Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słodkości na gorące dni

Marta Olszewska
Tarty z truskawkami, malinami i borówkami, placek z rabarbarem, jabłecznik, sorbet, koktajl, a może smoothie?

<!** Image 3 align=none alt="Image 212355" sub="Latem najlepiej smakują ciasta z owocami, takie jak przygotowywane w Cukierni Staropolska
[Fot.: Tymon Markowski]">

Tarty z truskawkami, malinami i borówkami, placek z rabarbarem, jabłecznik, sorbet, koktajl, a może smoothie?

**Jakie ciasta najbardziej smakują latem? Które desery są najbardziej popularne? Teraz nietrudno wyczarować smakowity deser - mamy bowiem pod ręką mnóstwo świeżych, sezonowych owoców. <!** reklama>

- Późna wiosna i lato to doskonały czas, żeby eksperymentować z owocowymi wypiekami, bo w zasadzie każdy owoc świetnie nadaje się jako dodatek do ciast - mówi Agata Jędraszczak, autorka popularnego, kulinarnego bloga Kuchnia Agaty. - Należy jednak pamiętać, że niektóre mają dużo soku, inne z kolei są raczej kwaśne. Ciasto musi więc być dopasowane do konkretnego gatunku użytych owoców. Można jednak z powodzeniem mieszać różne smaki. Polecam połączyć truskawki z rabarbarem, brzoskwinie z czerwonymi porzeczkami, agrest zaś świetnie skomponuje się ze słodką bezą - stwierdza bloggerka. - Żaden dżem czy mrożonki nie zastąpią smaku i aromatu świeżych owoców, takich prosto z drzewa czy krzaczka. Jedzmy więc porzeczki, agrest, maliny, rabarbar, czarne jagody. To pyszne polskie smaki i świetna baza do ciast, jak i musów czy kremów - dodaje.

Lekko na lato

Na letnie dni warte polecenia są lekkie ciasta z owocami, zwłaszcza gdy mamy możliwość wykorzystywać świeże truskawki, maliny, porzeczki, jagody czy borówki. Z nich można przyrządzić, m.in., lody w różnych odsłonach, tarty czy koktajle owocowe na bazie jogurtów. - Niestety, większość gotowych dostępnych deserów zawiera bardzo kaloryczne dodatki. Znając ich skład może więc lepiej zrobić je samemu. Mamy wówczas pewność, że jest on smaczny, ale mniej kaloryczny, niż gotowy do kupienia odpowiednik - wyjaśnia Magdalena Adamczak, dietetyk.

- Najbardziej niskokaloryczny, a do tego jakże pyszny deser to miseczka pełna świeżo zebranych owoców! Jeśli chcemy jednak przygotować coś nieco bardziej wyrafinowanego, sugeruję sorbety na bazie soku owocowego. Pyszny będzie też owocowy koktajl albo smoothie (koktajl ze zmiksowanych owoców, często z dodatkiem lodu, czasami też z dodatkiem jogurtu lub mleka - przyp. red.) - poleca Agata Jędraszczak.

Nie jest łatwo zastępować produkty przy przygotowywaniu ciast, ale można sprawić, że staną się lżejsze. Na przykład, gdy jako spód ciasta wykorzystamy nie ciasto kruche, ale lekkie ciasteczka owsiane, a do kremu zamiast masła użyjemy gęstego jogurtu greckiego.

Proste i szybkie

Podczas ciepłych dni najlepiej sprawdzają się przepisy na proste desery. - Konkurencją dla wymyślnych ciast są małe babeczki, które nie dość, że bardzo szybko się przyrządza, wymagają też krótszego pieczenia. Można pomyśleć też o deserach na zimno, które nie wymagają użycia piekarnika, a jedynie kilku godzin spędzonych w lodówce - mówi blogerka.

W cukiernictwie, jak w każdej innej branży, obowiązują nowe trendy, szuka się nowych smaków.

- Placek z rabarbarem czy jabłecznik są cały czas klasykami, które cieszą podniebienia. Stare przepisy naszych babć lekko się jednak modyfikuje, coś dodaje, z czegoś rezygnuje i stwarza się nowe odsłony ciekawych deserów. Na przykład do tradycyjnego jabłecznika dodamy odrobinę świeżego ananasa, zaserwujemy z sosem waniliowym i sprawimy, że zwykłe ciasto staje się prawdziwą ucztą smaków - mówi Damian Duczkowski, kierownik Gazdówki - karczmy góralskiej w Żołędowie.

