Pod koniec czerwca komendanci komisariatów podległych KMP w Bydgoszczy otrzymali pisma dotyczące ograniczenia zużycia prądu. Komendant Miejski Policji polecił służbie dyżurnej dokonywania przeglądów pomieszczeń socjalnych, WC, szatni oraz korytarzy w celu sprawdzenia i ewentualnego wyłączenia zbędnego oświetlenia.
– Ustawa z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, wprowadziła obowiązek zmniejszenia całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach lub częściach budynków oraz przez wykorzystywane urządzenia techniczne, instalacje i pojazdy w okresie od dnia 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. – informuje nas kom. Lidia Kowalska z Zespołu Komunikacji Społecznej KMP w Bydgoszczy.
Jak wynika z drugiego pisma, które trafiło do komendantów decyzja jest efektem tego, że do końca maja 2023 r. zużyto ponad 40% przewidzianej rocznej wartości energii elektrycznej. KMP wyjaśnia, że już wcześniej podjęto działania w celu ograniczenia zużycia, ale z racji tego, że nie przyniosły one jeszcze w pełni oczekiwanego efektu, zdecydowano się na nowe rozwiązania.
– W związku z powyższym kierownictwo KMP w Bydgoszczy podjęło kolejne działania mające na celu ograniczenie zużycia energii elektrycznej we wszystkich jednostkach i komórkach organizacyjnych komendy – przekazuje kom. Lidia Kowalska.
W drugim piśmie polecono, aby do 12 lipca zdać do Wydziału Administracyjno-Gospodarczego czajniki elektryczne. Na liście szczegółowo wymieniono liczbę sprzętu, który mają zwrócić poszczególne komisariaty i wydziały. Niektóre jeden, a rekordzista osiem. KMP uspokaja – informacja nie oznacza, że mundurowi nie mogą wypić w miejscu pracy ciepłej kawy czy herbaty.
– Wprowadzamy ograniczenia przy jednoczesnym zapewnieniu policjantom i pracownikom cywilnym Policji, dostępu do czajników w pomieszczeniach socjalnych lub innych ogólnodostępnych. Kwestia ta w dalszym ciągu będzie monitorowana i w przypadku stwierdzenia niewystarczającej liczby tego typu urządzeń w danej jednostce, będzie ona doposażona – wyjaśnia kom. Lidia Kowalska.
Wszyscy oszczędzają
W piśmie przypomniano również o zakazie korzystania z prywatnego sprzętu w pomieszczeniach służbowych. Można domyślić się, że dotyczy to m.in. osobistych telefonów komórkowych policjantów, których nie powinni ładować w pracy. Ustawa o ograniczeniu energii dotyczy m.in. organów władz publicznych, jednostek samorządu terytorialnego, NFZ-u, uczelni publicznych czy instytucji kultury.
W związku z wprowadzonymi przepisami, w Bydgoszczy miasto w ubiegłym roku zdecydowało, że ograniczy oświetlenia ulic (wyłączenie co 3 lampy, poza rejonem przejść dla pieszych), ogrzewanie w tramwajach, oświetlenie obiektów sportowych, wyłączy iluminacje obiektów architektonicznych, pomników drzew i obniży temperaturę wewnątrz oraz ciepłej wody użytkowej w miejskich budynkach. Z uwagi na oszczędności w okresie zimowym UKW częściowo przeszła na tryb zdalny nauczania. Również inne instytucje podjęły w ramach swoich działań decyzje, które mają doprowadzić do ograniczenia zużycia energii.
