https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wydłużono termin rewitalizacji placu Wolności w Bydgoszczy. Kwiaciarnie mogą wrócić tu na początku 2025 roku

Jarosław Więcławski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rewitalizacja placu Wolności w Bydgoszczy przebiega powoli. Termin realizacji inwestycji wydłużono o 3 miesiące, choć wygląda na to, że najgorsze prace już wykonano i tempo będzie mogło przyspieszyć. Przyjrzeliśmy się postępowi robót na miejscu.

Prace na placu Wolności ruszyły w kwietniu 2024 r. Utrudnienia związane z poruszaniem się w tej części miasta trwają dłużej. W połowie 2023 r. plac Wolności stał się placem budowy – wówczas prowadzono tu prace związane z budową zbiornika retencyjnego. Te roboty nieco się opóźniły, co również miało wpływ na datę startu rewitalizacji. Planowany termin zakończenia inwestycji to lato 2025 roku. Już wcześniej miasto informowało, że z uwagi na nieprzewidziane trudności, może on zostać wydłużony.

– Przypominam, że wykonawca – firma Strabag – pracuje w trudnym terenie z gęstą siecią uzbrojenia podziemnego, która powstawała często kilkadziesiąt lat wcześniej. Nie wszystkie elementy zostały wówczas prawidłowo naniesione na mapy. Spowalnia to postęp prac (dodatkowe uzgodnienia, zmiany projektów wykonawczych, prace dodatkowe) – zaznacza Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.

– Ponadto swój zakres prac na wskazanym terenie oraz w trakcie naszej inwestycji realizowała też spółka PSG. Dlatego przy tak kompleksowych pracach liczymy się z koniecznością zmian w harmonogramie inwestycji. Zawarliśmy aneks dotyczący wydłużenia terminu wykonania poszczególnych etapów oraz całości zadania o około 3 miesiące, tj. do listopada 2025 r – uzupełnia rzeczniczka.

Informuje ponadto, że na obecnym etapie prac wykonawca działający na zlecenie PSG wymienił grunt w obrębie swoich robót i ponownie przeprowadził prace związane z jego zagęszczeniem. 28 października  ponownie zbadano stopień zagęszczenia; wyniki są pozytywne. Zostanie jeszcze zbadana drożność kanałów teletechnicznych. Jeśli i tu będzie wszystko dobrze, to  firma Strabag podejmie dalsze roboty dotyczące rewitalizacji placu.

Powrót kwiaciarni

Na placu, wzdłuż ulicy Gdańskiej oraz przed pomnikiem i na przedłużeniu osi ul. Piotra Skargi, zaplanowano ujednolicenie nawierzchni poprzez zastosowanie dwóch rodzajów materiałów: płyt granitowych oraz opasek z kostki bazaltowej. Płyty będą ułożone w karo. Chodnik zostanie poszerzony, tak aby w letnie miesiące sąsiadujące restauracje mogły ustawić stoliki na powietrzu.

Na jezdni, wzdłuż północnej pierzei, ułożona zostanie kamienna kostka rzędowa na nowej podbudowie. Na ulicy wyznaczony zostanie kontrapas dla rowerzystów, którzy będą mogli jechać pod prąd. Ta drogowa część inwestycji ma zostać zrealizowana w przyszłym roku

W pierwszej kolejności skupiono się na przebudowie terenu przy kościele. Tam zostaną ustawione nowe estetyczne pawilony, w których mają być sprzedawane kwiaty. Chodziło o to, aby osoby, które prowadzą działalność mogły jak najszybciej wrócić do pracy. Ta część miała zająć ok. pół roku. Termin powrotu kwiaciarek kilkukrotnie się przesuwał. Obecny plan zakłada, że będzie to styczeń 2025 roku.

– Pawilony kwiaciarni są prawie w całości wykonane i składowane na placu u ich wykonawcy. Montaż w ocenie wykonawcy będzie możliwy pod koniec roku, jeśli tylko dokończone zostaną prace przy nawierzchniach w docelowym miejscu nowych pawilonów – wyjaśnia rzeczniczka.

Zmiany na placu i w okolicy

W planie rewitalizacji placu przewidziano modernizację elewacji szaletu poprzez wymianę istniejących płytek na płytki elewacyjne granitowe groszkowane. Dodatkowo zaprojektowano wykonanie trejaży metalowych, montowanych przed wejściem do toalety. Mają nawiązywać formą do istniejącej balustrady pobliskiej Galerii Miejskiej bwa.

Na placu pojawi się 13 stylowych latarni, 21 nowych drzew, 26 ławek i 3 komplety stojaków rowerowych. Za realizację inwestycji o wartości 8,4 mln zł odpowiada firma Strabag. Dodatkowo koszt budowy kwiaciarni to 1,3 mln zł. W ramach prac przewidziano m.in.:

  • zamontowanie chowanych słupków ograniczających wjazd na alejką w kierunku Gdańskiej od strony ul. Skargi;

  • sferyczny zegar słoneczny na granitowym postumencie przy pomniku;

  • dodatkową iluminację wybranych elementów na terenie placu: frontowych elewacji kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła oraz I LO oraz pomnika Wolności;

  • wyniesione przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu z Gdańską oraz Gimnazjalną i Piotra Skargi oraz dopuszczenie na ul. Plac Wolności ruchu rowerowego.



Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski