Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samochód nauki jazdy miał niesprawne hamulce. Dwie dziewczynki wpadły pod koła [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 13 KWIETNIA]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 13 kwietnia w Bydgoszczy.
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 13 kwietnia w Bydgoszczy. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 13 kwietnia. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 13.04 w Bydgoszczy.

1924: w sali Ogniska przy ul. Jagiellońskiej odbył się wielki więc bydgoszczan skierowany przeciwko rządowemu projektowi zniesienia drugich dni Bożego Narodzenia, Zielonych Świątek i Wielkiej Nocy oraz święta Matki Boskiej Gromnicznej jako dni wolnych od pracy. Uchwalono rezolucję wzywającą rząd do wycofania projektu.

1929: w sali posiedzeń Rady Miejskiej w Bydgoszczy miała miejsce konferencja kierowników i referendarzy wszystkich starostw powiatów północnej Wielkopolski celem zaznajomienia się z nowymi ustawami samorządowymi.

1929: „Dziennik Bydgoski” ogłosił, że wszyscy żołnierze armii niemieckiej, którzy w czasie I wojny światowej trafili do niewoli angielskiej, mogą zgłaszać się w hotelu Lengninga przy ul. Długiej celem odebrania przyznanego im odszkodowania.

1930: w sali Filharmonii Warszawskiej wystąpiły chór i soliści Bydgoskiego Konserwatorium Muzycznego pod dyrekcją Wilhelma von Winterfelda, dyrektora konserwatorium, prezentując „Requiem” Giuseppe Verdiego. Uznano to za jedno z największych osiągnięć bydgoskiego szkolnictwa muzycznego. Występ był transmitowany na żywo przez Polskie Radio.

1938: w opuszczonym gmachu szpitala miejskiego przy ul. Gdańskiej (późniejszym budynku Muzeum Okręgowego opodal kościoła Klarysek) otwarto wystawę kolonialną, na której zaprezentowano przedmioty pochodzenia zamorskiego. Największe zainteresowanie zwiedzających budziły wigwamy, totemy i pióropusze Indian północnoamerykańskich.

1939: otwarto i poświęcono nowy budynek gimnazjum Polskiego Towarzystwa Szkolnego przy ul. Warmińskiego 13.

1945: miał miejsce początek przenosin dowództwa Morskiego Okręgu Wojskowego z Torunia do Bydgoszczy, stan ten trwał do 22 sierpnia, kiedy kraj podzielono na 7 okręgów wojskowych i siedzibę okręgu pomorsko-wielkopolskiego usytuowano w Gdańsku.

1955: podczas Środy Literackiej w Pomorskim Domu Sztuki w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej znany i popularny wówczas pisarz Jerzy Putrament wygłosił odczyt poświęcony „bieżącej sytuacji w literaturze”.

1957: bydgoska Milicja Obywatelska „rozbiła” siatkę przemytników szwajcarskich zegarków, które były sprzedawane w Polsce na czarnym rynku za równowartość średniej miesięcznej pensji. Aresztowano organizatora siatki, właściciela prywatnego sklepu, Mieczysława D., w którego w domu znaleziono ponad 700 zegarków i dewizy o wartości 6 milionów złotych.

1973: na przejściu dla pieszych przez ul. Hetmańską w Bydgoszczy potrącone zostały dwie dziewczynki, siostry w wieku 7 i 11 lat, które doznały ciężkich obrażeń. Sprawcą wypadku był kursant nauki jazdy, który poruszał się w towarzystwie instruktora niesprawną skodą, w której nie działały hamulce.

2010: na Starym Rynku odbyła się wielka żałobna manifestacja bydgoszczan poświęcona pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej, do której doszło trzy dni wcześniej.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera