Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Miasta Bydgoszczy - najważniejsze wydarzenia [live]

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Tomasz Czachorowski
Trwa sesja rady Miasta Bydgoszczy. Wiadomo już, że radni nie będą dyskutować o obniżce cen za wywóz odpadów komunalnych.

Sesja Rady Miasta Bydgoszczy [transmisja LIVE]

Miły akcent na początku sesji. Jarosław Wenderlich, szef klubu radnych PiS otrzymał gratulacje od przewodniczącej Rady Miasta Bydgoszczy i prezydenta Bydgoszczy w związku z otrzymaniem ministerialnej teki.

- To wyjątkowa sytuacja, by na 100-lecie odzyskania niepodległości dwóch bydgoszczan (także minister Łukasz Schreiber - red.) kierowało Komitetem Stałym Rady Ministrów – powiedział minister i zadeklarował pracę na rzecz Bydgoszczy i Polski w ministerstwie.
Jarosław Wenderlich zapowiedział, że jeszcze na dzisiejszej sesji przekaże bardzo dobre dla miasta informacje wprost z ministerstwa.

9.20
Radni zdecydowali, że zdejmą z porządku obrad dwa punkty dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi. Przypomnijmy, radni opozycji zgłosili dwa projekty, które zakładały obniżkę miesięcznego abonamentu za wywóz śmieci o 5 złotych od osoby.

Pisaliśmy o tym TUTAJ

10.00
W związku z rezygnacją Ireneusza Nitkiewicza z zasiadania w prezydium RMB konieczny jest wybór nowego wiceprzewodniczącego. Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło kandydaturę Szymona Roga, Koalicja Obywatelska - Kazimierza Drozda.

10.15
Komisja skrutacyjna podsumowała głosowanie. Ostatecznie Kazimierz Drozd zdobył 19 głosów poparcia i zasiadł na fotelu wiceprzewodniczącego. Szymon Róg otrzymał wsparcie 11 radnych. Prezydent Rafał Bruski podziękował Ireneuszowi Nitkiewiczowi za dotychczasową współpracę.

10.45
Radni wracają do tematu odbudowy zachodniej pierzei Starego Rynku. Prezydent Rafał Bruski chce konsultacji w tej sprawie.

- Trzeba przyjąć plan działań, który doprowadzi nas wspólnie do budowy zachodniej pierzei Starego Rynku. Jestem otwarty na dyskusję, liczę na państwa głosy. Temat bowiem powraca cały czas – mówił Rafał Bruski prezentując materiał dotyczący zachodniej pierzei na sesji. - Nie znamy tak naprawdę zdania mieszkańców, a to istotna ingerencja w przestrzeń Bydgoszczy. Musimy zapytać bydgoszczan, także młodych, bo to oni będą najdłużej z tej przestrzeni korzystać o zdanie. Zaproponuję konsultacje społeczne w takiej formie, by udział w nich wzięło 10-15 tysięcy osób. Dobrym terminem jest październik, bo wtedy głosujemy w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Dobrowolnym pytaniem do BBO byłaby kwestia zachodniej pierzei Starego Rynku. Do września możemy przygotować konsultacje tak, by zapewniły odpowiednią frekwencję. Zadamy kluczowe pytania - czy jesteś za budową pierzei SR? Jeśli tak to czy w kształcie historycznym czy nowoczesnym? (wtedy musiałby zostać ogłoszony konkurs architektoniczny). Musimy przygotować wizualizacje, na których mieszkańcy zobaczą, że zabraknie zieleni, nie będzie widać ratusza – by każdy widział konsekwencje głosowania. Jeśli decyzja będzie na nie, nie będziemy do tematu wracać do końca tej kadencji. Jeśli tak – przygotujemy konsultacje – zadeklarował prezydent. Bariera finansowa, o ile nie nastąpią tąpnięcia w finansowaniu samorządów, to nie jest bariera, której nie jesteśmy w stanie pokonać.

11.35
Do dyskusji w tej sprawie zapisało się kilkunastu radnych.

Paweł Bokiej – nie wiem czy konsultacje to dobra metoda. Przecenia pan możliwości komunikacyjne miasta, poziom czytelnictwa jest niewielki. Czy tak w trudnym temacie jesteśmy w stanie wytłumaczyć, o co nam chodzi? Materia jest skomplikowana, a czasu niewiele. Boję się, że frekwencja nie będzie zadowalająca. Miasto musiałoby wydatkować duże środki, by dotrzeć do każdego domostwa, na przykład poprzez wysyłkę korespondencji do każdego mieszkania.

- Współczesne budynki mogą zniszczyć charakter Starego Rynku – uważa radny Krystian Frelichowski. - W sprawie parku Witosa czy płyty Starego Rynku głosy mieszkańców zostały zlekceważone. Obawiam się, że tu może być podobnie. Co ma oznaczać nowoczesna zabudowa, ludzie będą głosować w ciemno. Czy konserwator zabytków wyraził zgodę na nowoczesną zabudowę? Pytań jest wiele, ale cieszę się że temat został wywołany.

- Jestem kuszony nowoczesna architektura, widokiem z wieży – mówi radny Jakub Mikołajczak. Ale również kusi mnie widok tłumu bydgoszczan na Starym Rynku i widok zieleni na rynku. Walczyliśmy o dwa drzewa na rynku, a chcemy wyciąć te, które są przed ratuszem. Zaorałbym parking przed ratuszem i stworzył tam zieleń dla bydgoskich rodzin.

Szymon Wiłnicki – nie idźmy tą drogą, myślmy o przyszłości, a nie przeszłości. Konsultacje to koszta, których nie warto ponosić, zwłaszcza w formule zaproponowanej przez radego Bokieja. Są ważniejsze inwestycje w Bydgoszczy.

Podobnie przeciw odbudowie wypowiedziała się radna Justyna Polasik.

Wojciech Bulanda - jaki jest szacunkowy koszt odbudowy, może warto byłoby mieszkańców o tym poinformować?

12.34

Radni przyjęli projekt uchwały w sprawie przyjęcia informacji o realizacji inwestycji p.n. „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta Bydgoszczy”.

13.20
Radni zarządzili przerwę.

14.35
Przy okazji dyskusji nad projektem uchwały w sprawie darowizny prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, stanowiącej własność Skarbu Państwa, położonej w rejonie ulic Józefa Sułkowskiego i Kamiennej minister Jarosław Wenderlich podzielił się dobrymi wiadomościami.

- Projekt uchwały rady ministrów o wsparciu budowy kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy został dodany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Finansowanie będzie, wszystko jest na dobrej drodze – zapewnił Jarosław Wenderlich.

14.50

Radni dyskutują nad projektem uchwały w sprawie zmiany siedziby Przedszkola nr 9 przy ulicy Techników na Kapuściskach. Termin opuszczenia siedziby mija 31 sierpnia tego roku. Ratusz musi się jeszcze zwrócić o opinię do Kuratorium Oświaty i poinformować rodziców.

Mieszkańcy apelowali do rady i prezydenta o to, by przedszkole dalej mogło działać przy ul. Techników.

Radna Grażyna Szabelska chciała wiedzieć, dlaczego miasto nie odkupiło terenu od likwidowanych zakładów Zachem i dlaczego nie można dalej wynajmować obiektu tak, jak dotychczas.

- Nie zabiegaliśmy o ten budynek, bo mieliśmy 800 metrów dalej swój obiekt. Znaliśmy stan techniczny budynku i koszty jego modernizacji. Poza tym chodziło również o to, czy wystarczy dzieci dla dwóch podstawówek w okolicy. W SP nr 57 kiedyś uczyło się 500, teraz 297 dzieci. Były przestrzenie na to, by zaplanować tu przedszkole – tłumaczyła wiceprezydent Iwona Waszkiewicz. - Do tego dochodzi rosnący czynsz proponowany przez właściciela.

Ostatecznie radni uchwałę intencyjną w tej sprawie przyjęli.

15.40
Wiceprezydent Michał Sztybel referuje stan realizacji inwestycji za IV kwartał 2019 roku. Zapowiedział, że jutro poznamy zasady przetargu na operatora Hali Targowej przy ulicy Magdzińskiego.

16.20
Dyrektor ZDMiKP Jacek Witkowski przedstawia radnym stan inwestycji drogowych w mieście. Zapowiedział m. in. ponowny przetarg na przebudowę płyty rynku w Starym Fordonie.

17.00
Sesja powoli zmierza do zakończenia. Przed radnymi jeszcze m. in. głosowania nad uchwałami w sprawie skarg mieszkańców na działanie ratusza.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera