Rodzice, sprawdźcie za jakie zajęcia dodatkowe zapłacicie najwięcej

JWN
SP 32 lekcja j.angielskiego klasa 4b ćwiczeniaSP 32 lekcja j.angielskiego klasa 4b ćwiczenia
SP 32 lekcja j.angielskiego klasa 4b ćwiczeniaSP 32 lekcja j.angielskiego klasa 4b ćwiczenia Dariusz Bloch
Wybór edukacyjnych zajęć dodatkowych często związany jest z zasobnością portfela rodziców. Do najdroższych należą lekcje języków obcych, warsztaty z przedmiotów ścisłych oraz komputerowe.

10-miesięczny kurs języka angielskiego dla dzieci w jednej z sieciowych szkół w regionie to koszt około 1,3 tys. zł plus wpisowe na start. Rodzice nie muszą już kupować żadnych podręczników ani przyborów.

Nauka odbywa się w małych grupach przez 90 minut tygodniowo (dwa spotkania po 45 minut każde). Bardziej zamożni mogą wybrać ekskluzywniejszą ofertę - lektora przyjeżdżającego do domu w umówionym terminie. Tu cena godziny lekcyjnej zaczyna się od 60 zł.

Przedmioty ścisłe w cenie

Motywacje do nauki przedmiotów ścisłych mogą być różne. Niektórzy rodzice muszą wspomagać dzieci, które mają problemy z fizyką, chemią czy matematyką. Inni wprost przeciwnie - dostrzegając wyjątkowe uzdolnienia swoich pociech w tym kierunku - chcą, by mogły je one rozwijać. I tu, niestety, nie mamy dobrych wiadomości.

W regionie działają prywatne szkoły, uczące przedmiotów ścisłych tych uzdolnionych, i tych z problemami. Nie są one jednak tanie. Zależnie od tego, czy zajęcia obejmują matematykę, fizykę czy chemię, ich miesięczny koszt to 180-280 zł. W zamian za to placówki oferują indywidualny program nauczania, opiekę wykwalifikowanego nauczyciela oraz skrupulatną kontrolę postępów w nauce. Jeśli zajęcia wymagają obecności w pracowni chemicznej bądź fizycznej - szkoły dają gwarancję, że w warsztatach jednorazowo nie będzie uczestniczyć więcej niż czworo uczniów.

W szkole za darmo

Na szczęście, alternatywą dla tak kosztownych rozwiązań jest oferta publicznych szkół, które prowadzą koła zainteresowań oraz zajęcia wyrównawcze. Tu - zupełnie za darmo - uczniowie mogą rozwijać swoje talenty i uzupełniać ewentualne braki. Zajęcia nie dotyczą tylko przedmiotów nauczanych w szkole, ale również tańca, rzeźby czy różnych dyscyplin sportu. W tym przypadku jednak o indywidualnej pracy z dzieckiem nie ma mowy.

Ile to kosztuje?

Sprawdziliśmy, co dla rodziców oznacza korzystanie z komercyjnych zajęć edukacyjnych.
- Szkółka szachowa - 100-150 zł miesięcznie.
- Indywidualne lekcje języka angielskiego - od 60 zł za godzinę.
- 10-miesięczny grupowy kurs języka obcego - ok. 1,3 tys. zł.
- Matematyka dla uzdolnionych - ok. 280 zł miesięcznie.
- Informatyka, podstawy programowania, multimedia - ok. 250 zł miesięcznie.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3