Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja - tak, ale co z pierzeją?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Musimy się w końcu zdecydować, Zachodnia Pierzeja ma zostać odbudowana czy nie? Bez tej odpowiedzi rewitalizacja Rynku nie ma sensu.
Musimy się w końcu zdecydować, Zachodnia Pierzeja ma zostać odbudowana czy nie? Bez tej odpowiedzi rewitalizacja Rynku nie ma sensu. Dariusz Bloch
To będzie gorąca dyskusja - ratusz wraca do planów rewitalizacji. Starego Rynku. Musi odpowiedzieć na pytanie: Rynek z zachodnią pierzeją czy bez?

[break]
- Najważniejsze pytanie, na jakie trzeba odpowiedzieć, zanim przystąpi się do pracy nad rewitalizacją brzmi: czy Stary Rynek ma wrócić do historycznej formy i odzyskać zachodnią pierzeję czy też nie. Dopiero po odpowiedzi na to pytanie można poważnie zająć się planami rewitalizacji płyty Starego Rynku i jej okolic - uważa prof. Dariusz Markowski, szef Społecznej Rady ds. Estetyki Miasta.

Tyle że dla każdej władzy kwestia pierzei to gorący kartofel, z którym nie wiadomo, co robić. Zdania mieszkańców rozłożyły się bowiem mniej więcej po połowie. Część osób uważa, że Stary Rynek bez pierzei jest wybrakowany, inni nie chcą nawet słyszeć o jej odbudowie. Ratusz dmucha więc na zimne i zaprzęga do pracy wszystkich możliwych ekspertów, by uniknąć później pretensji i zażaleń.

PRZECZYTAJ:Szukając kompromisu

- Prace nad aktualizacją projektu rewitalizacji płyty Starego Rynku trwają. Zostanie on jeszcze w tym miesiącu przedstawiony ekspertom z Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, bydgoskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich, Rady ds. Estetyki oraz plastykowi miasta. Mając jednak na uwadze to, że zadanie będziemy realizować dopiero w przyszłym roku, chcemy ten okres wykorzystać na uwzględnienie ewentualnych uwag ekspertów - przyznaje Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta miasta.- Obecnie jesteśmy związani z wykonawcą tego zadania umową na aktualizację projektu, która obowiązuje do stycznia przyszłego roku.

Prace nad aktualizacją projektu rewitalizacji płyty Starego Rynku trwają. Przedstawimy go ekspertom. - Marta Stachowiak, rzecznik

Wykonawca to GM Architekci, firma, która wygrała w 2009 roku konkurs na wygląd Starego Rynku razem z zachodnią pierzeją.

GM Architekci przez 2,5 roku modyfikowali projekt - zgodnie z życzeniami urzędników - ale efekt nie był powalający. - To nie jest Stary Rynek metropolii, tylko powiatowego miasteczka - stwierdził Maciej Grześkowiak, ówczesny radny Miasta dla Pokoleń.

- Szczegóły będą jeszcze przedmiotem roboczej dyskusji z ekspertami - zapewnia Marta Stachowiak.

W ramach rewitalizacji Starego Rynku planowane są także prace na kolejnych ulicach Starego Miasta. Ich projekt jest już gotowy i nie budzi kontrowersji.

- Przebudowa obejmie między innymi: Rybi Rynek, Grodzką, Jana Kazimierza (odcinek od ul. Pod Blankami do Wałów Jagiellońskich), Przy Zamczysku (od ul. Grodzkiej do pl. Kościeleckich), Zaułek, Malczewskiego, Pod Blankami, oraz ul. Przyrzecze. Rozebrane zostaną stare nawierzchnie, a nowe jezdnie będą wykonane z kamiennej kostki rzędowej. Chodniki zostaną natomiast wyłożone granitowymi płytami o wymiarach 50x50 cm - wyjaśnia „Expressowi” Marta Stachowiak.

Zakres prac jest o wiele szerszy - więcej o przebudowie okolic Starego Rynku wkrótce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!