Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rektor UMK zabiera głos na temat uniwersytetu medycznego w Bydgoszczy

Redakcja
Rektor UMK prof. Andrzej Tretynprofesor Andrzej Tretyn
Rektor UMK prof. Andrzej Tretynprofesor Andrzej Tretyn Jacek Smarz
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu stanowczo sprzeciwia się wyłączeniu ze swoich struktur Collegium Medicum. W miniony piątek na stronie uczelni ukazał się komunikat w tej sprawie.

PRZECZYTAJ:Czy uważasz, że utworzenie Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy ma szansę powodzenia?

PRZECZYTAJ:Uniwersytecki deal z UMK [UNIWERSYTET MEDYCZNY]

To pierwsze oficjalne stanowisko UMK, dotyczące planów utworzenia w Bydgoszczy uniwersytetu medycznego, który miałby bazować na istniejącym Collegium Medicum. Władze toruńskiej uczelni torpedują pomysł firmowany przez bydgoskiego posła PO, Zbigniewa Pawłowicza.
[break]
Mimo że pod złożonym w Sejmie obywatelskim projektem utworzenia uniwersytetu medycznego podpisało się 160 tysięcy osób, władze UMK zdecydowanie sprzeciwiają się odłączeniu ze swoich struktur działającego w Bydgoszczy Collegium Medicum

- Nie ma i nie będzie zgody rektora i władz UMK na rozbiór uczelni - mówi cytowany w komunikacie, opublikowanym na stronie internetowej UMK, rektor uczelni, prof. Andrzej Tretyn.

Rektor wraca w piątkowym komunikacie do genezy powstania Collegium Medicum, twierdząc, że inicjatywa połączenia z UMK wyszła od Akademii Medycznej w Bydgoszczy, wówczas działającej jako samodzielna jednostka.

Na stronie UMK można zobaczyć historyczny dokument, uchwałę senatu AM „w sprawie wyrażenia woli połączenia...” Czytamy w niej: „Realizacja idei połączenia naszych uczelni nie tylko umożliwi dalszą kontynuację misji Akademii dla dobra regionu, kraju, ale też pozwoli na lepsze wykorzystanie potencjału naukowego, dydaktycznego i klinicznego dla dobra rozwoju nauki, kształcenia studentów oraz kadry, a także wysokospecjalistycznej opieki medycznej”.

Na dowód tego, że połączenie z UMK wyszło Akademii Medycznej tylko na dobre, toruńska uczelnia publikuje infografikę, w której obecna sytuacja Collegium Medicum porównywana jest z tą sprzed połączenia. Ze słupków i liczb wynika, że pod rządami UMK dawna Akademia Medyczna rozwinęła się na każdej płaszczyźnie.

Poseł Zbigniew Pawłowicz nie jest zaskoczony reakcją władz UMK, uważa przy tym, że z genezą połączenia obu uczelni było jednak inaczej. Jego zdaniem, o czym już pisaliśmy, to Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika trzynaście lat temu zależało na włączeniu w swoje struktury wydziału medycznego z prawdziwego zdarzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty