- Znalezisko znajdowało się pod posadzką pomieszczenia przy zakrystii, które pierwotnie było zapewne kaplicą z kryptą grzebalną. Monety i biżuteria były w mieszku wykonanym z materiału organicznego, który praktycznie uległ rozkładowi. Wstępnie mogę powiedzieć, że same monety mogą pochodzić z kresu potopu szwedzkiego – mówi bydgoski archeolog Robert Grochowski, kierownik ekipy badającej przeszłość kościoła parafialnego pw. św. Michała Archanioła w Kcyni.
Budowę świątyni ukończono w roku 1631, o czym świadczy ta właśnie data wyryta w cegle. Kościół jest już od lat poddawany pracom remontowym i restauratorskim.
To zapewne boratynki
- Monety przypominają tak zwane boratynki, czyli małe monety bite w Polsce okresie wojen ze Szwecją. Są mocno spatynowane, więc o tym z jakimi faktycznie mamy do czynienia, dowiemy się dopiero po poddaniu konserwacji na UMK w Toruniu. Teraz badamy samą kryptę – wyjaśnia Robert Grochowski.
Przypomnijmy, iż katastrofalny dla Rzeczypospolitej Obojga Narodów potop szwedzki rozegrał się w latach 1655–1660. Ten konflikt nałożył się na wojnę polsko – rosyjską 654-1667.
To też może Cię zainteresować
- O odkryciu dowiedziałem się od pana Roberta w drodze powrotnej z Koszalina, gdzie wraz kolegami obchodziliśmy 30-lecie kapłaństwa. Na razie więc trudno mi powiedzieć czy mamy do czynienia ze skarbem. Zobaczymy – komentuje na gorąco ks. Zbigniew Grzegorzewski, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Kcyni. - Odkrycia dokonano w trakcie prac adaptacyjnych pomieszczenia gospodarczego za zakrystią na ogólnie dostępną dla parafian toaletę, gdzie doprowadzona zostanie bieżąca woda.
Jak wyjaśnia nam ksiądz proboszcz - aby do wspomnianego pomieszczenia doprowadzić rury i te nie zamarzały zimą, trzeba ułożyć je na głębokości 1,5 – 2 metry poniżej gruntu. Dlatego najpierw rozkuto pochodzącą z czasów nowożytnych betonową posadzkę. Pod nią archeolodzy ujrzeli zabytkową posadzkę ceglaną z XVII stulecia i to pod nią znaleźli monety oraz biżuterię.
To jednak nie skarb bydgoski
Robert Grochowski prosi, aby nie porównywać znaleziska z dokonanym na początku roku 2018 w kościele farnym w Bydgoszczy, obecnie katedrze. W trakcie prowadzonych pod jego kierownictwem prac archeologicznych pod posadzką znaleziono ok. 200 różnego rodzaju wyrobów, w tym wielu złotych i wysadzanych kamieniami jubilerskimi, a przede wszystkim 486 złote monety datowanych od przełomu XV i XVI wieku do roku 1652. Skarb mógł zostać ukryty w okresie potopu szwedzkiego.
To też może Cię zainteresować
