https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skończyć to, co się zaczęło

Paweł Antonkiewicz
W 2012 roku Szubin będzie miał na inwestycje mniej pieniędzy niż obecnie. Na pewno kontynuowane będą zadania już rozpoczęte.

W 2012 roku Szubin będzie miał na inwestycje mniej pieniędzy niż obecnie. Na pewno kontynuowane będą zadania już rozpoczęte.

W tym roku gmina zamierza wydać na inwestycje ponad 17 milionów złotych. W tej kwocie środki własne stanowią 1,7 miliona, reszta to kredyty, pożyczki oraz środki unijne.

- W przyszłym roku pieniędzy będzie mniej, bo w związku z ograniczaniem przez ministra finansów deficytu budżetowego, samorządy mają mniejsze możliwości zaciągania kredytów. Nie wiadomo też, ile i jakie pieniądze będzie można zdobyć z funduszy europejskich - mówi Mariusz Piotrkowski, zastępca burmistrza Szubina.<!** reklama>

To zła wiadomość dla zgłaszających inwestycyjne potrzeby radnych, działaczy samorządowych i mieszkańców gminy.

- We wnioskach finansowych do budżetu ujęliśmy takie, które dotyczą poprawy jakości dróg i chodników na osiedlu, zwiększają liczbę miejsc parkingowych i poprawiają bezpieczeństwo pieszych - mówi Maciej Rejment, przewodniczący Zarządu Osiedla Spółdzielczego w Szubinie.

Zarząd proponuje, m.in., modernizację ulic: Ogrodowej od Bema do jej zbiegu z Wiewiórowskiego i przebudowę ich skrzyżowania z Tysiąclecia, Dąbrowskiego od Nakielskiej do bloków 10 i 13 (z podjazdem dla samochodów przy przedszkolu), parkingów przy Dąbrowskiego 17 i Nakielskiej 19 oraz wykonanie pieszojezdni od Dąbrowskiego 4 do Ogrodowej na wysokości Polomarketu.

Szubińska Platforma Obywatelska wśród wielu propozycji ma także: położenie tartanu na Stadionie Miejskim i budowę lodowiska Biały Orlik, modernizację ulicy Dąbrowskiego od Nakielskiej do Bema, nawierzchni ulicy Klonowej w Szubinie, budowę ulicy Ułańskiej i boiska wielofunkcyjnego w Kołaczkowie, chodników w Gąbinie i Mąkoszynie, boiska trawiastego we Wrzosach, sieci wodociągowej i wiaty autobusowej w Smolnikach, założenia oświetlenie w Nowym Świecie i Zielonowie, budowę nawierzchni oraz odwodnienia kilku ulic w Rynarzewie.

Wnioski budżetowe zgłaszają też inni radni, sołtysi i działacze osiedlowi.

- Znamy te potrzeby. Uczestniczyłem w tym roku w ponad 30 zebraniach na wsiach i osiedlach i wiem, że wśród zgłaszanych wniosków nie ma tych oderwanych od rzeczywistości. Realia jednak nie pozwalają teraz na przeprowadzenie większości z ich. Realizacja tylko tych zgłoszonych przez PO kosztowałaby pewnie z 20 milionów złotych. Jej wnioski, tak jak wszystkie inne zgłaszane zadania traktuję również jako propozycje do budżetów na lata następne - dodaje Mariusz Piotrkowski.

Ograniczenie finansowe sprawiają, że na pewno realizowanych będzie tylko kilka inwestycji.

- Są pieniądze, jest umowa i kończyć będziemy rewitalizację Rynku. W zależności od pozyskanych środków zewnętrznych zaczniemy kanalizację albo w Zamościu, albo na osiedlu Bydgoskim w Szubinie. Tak samo uwarunkowana jest przebudowa budynku dawnego Zenitu na mieszkalny. Jeśli porozumiemy się ze starostwem i urzędem marszałkowskim, będzie tartan na stadionie. Planujemy remont Dąbrowskiego, budowę ulicy Klonowej. Takie propozycje chcemy przedłożyć radnym - informuje zastępca burmistrza.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski