na pewno nie jest to regułą.

Kolorowe worki

- Pojemniki oraz worki na odpady mają różne przeznaczenie i nie ma możliwości, by jeden samochód zabierał jednocześnie na przykład odpady zmieszane i szkło albo papier, metal i plastik z odpadami zmieszanymi. Osobno zabierane są szklane, osobno zmieszane i osobno z pojemników na papier, metal i plastik, a także - od kwietnia - tak zwane odpady zielone - tłumaczy Maciej Federowicz, rzecznik spółki ProNatura.

Śmieci, które trafiają do pojemników z odpadami zmieszanymi są już niemożliwe do odzyskania. - Maciej Federowicz, ProNatura

Zmieszane odpady komunalne trafiają od razu bezpośrednio do spalarni. Resztki segregowane kierowane są do sortowni przy ulicy Prądocińskiej.

- Wszystko, co nadaje się do recyklingu - papier, metale, plastik - jest segregowane, pozostałości, których nie można odzyskać, kierowane są do ekoelektrociepłowni - mówi rzecznik. - Odpady szklane również zawożone są na ul. Prądocińską, gdzie są doczyszczane i sprzedawane zainteresowanym odbiorcom. Pozostaje kwestia śmieci wielkogabarytowych. W Zakładzie Gospodarki Odpadami przy ulicy Prądocińskiej 28 są dzielone na frakcję palną i niepalną. Odzyskiwane są z nich elementy, które można jeszcze poddać recyklingowi, m.in. metale. Niepalne trafiają na składowisko, a reszta kierowana jest do Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Natomiast odpady zielone kompostowane są przy ul. Prądocińskiej.

- Mieszanie nie jest możliwe, segregowane odpady są zbierane oddzielnie - zarzeka się Bożena Pawlak, rzeczniczka spółki Remondis. - Jeśli ktoś uważa, że doszło do takiego zdarzenia, prosimy o kontakt.

Gdy szkło jest brudne

Niekiedy jednak sygnały o nieprawidłowym odbiorze śmieci trafiają także do ratusza.

- Sporadycznie, ale zdarzają się informacje, że odpady są mieszane. Jeśli się potwierdzi, możemy nałożyć na firmę karę finansową - twierdzi Adam Musiała, dyrektor Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi bydgoskiego ratusza. - Warto jednak zauważyć, że firmy powinny odbierać segregowane śmieci. Jeśli pracownicy stwierdzą, że na przykład pojemnik na szkło zawiera coś innego albo jest zanieczyszczony, nie wezmą takich śmieci razem z innymi, tylko odbierze je inny samochód, zabierający odpady zmieszane.

O tym, że warto segregować śmieci, przekonuje Maciej Federowicz: - Kładziemy duży nacisk na edukację, prowadzimy kampanię „DalEKOwzroczni”, w której podkreślamy m.in. wagę właściwego segregowania śmieci i recyklingu. Odpady, które trafiają do pojemników z odpadami zmieszanymi, są już nie do odzyskania.

Warto wiedzieć

Śmieci bez kodów

- W Bydgoszczy nie było planu, by wprowadzać worki i pojemniki z kodami kreskowymi.

- W miejscach, w których testowano takie rozwiązanie, nie zawsze się ono sprawdzało, okazywało się na przykład, że worki ginęły lub przekazywano je innym osobom. Natomiast od 1 lipca mamy w Bydgoszczy pojemniki z czipami, dzięki którym wiemy dokładnie, co się z danym pojemnikiem dzieje, gdzie jest i kiedy został opróżniony - mówi Adam Musiała, dyrektor Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!