- U nas dużym zainteresowaniem cieszą się naleśniki z malinami lub jagodami, zapiekane z sosem waniliowym, serwowane z lodami i listkiem mięty oraz nowa specjalność naszego szefa kuchni - tarta owocowa - na wyśmienitym cieście kruchym, puszysty krem mascarpone i świeże owoce, między innymi, truskawki oraz borówki - dodaje Duczkowski.

Jogurt grecki zamiast śmietany

Najbardziej kaloryczne ciasta to blok czekoladowy, napoleonka oraz sernik z polewą czekoladową

O kaloryczności deserów rozmawiamy z mgr MAGDALENĄ ADAMCZAK, dietetykiem Centrum Naturhouse.

Które z deserów są najbardziej kaloryczne?

Wybierając ciasta, musimy kierować się zawartością tłuszczu i węglowodanów (cukru). Unikajmy ciast ze śmietaną, kremem, zwłaszcza tortów, ale także wypieków w polewach czekoladowych, z cukrem pudrem, kruszonką.

Ciasta, które są jednocześnie bardzo słodkie i zawierają krem lub śmietanę, to istna bomba kaloryczna. Najbardziej kaloryczne ciasta to: blok czekoladowy - 470 kcal na 100g, tort - porcja 100 g zawiera ok. 400 kcal, napoleonka - porcja 100 g to 350 kcal, beza - porcja 100 g to 250-300 kcal, sernik z polewą czekoladową - 100g to 350 kcal. <!** reklama>

Jakich produktów należy unikać podczas przygotowywania deserów?

Zdrowa dorosła osoba, o prawidłowej masie ciała, może sporadycznie pozwolić sobie na zjedzenie jednej porcji deseru, nie zwracając uwagi na jego kaloryczność czy użyte składniki. Sporadycznie, znaczy 1 lub 2 razy w miesiącu, dla urozmaicenia jadłospisu.

Oczywiście taki deser nie ma być dodatkiem do diety, a jednym z posiłków w ciągu dnia, czyli traktujemy go jak np. drugie śniadanie. Jeżeli natomiast ze względów zdrowotnych czy estetycznych zawsze chcemy dbać o jakość naszych dań, podczas przygotowywania deseru unikajmy: śmietany, zwłaszcza tej słodkiej o zawartości powyżej 18 proc. tłuszczu, cukru, potraw mącznych (naleśników), sosów do deserów, polewy np. czekoladowej, dodatku alkoholu, np. rumu czy likierów.

W jaki sposób można obniżyć kaloryczność deseru?

Warto obniżać kaloryczność deserów, stosując zamiast śmietany słodkiej śmietanę light lub jogurt grecki, zwykłą mąkę zastąpmy razową, cukier cynamonem lub aromatem, na przykład waniliowym. Smacznymi zamiennikami najbardziej popularnych ciast i deserów są: sernik na zimno, miseczka owoców zalana galaretką, budyń, kisiel, koktajl z jogurtu i malin, tarta z kruchego ciasta z cynamonem i owocami - bez bitej śmietany.

Czy są takie desery, które możemy bezkarnie jeść?

Nie ma takich deserów, nawet duża porcja owoców, na przykład winogron czy bananów, ma sporą ilość węglowodanów. Jeżeli dziennie zjemy tylko 3 porcje sernika lub 2 tabliczki czekolady i już zupełnie nic innego, dostarczymy organizmowi tyle energii ile potrzebuje, ale znikome ilości witamin, minerałów i białka. Te kalorie będą ponadto skumulowane w jednym posiłku i nasz organizm może nie poradzić sobie z bieżącym spaleniem ich.

Deser, oprócz wartości energetycznej z cukru i tłuszczu, nie niesie prawie żadnej innej wartości, więc pamiętajmy, by nie zastępować posiłków słodyczami. Możemy przytyć i doprowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia niedoboru niektórych składników odżywczych. Deser jest małą porcją uzupełniającą jadłospis, a nie jego podstawą, więc jego spożycie powinno być kontrolowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!