Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja nabrzeży Brdy najważniejszą inwestycją dla bydgoszczan

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Rewitalizacja nabrzeży Brdy zajęły pierwsze miejsce w konsultacjach społecznych dotyczących kolejności najważniejszych inwestycji w Bydgoszczy.
Rewitalizacja nabrzeży Brdy zajęły pierwsze miejsce w konsultacjach społecznych dotyczących kolejności najważniejszych inwestycji w Bydgoszczy. Dariusz Bloch
Już jest jasne, że w bydgoskich konsultacjach społecznych, największych w kraju, najważniejszą inwestycją dla Bydgoszczy wybrano rewitalizację nabrzeży Brdy. Na następnych miejscach jest m.in. modernizacja ulicy Nakielskiej i rewitalizacja Kanału Bydgoskiego.

Zobacz wideo: Sezon żeglugowy w Bydgoszczy otwarty!

- Po raz pierwszy w Bydgoszczy odbyły się tak szerokie konsultacje społeczne dotyczące wskazania inwestycji, które warto przeprowadzić, a które mogą poczekać - mówił podczas sesji w środę (30.06) Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. - Jeden z przykładów to odbudowa Zachodniej Pierzei Starego Rynku, okazało się, że mieszkańcy wybierają inne zadania. Inwestycje zostaną zrealizowane, o ile oczywiście znajdą się na to środki finansowe. Widać, że w konsultacjach brały udział osoby zaangażowane w życie miasta.

Były to największe wśród miast Unii Metropolii polskich konsultacje społeczne - oddano w nich 46 tysięcy głosów, osób głosujących było 17 tysięcy. Każda osoba mogła oddać trzy głosy na 15 wskazanych przez miasto projektów. W innych miastach Metropolii w konsultacjach dotyczących ważnych projektów brało udział... kilkaset osób.

Koszt akcji wyniósł 91 tysięcy złotych.

Czego chcą bydgoszczanie?

  • Rewitalizacja nabrzeży Brdy - 4866 głosów;
  • modernizacja ul. Nakielskiej - 4593 głosów;
  • rewitalizacja kanału Bydgoskiego - 4593 głosy;
  • rozbudowa sieci dróg rowerowych - 4116 głosów;
  • zorganizowanie otwartych basenów albo na Astorii, albo na Balatonie, albo w Parku Centralnym - 3489 głosów.

Na kolejnych miejscach znalazła się rozbudowa atrakcji parku w Myślęcinku o biegunarium i kolejkę wąskotorową, rozbudowa trasy W-Z, budowa ścieżki rowerowej wzdłuż Trasy Uniwersyteckiej i np. budowa basenu na osiedlu Leśnym - na ten ostatni pomysł oddano 1950 głosów.

Jakie jeszcze inwestycje proponowano bydgoszczanom?

  • Budowa basenu rehabilitacyjnego przy ul. Jesionowej na Szwederowie. Obiekt przeznaczony dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych oraz seniorów z możliwością korzystania przez inne grupy mieszkańców
  • Rewitalizacja Parku Akademickiego. Przygotowana została koncepcja zakładająca zagospodarowanie terenów z oczkami wodnymi przy ul. Rejewskiego.
  • Budowa drogi rowerowej i chodnika wzdłuż Trasy Uniwersyteckiej nad Brdą. Wykonanie nowej kładki dedykowanej rowerzystom i pieszym pomiędzy dworcem PKS i pętlą Babia Wieś.
  • Utworzenie Centrum Kultury Fordon. Stworzenie nowej instytucji w gmachu po szkole przy ul. Gawędy z szeroką ofertą kulturalną.
  • Zwiększenie wydatków na wieloletni program utwardzania ulic gruntowych zlokalizowanych na terenie miasta Bydgoszczy. Dodatkowe środki pozwolą skierować do realizacji kolejne ulice, które zyskały w trakcie oceny ich ważności największą liczbę punktów.

Nabrzeża i pierzeja rynku

Co do pierwszego punktu Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy, zauważył, że znaczna cześć nabrzeży Brdy jest zarządzana przez Wody Polskie. To do tej państwowej spółki należy ich utrzymanie. - Samorządy mogą jedynie wspierać Wody Polskie finansowo - zaznaczył Sztybel. Propozycja taka już do Wód Polskich trafiła.

Paweł Bokiej w wystąpieniu klubowym PiS zauważał, że nie wiadomo, jaka jest struktura głosujących w konsultacjach. - Zachodnia Pierzeja mogłaby być atrakcją, można byłoby wejść na wieżę, porobić sobie zdjęcia i zamieścić w mediach społecznościowych, to miałoby charakter promocyjny - stwierdził.

- Czy to znaczy, że Bydgoszcz ma być znana tylko z atrakcji turystycznych w centrum? - pytała ironicznie Anna Mackiewicz z SLD Lewica Razem.

Odbudowa pierzei nie znalazła wielu zwolenników - oddano na ten projekt 2051 głosów, ale znalazła się ona na liście 15 inwestycji wskazanych w konsultacjach społecznych. Na liście pomysł jej budowy opisano tak, że nie przesadzano o tym, czy ma mieć charakter historyczny, czy ma być utrzymana w nowoczesnej architektonicznie formie.

Prezydent: - Na wszystko nas nie stać

Rafał Bruski zaznaczał przy okazji realizacji inwestycji mogą być problemy. - Kilkanaście lat temu mieliśmy w budżecie kilkaset milionów złotych więcej - mówił. - Na realizacje tych piętnastu inwestycji od razu nas nie stać. Ale wszystkie te projekty chciałbym zrealizować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo