https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Segregujemy, ale nie tak jak powinniśmy

Wojciech Mąka
Kamil Mójta
Prezesi firm oczyszczających Bydgoszcz zgłosili konieczność ogłoszenia przetargu na zagospodarowanie odpadów z miasta. Krytykują też niechlujną segregację śmieci.

Sytuacją na bydgoskim rynku śmieciowym zajęła się Komisja Rewizyjna Rady Miasta Bydgoszczy. Mimo szerokiej akcji edukacyjnej w prasie i mediach elektronicznych, okazało się, że wcale nie jest tak dobrze, jakby się wydawało.. Padły ostre słowa.
[break]

Odpadów jest mniej

- Segregacja się nie udała - mówi dr Grzegorz Hoppe, prezes bydgoskiego Remondisu. - Śmieci, które są poprawnie posegregowane, stanowią jakieś czterdzieści procent, reszta, mimo że teoretycznie składowana w odpowiednich workach, nadaje się do wtórnego oczyszczania. To efekt tego, że bydgoszczanie segregują śmieci nie z motywacji ekologicznej i z odpowiednim poziomem świadomości, ale z motywacji ekonomicznej. Czyli po prostu byle jak.

- Najgorzej jest w budynkach wielorodzinnych, brudne odpady segregowane to dla nas wielki kłopot - podkreślał Jacek Fifielski, prezes Corimpu.
Takie, a nie inne podejście bydgoszczan do segregowania odpadów jest oczywiste - za poselekcjonowane śmieci miesięcznie płacimy 10 zł od osoby, za zmieszane - dwa razy tyle.
To jeszcze nie koniec. Okazało się, że miasto, rozpisując poprzedni przetarg, nieco zawyżyło ilość śmieci, które trzeba będzie odbierać z poszczególnych sektorów. Tyle że do tych ilości firmy skalkulowały swoje oferty cenowe. Teraz ma się to zmienić.

- Co miesiąc od półtora roku obowiązywania nowych przepisów wciąż wpływa dwa tysiące nowych deklaracji śmieciowych, a to oznacza zmiany, dostawianie kubłów i inne problemy logistyczne, które na bieżąco musimy rozwiązywać, pomijając już kwestię wymiany danych między miastem a nami - mówił dr Grzegorz Hoppe, prezes Remondisu.

Mówiono także o konieczności rozpisania przetargu nie tylko na odbiór, ale także na zagospodarowanie odpadów. Teraz śmieci zmieszane trafiają wyłącznie do miejskiej spółki ProNatura, bo tak chciało miasto. To decyzja zgodna z prawem i wielokrotnie kontrolowana. Zresztą w ten sposób zrobiły nie tylko władze Bydgoszczy.

- W regionie jest pięć takich instalacji, dlaczego nie pozwolić na rozstrzygnięcie przetargu na warunkach rynkowych, z korzyścią dla miasta? - pytał Grzegorz Hoppe.

Miasto planuje ogłoszenie przetargu na początku kwietnia. Jak będą ustalone jego warunki, jeszcze nie wiadomo, przynajmniej oficjalnie.
Wniosek intencyjny o takie właśnie rozwiązanie przetargu złożył przewodniczący komisji, Tomasz Rega, radny PiS. Wniosek jednak nie przeszedł.

Miliony za śmieci

Bydgoszcz jest podzielona na 9 sektorów, z których śmieci wywożą cztery różne firmy. Od 1 lipca 2013 do końca br. z naszych opłat za wywóz odpadów miasto zapłaci im 62,5 mln złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wybe
W punktach skupu dostawaliśmy pieniądze, a teraz wrzucamy do pojemników i jeszcze my za to płacimy. Skoro "dzwony" są zawsze pełne znaczy segregujemy. Jest w mieście kilka punktów gdzie można zawieźć makulaturę i złom. A z opakowaniami uczmy się od Niemców.
A
Anka
rg czy ty sobie jaja robisz ? moją przestrzeń życiową mam wykorzystywać na magazynowanie dla kogoś śmieci ? i jeszcze za to nie wiadomo ile płacić.... bo co bo wg Ciebie mam miejsce ? nie mam miejsca aby to magazynować, musiałam zagospodarować jedno pomieszczenie na ten syf..... bo ktoś wymyślił durną ustawę ..... czemu mieszkańcy budynków wielorodzinnych czy domów jednorodzinnych nie mogą wynosić tego do punktu.... tylko muszą zagracić pół piwnicy aby przetrzymywać u siebie śmieci....jak ty masz mało miejsca w bloku z lat 70-tych TO SOBIE KUP GARAŻ i tam zacznij magazynować tak jak my wory ze śmieciami.... też potrafię tak Tobie powiedzieć...
r
rg
w domku jednorodzinnym możesz sobie pozwolić na magazynowanie kilku worków, w blokach z lat 70-tych aktualny sposób segregacji jest wystarczający
A
Anka
skąd wy wiecie, że ludzie nie segregują, ludzie od lat segregują i potrafią to robić, już zapomnieliście jak były PUNKTY SKUPU makulatury czy butelek ? niech firmy nie zwalają teraz winy na ludzi bo ludzie widzą co się dzieje i sami są zdenerwowani całą sytuacją jak oni segregują, myją a jeszcze wszystko trafia do jednego kosza...... zróbcie punkty skupu na osiedlach a zaraz będzie wszystko posegregowane... no i oddzielne kosze na BIO odpady....kuchenne....przez tą waszą durną ustawę śmieciową mam pół piwnicy zaśmiecone bo muszę to wszystko w worach segregować z powodu JEDNEGO WYWOZU W MIESIĄCU.....wolałabym aby był punkt odbioru odpadów na osiedlu i tam mogła bym zanieść posegregowany nadmiar a nie kisić to wszystko miesiącami...
M
Maximus Segregatus
Niechlujna segregacja? Jest na to sposób: wpisać do google.pl hasło "Nakło wzór do naśladowania" i pocztrać na czym to polega... facebook.com/wlasnosc/posts/564616550299488
L
Lisboa
Sa spoleczenstwa, ktore nie potrafia, nie rozumieja i nie chca zadbac o siebie ! Od dziesiatkow lat nie potrafil nikt, uporzadkowac skupu butelek ! A wiec dlaczego akcja, segregacji smieci, mialaby byc sukcesem ? Budujemy drogi bez chodnikow, dworce kolejowe bez ruchomych schodow, linie tramwajowe przez ugory, smog nas dusi, i co ?
Nie mozna przeskakiwac procesow cywilizacyjnych, malymi krokami, za kilka-dziesiat/?/ lat opinia prezesow bedzie zupelnie inna ! Jestem tego pewien !!!
D
DABO
Liczby wskazują, że mieszkańcy mimo deklarowania segregacji tego nie czynią oczekując, że ktoś za nich to zrobi. Kiedy mieszkańcy Bydgoszczy nauczą się, że dbają o swój interes a nie o interes firm wywozowych. W interesie tych ostatnich jest odbieranie jak najwiekszej masy odpadów zmieszanych. Jeżeli zrozumiemy, że segregujemy dla siebie i dbamy o porządek i czystość naszego miasta to i opłata będzie niższa, a gazety nie będą miały o czym pisać. Jeżeli niektórzy myślą, że segregacja jest za darmo tak jak sporzatanie dzikich wysypiska to są w błędzie. Firmy wywozowe chętnie to zrobią za pieniądze podatników. Dlatego dbajmy o swoje interesy a nie dajmy zarabiać gazecie pochwalajacej cwaniaków i nierobów.
F
F.
Jako spoleczenstwo jeszcze nie doroslismy do segregowania odpadow. Do kontenerow wrzucamy to, co powinno znalezc sie w pojemnikach do segregacji (papier, szklo czy tworzywa) a to jest takie proste...
b
bebo
Mieszkańcy segregują, a później podjeżdża śmieciarka i wsypuje się do niej zawartość trzech pojemników. Co to za sens segregacji?
A
Anna
przy okazji niby reformy wprowadzono podwyżkę minimum 30%. Nie starcza na nowych pracowników, którzy będą sortować jak panom prezesom pasuje?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski