Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. W Bydgoszczy uczniowie chętniej wybierali licea

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Do bydgoskich liceów zakwalifikowało się 47,1 proc. ogółu zakwalifikowanych, do techników - 43,7 proc., natomiast do szkół branżowych - 9,2 procent.
Do bydgoskich liceów zakwalifikowało się 47,1 proc. ogółu zakwalifikowanych, do techników - 43,7 proc., natomiast do szkół branżowych - 9,2 procent. Tomasz Czachorowski, zdjęcie ilustracyjne
O rekrutacji do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych, prowadzonych przez ratusz, na rok szkolny 2021/2022 rozmawiamy z Magdaleną Buschmann, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Zobacz wideo: Fala upałów jest przeplatana burzami. Na to musisz uważać!

W czwartek (22 lipca) ogłoszone zostały listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do klas I szkół ponadpodstawowych. Czy wiadomo już, ilu uczniów dostało się do bydgoskich liceów, techników i szkół branżowych I stopnia? Ile zostało wolnych miejsc?

- Pandemia sprawiła, że w tym roku szkoły przedstawiały swoją ofertę zdalnie. Nie odbyły się też tradycyjne targi edukacyjne, nie było drzwi otwartych
- Pandemia sprawiła, że w tym roku szkoły przedstawiały swoją ofertę zdalnie. Nie odbyły się też tradycyjne targi edukacyjne, nie było drzwi otwartych - mówi Magdalena Buschmann, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy. Małgorzata Pieczyńska

Na tym etapie nie można mówić o tych, którzy się „dostali”. Do przyjęcia niezbędne jest jeszcze potwierdzenie woli. A na to uczniowie mają czas do 30 lipca. Wiemy natomiast, że do bydgoskich liceów zakwalifikowało się 47,1 proc. ogółu zakwalifikowanych, do techników - 43,7 proc., natomiast do szkół branżowych - 9,2 proc. Spośród wszystkich przygotowanych miejsc, wolnych jest 470, ale sytuacja ta może ulec zmianie właśnie po etapie potwierdzenia woli przez kandydatów. 2 sierpnia br. ogłoszone zostaną listy przyjętych, a następnego dnia rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca. Kandydaci będą mogli wówczas sprawdzić, w jakich szkołach i oddziałach czekają na nich wolne miejsca.

Czy były szkoły, w których ze względu na dużą liczbę chętnych, ratusz wyraził zgodę na utworzenie dodatkowych klas?
Z uwagi na duże zainteresowanie ósmoklasistów kontynuowaniem nauki w liceach, podjęta została decyzja o utworzeniu dodatkowej klasy lingwistyczno-turystycznej w III LO oraz klasy przyrodniczo-turystycznej w IV LO.

Wiele szkół przez pandemię nie mogło zorganizować tradycyjnych drzwi otwartych i zachęcało kandydatów do nauki w swoich szkołach przez internet? Czy miało to jakiś wpływ na tegoroczną rekrutację?
Pandemia, rzeczywiście, spowodowała, że szkoły przedstawiały swoją ofertę zdalnie, poprzez zamieszczanie informacji na swoich stronach internetowych. Ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa i przestrzeganie reżimu sanitarnego nie zapraszały również kandydatów na tzw. drzwi otwarte. Nie odbyły się także w tym wyjątkowym roku tradycyjne targi edukacyjne. Jednak nie zauważyliśmy znaczącego wpływu braku promocji bezpośredniej na tegoroczną rekrutację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo