KAWKA to program, który ma pomóc w zamianie szkodliwego starego ogrzewania węglowego na ekologiczne. O dofinansowanie wystąpić mogą właściciele prywatnych kamienic, ale także np. bydgoska Administracja Domów Miejskich. ADM na liście w ramach programu KAWKA II umieścił także kamienicę przy ulicy Poznańskiej 16.
Jak realizacja KAWKI wygląda w tym przypadku? Lidia Brzyska, lokatorka z Poznańskiej 16, opowiada: - Remont miał się odbyć w sierpniu, ale prac nie zaczęto. Ekipy weszły dopiero dwa tygodnie temu. Nic ich nie interesuje, zawsze zasłaniają się projektem budowlanym.
Bo były z PCV
Najbardziej bulwersujące jest to, że w kamienicy kilka lat temu lokatorzy sami zaczęli zakładać ogrzewanie gazowe - zamiast pieców. - Wymieniłam na plastikowe osiem okien - mówi Lidia Brzyska. - Instalacja została poprowadzona zgodnie z projektem budowlanym, złożonym w Urzędzie Miasta. Składa się z rurek PCV. Teraz nagle okazało się, że o tym remoncie nikt nie wiedział, a rurek PCV nie można łączyć z kładzionymi przez ekipy rurkami miedzianymi. No więc wypruto mi wszystko, za co zapłaciłam ponad 8 tysięcy złotych! Mam opinię biegłego z NOT, że to bzdura!
Lidia Brzyska nie rozumie, dlaczego przy okazji prac termomodernizacyjnych, zdewastowano jej mieszkanie. - Wszystkie połączenia grzewcze są poprowadzone na ścianach, na zewnątrz - opowiada. - W pokoju o powierzchni 16 metrów zainstalowano mi kaloryfer szerokości 60 cm. A w 11-metrowym - 1,2 metra. Przy okazji montowania tego szerszego, zasłonięto gniazdka do telefonu i prądu. A przy tym węższym zostały ślady na ścianie - brak tam kafelków. Ekipa nie ma zamiaru tego naprawiać. Dlaczego? No bo taki mają... projekt. We wtorek jest ostateczny odbiór prac. W ADM mówią, żeby rozmawiać z ekipą montażową. Ale przecież to nie ona jest właścicielem budynku! Stroną jest ADM
Robić wszystkim
Co na to ADM? Oczywiście - nic.
Odpowiedź rzeczniczki, Magdaleny Marszałek, zaczyna się od banałów poświęconych programowi KAWKA. Dowiadujemy się, że celem KAWKA „jest zmniejszenie narażenia ludności na oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza w strefach, w których występują znaczące przekroczenia dopuszczalnych i docelowych poziomów stężeń tych zanieczyszczeń, dla których zostały opracowane programy ochrony powietrza”.
Lidia Brzyska dokładnie wylicza, że modernizację ogrzewania przeprowadzono w dużej części lokali przy Poznańskiej.
- Dwa miały zamontowane indywidualne instalacje centralnego ogrzewania - informuje rzeczniczka ADM. - W przypadku jednego z najemców, który otrzymał zgodę na poszerzenie mieszkania, instalacja zgodnie z projektem wykonana była jedynie w pierwotnej części lokalu, a na pozostałą brakowało dokumentacji. Z uwagi na to, że cały budynek w ramach KAWKA zostanie przyłączony do miejskiej sieci grzewczej, konieczne było wykonanie prac we wszystkich lokalach. Najemczyni, która interweniowała już u nas, została poinformowana o możliwości wystąpienia do spółki z prośbą rozliczenia części poniesionych nakładów finansowych, związanych z realizacją prac w budynku. Reszta stanowiska ADM to propaganda: „Prosimy mieszkańców o wyrozumiałość i cierpliwość związaną z trwającymi pracami. Ufamy jednak, że po ich zakończeniu, najemcy szybko docenią poprawę stanu technicznego budynku.