30 ton pościekowych odpadów będzie wkrótce spalanych przy ulicy Bora-Komorowskiego w Fordonie. I tak codziennie.
<!** Image 2 align=right alt="Image 142252" sub="Nowoczesna spalarnia pościekowych osadów ruszy już w listopadzie. Specjaliści zapewniają, że nie będzie obciążać środowiska Fot. Radosław Sałaciński">Spalarnia - choć MWiK wolą termin Instalacja Termicznego Przekształcania Osadów Ściekowych - ruszy w listopadzie. Unieszkodliwiane będą tu osady z Bydgoszczy, Dobrcza, Osielska i Solca Kujawskiego, a docelowo również z Sicienka, Dąbrowy Chełmińskiej i Białych Błot. Dzienna moc przerobowa spalarni to 30 tysięcy kilogramów suchej masy.
- Inwestycje prowadzone na terenie oczyszczalni Fordon realizowane są w ramach projektu Bydgoski System Wodny i Kanalizacyjny. Zadanie zostało zaliczone do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Dlatego też wymagany jest raport oddziaływania na środowisko - twierdzi Alicja Gołata z biura prasowego MWiK. - Postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla „Rozbudowy oczyszczalni Fordon” zostało przeprowadzone w 2006 roku. Na każdym etapie procedury prowadzone były konsultacje ze społeczeństwem, które zakończono w maju 2006 roku. - Nie pamiętam żadnych konsultacji w tej sprawie. Nie pamiętam też, aby ta sprawa stawała na forum Rady Miasta - nie kryje fordoński radny Kazimierz Drozd. - Ta sprawa nie była chyba nagłośniona.
- Jestem w lekkim szoku. Owszem, wiedziałem, że oczyszczalnia w Fordonie będzie się rozbudowywać, ale nie wiedziałem, że o spalarnię - twierdzi radny Jarosław Kubiak. - Na dyżury rady osiedla nie trafiali mieszkańcy, którzy w jakiś sposób obawiali się takiej inwestycji, a przy jej charakterze zapewne jakieś obawy by były. A to znaczy, że niewiele osób o takich planach wiedziało. Myślę jednak, że to dobry ruch przy założeniu, że nasze surowe normy ekologiczne będą respektowane. Lepiej spalać te odpady, niż je wdychać. A na przykład mieszkańcy ulicy Geodetów w ciepłe dni dość dotkliwie odczuwali obecność oczyszczalni ścieków. Może teraz się to skończy?
<!** reklama>O tym, że wszystkie normy zostaną spełnione, zapewnia Alicja Gołata.
- Raport o oddziaływaniu na środowisko został przedstawiony Ministerstwu Środowiska, a następnie Komisji Europejskiej. KE stoi na stanowisku, że ITPO jest najkorzystniejsza dla środowiska. Instalacja i założenia technologiczne spełniają standardy emisyjne obowiązujące w Polsce i UE. Dzięki systemowi ciągłego monitoringu emisji możliwy będzie pomiar emisji np. pyłu, chlorowodoru, tlenku siarki, tlenku węgla i tlenku azotu.
Warto wiedzieć
Przy wydawaniu decyzji środowiskowej wzięto pod uwagę proces unieszkodliwiania osadów, które zostaną zatrzymane w popiele, a te, które są unoszone z gazami odlotowymi, zostaną zatrzymane w systemach oczyszczania. Technologie scalania popiołów pozwalają na związanie niebezpiecznych substancji w postaci bloków lub granulek. Scalona forma popiołów charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na wymywanie, zatem uniemożliwia przedostanie się niebezpiecznych substancji do środowiska. Odory z procesu suszenia kierowane będą do komory spalania - zamkniętego układu - z którego nie ma możliwości emisji do środowiska. Oczyszczone gazy odlotowe będą odprowadzane do powietrza wentylatorem do komina stalowego. Krokiem wspomagającym ochronę środowiska jest również zastosowanie odpowiednich gatunków drzew i roślin.