Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeźba będąca jednym z symboli Bydgoszczy - zniknęła z parku. Na szczęście tylko na parę miesięcy

Krzysztof Błażejewski
Posąg Łuczniczki, od 104 lat stojący w naszym mieście, pojechał do... Torunia! Nie zostanie tam jednak wystawiony na widok publiczny, tylko poddany konserwacji.

Wbrew alarmującej wieści, która lotem błyskawicy obiegła Bydgoszcz, Toruń naszą Łuczniczkę nam zwróci. Prawdopodobnie już w styczniu!
[break]
Demontaż posągu i jego podróż na drugą stronę Wisły związana jest z rewitalizacją parku Jana Kochanowskiego.

- W Toruniu w specjalistycznej firmie „Meander” rzeźba poddana zostanie kompleksowym zabiegom konserwatorskim. Prace będą polegały m.in. na oczyszczeniu ze wszystkich zabrudzeń, przebarwień oraz usunięciu ognisk korozji. Występowały one szczególnie w dolnych partiach figury. Łuczniczka zostanie też zabezpieczona przed korozją na kolejne lata. Ostateczny zakres prac jest uzależniony między innymi od stwierdzonych uszkodzeń. Rzeźba trafiła w bardzo dobre ręce - do bardzo doświadczonego wykonawcy. Zdajemy sobie sprawę, że to symbol Bydgoszczy, stąd przykładamy tak dużą wagę do prac konserwacyjnych - podkreśla miejski konserwator zabytków Sławomir Marcysiak.

W ramach prac porządkowych w parku Jana Kochanowskiego, który ma zyskać zupełnie nowe oblicze, w pierwszym etapie przewidziano wykonanie ścieżek parkowych, założenie oświetlenia i wybudowanie placu zabaw. Park zostanie też objęty monitoringiem.

Budki z lodami już nie będzie

Pierwsi wiosenni spacerowicze w kwietniu 2015 r. zobaczą jeszcze trwające prace. W I kwartale - przy sprzyjającej aurze - będą kończone nawierzchnie. Potem zaplanowany jest montaż placu zabaw, natomiast latem będą wykonywane nasadzenia. W parku pojawią się m.in. magnolie, platany, jodły i inne rzadko u nas spotykane gatunki drzew. Pierwszy etap prac w parku zakończy się jesienią 2015 r. Planowane wydatki związane z przebudową parku wynieść mają 4,7 mln zł.

Park Jana Kochanowskiego został założony w czasach pruskich w 1901 r. w angielskim stylu krajobrazowym jako Ogród Bismarcka. Miał być jednym z wielu terenów zielonych, okalających ówczesne Śródmieście Bydgoszczy, miasta dynamicznie się wówczas rozrastającego. Od 1920 r. nosił nazwę parku Jana Kochanowskiego. Od tamtej pory wielokrotnie zmieniał się wygląd parku, jego układ i roślinność. Nigdy jednak teren ten nie przeszedł tak gruntownego „liftingu”, jaki będzie miał miejsce w najbliższych miesiącach.

Łuczniczka w parku Kochanowskiego pojawiła się w 1960 roku, po przeniesieniu jej z placu Teatralnego. Ideą zmiany lokalizacji było jej związanie z teatrem: w parku Kochanowskiego mogła tak samo jak do 1945 r. „celować strzałą” w okna budynku bydgoskiego teatru.

Niestety, jak się dowiedzieliśmy, nie będzie w odnowionym parku miejsca dla popularnej wśród bydgoszczan budki z lodami, dotychczas usytuowanej naprzeciwko głównego wejścia do teatru. Jej zniknięcie kilka miesięcy temu było gorąco oprotestowane przez mieszkańców. Mimo zapewnień znalezienia kompromisowego rozwiązania, jak poinformował nas Piotr Kurek, dyrektor Biura Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej UM, na terenie parku będzie obowiązywał zakaz lokalizacji obiektów tymczasowych, typu małe pawilony handlowo-usługowe itp.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty