13 września do konsultacji skierowany został projekt rozporządzenia MEN, w którym określone zostały m.in. zasady odbioru oraz potwierdzania odbioru legitymacji i świadectw ukończenia szkoły w ewidencji szkolnej. To odpowiedź na oczekiwania rodziców, uczniów i dyrektorów szkół - czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Zgodnie ze zmianą niepełnoletni uczniowie będą mogli odbierać legitymacje szkolne, świadectwa ukończenia szkoły, a także inne dokumenty określone w rozporządzeniu. Projekt rozporządzenia skierowany został do uzgodnień międzyresortowych.
Przypomnijmy, burza rozpętała się, gdy 6 września wszedł w życie nowy przepis ministra edukacji, który wzbudzał wątpliwości dyrektorów szkół i rodziców. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, jak pisze "Gazeta Wyborcza", odbiór szkolnych legitymacji, świadectw ukończenia szkoły i innych dokumentów będą musieli pokwitować osobiście rodzice aż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.
Chodzi o rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków - informuje "Gazeta Wyborcza". Przepis ten ustala wzory dokumentów i określa warunki ich wydawania.
W nowej wersji rozporządzenia zapisano: "podpis pełnoletniego ucznia lub rodziców niepełnoletniego ucznia albo absolwenta". Dyrektorzy szkół nie kryli zaskoczenia. Fragment, który mówi o prowadzonej przez szkołę ewidencji wydawanych m.in. świadectw ukończenia szkoły, legitymacji szkolnych, zaświadczeń o wynikach egzaminu ósmoklasisty, do tej pory mówił tylko o "podpisie ucznia lub absolwenta".
To Cię może też zainteresować
Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Obowiązywało od piątku (6 września).
Zgodnie z treścią rozporządzenia, do szkoły będą musieli udać się rodzice pierwszoklasistów szkół podstawowych, bowiem oni właśnie otrzymują legitymacje szkolne po wakacjach. Osobista wizyta w szkole w celu złożenia podpisu czekać miała także rodziców uczniów klas pierwszych z liceów oraz szkół zawodowych. Dodatkowo to samo musieliby zrobić rodzice uczniów, którzy nie ukończyli jeszcze 18. roku życia, ale zgubili legitymację lub potrzebują nowej np. ze względu na zmianę szkoły - wylicza "Gazeta Wyborcza".
Taka sama wizyta czekałaby rodziców na zakończenie roku szkolnego - zgodnie z nowym rozporządzeniem musieliby osobiście pokwitować odbiór świadectwa szkolnego czy zaświadczenia o wynikach egzaminu na koniec szkoły podstawowej.
"Gazeta Wyborcza" w piątek (6 września) wysłała pytania do Ministerstwa Edukacji Narodowej ws. nowego przepisu. 13 września do konsultacji skierowany został projekt rozporządzenia MEN, w którym określone zostały m.in. zasady odbioru oraz potwierdzania odbioru legitymacji i świadectw ukończenia szkoły w ewidencji szkolnej.
Ferie zimowe 2020. Kiedy w twoim województwie wypadają ferie...
Smaki Kujaw i Pomorza 3
