Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmieci będą własnością gminy

Marta Pudrzyńska
W przyszłym roku zmieniają się przepisy dotyczące wywozu odpadów. Ten obowiązek spadnie na gminę, która wprowadzi nową opłatę lokalną, potocznie zwaną „śmieciową”.

W przyszłym roku zmieniają się przepisy dotyczące wywozu odpadów. Ten obowiązek spadnie na gminę, która wprowadzi nową opłatę lokalną, potocznie zwaną „śmieciową”.

Na razie właściciele domów jednorodzinnych, wspólnoty, spółdzielnie i zarządcy bloków sami wybierają firmę, która ma odbierać od nich odpady komunalne. W lipcu ubiegłego roku prezydent RP podpisał zmianę ustawy o utrzymaniu czystości w gminach. Zgodnie z nowymi przepisami, to samorządy wezmą na siebie ten obowiązek. Nowe prawo „śmieciowe” wejdzie w życie 1 lipca 2013 r. Wówczas mieszkańcy nie będą już płacić za wywóz śmieci przedsiębiorstwom. Zamiast tego zostanie wprowadzona nowa opłata lokalna, potocznie zwana „śmieciową”. Z pieniędzy tych gmina będzie finansować wywóz odpadów komunalnych przez firmy, które zostaną wybrane w drodze przetargu.

- Umowy z przedsiębiorstwami wywożącymi śmieci powinny obowiązywać nie dłużej niż do 30 czerwca 2013 r.- zwraca uwagę Aleksandra Arczyńska-Lisek, inspektor wydziału gospodarki komunalnej w Urzędzie Miejskim.

Jeśli ten termin nie zostanie dopilnowany, to może się okazać, że firma podsunie nam umowę na dłuższy okres. Będziemy musieli wtedy płacić i gminie, i temu przedsiębiorstwu, nawet jeśli nie wygra ono gminnego przetargu. Swoich racji pozostanie nam dochodzić w sądzie. Wysokość opłaty lokalnej zostanie ustalona przez Radę Miejską, której zadaniem będzie wybór jednego z trzech kryteriów jej naliczania - od liczby mieszkańców nieruchomości, od ilości zużytej wody, albo od powierzchni lokalu mieszkalnego.

- Radni ustalą również wzór deklaracji, którą mieszkańcy będą składać osobiście w urzędzie lub przesyłać nam pocztą. W zależności od tego, które kryterium zostanie wybrane, trzeba będzie udzielić odpowiedzi, a także zadeklarować czy będziemy segregować odpady czy nie. Za odpady nieposegregowane opłata będzie wyższa - wyjaśnia Edyta Kliczykowska, kierownik wydziału gospodarki komunalnej magistracie.

Zdaniem ustawodawcy nowe przepisy mają poprawić stan środowiska i uszczelnić system zagospodarowywania odpadów. Niestety, nie wszyscy widzą w nich same plusy.

- Do tej pory, jak ktoś nie zapłacił za wywóz śmieci, to pojemnik był mu odbierany. Teraz obawiam się, że gmina będzie musiała go regularnie opróżniać, i to niezależnie od tego, czy na jej konto wpłyną pieniądze czy nie. Myślę, że wiele osób to wykorzysta i nie złoży deklaracji. W praktyce będzie to funkcjonować tak, jak w przypadku czynszów za mieszkania. Niektórzy nie płacą z wyrachowania, bo wiedzą, że i tak nikt ich na bruk nie wyrzuci - denerwuje się pan Maciej ze Świecia.<!** reklama>

Czy tak będzie, czas pokaże. Gmina jednak zamierza stworzyć bazę danych, aby ustalić, kto złożył deklarację. Jeśli ktoś tego nie zrobi w określonym terminie, zostanie mu naliczona wysokość zaległości. Zgodnie z przepisami, podlega ona czynnościom komorniczym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!