https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Bydgoszczy. Ogłoszono listy zakwalifikowanych

Małgorzata Pieczyńska
Dla tegorocznych absolwentów szkół podstawowych wtorek 16 lipca był ważnym dniem. Poznali wyniki naboru do bydgoskich liceów, techników i branżówek. Na zdjęciu uczniowie, którzy uczyli się w klasie VIII w SP nr 2 w Bydgoszczy.
Dla tegorocznych absolwentów szkół podstawowych wtorek 16 lipca był ważnym dniem. Poznali wyniki naboru do bydgoskich liceów, techników i branżówek. Na zdjęciu uczniowie, którzy uczyli się w klasie VIII w SP nr 2 w Bydgoszczy. Arkadiusz Wojtasiewicz/Archiwum
We wtorek (16 lipca) ogłoszone zostały listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do bydgoskich liceów, techników i branżówek I stopnia. Nie wszyscy uczniowie dostali się do wymarzonych szkół.

To był ważny dzień dla tegorocznych absolwentów 8-letnich podstawówek, którzy ubiegali się o przyjęcie do klas I szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez bydgoski ratusz. Poznali bowiem wyniki naboru.

W Bydgoszczy nabór odbywał się elektronicznie za pośrednictwem strony https://bydgoszcz.edu.com.pl. Uczniowie mogli wybrać maksymalnie trzy szkoły i dowolną w nich liczbę oddziałów.

Do oddziałów klasy I szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Miasto Bydgoszcz zakwalifikowanych do przydziału zostało 2178 kandydatów. Przygotowano dla nich 2537 miejsc.

- Po przeprowadzonej symulacji przydziału i konsultacjach z dyrektorami szkół uczestniczących w spotkaniu naborowym, które odbyło się 15 lipca br., zdecydowano o zwiększeniu liczby miejsc w wybranych oddziałach, a także o uruchomieniu w niektórych szkołach dodatkowych oddziałów - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Po jednym oddziale więcej będzie w Branżowej Szkole I stopnia nr 12 Samochodowej, XI LO im. Bydgoskich Olimpijczyków Mistrzostwa Sportowego oraz w Technikum nr 9 im. Marii Dąbrowskiej z Oddziałami Sportowymi.

Zapadła też decyzja o likwidacji niektórych oddziałów (po jednym oddziale w Branżowej Szkole I stopnia nr 4 Poligraficznej, Branżowej Szkole I stopnia nr 7 Elektronicznej, Technikum Ekonomicznym nr 6) i połączeniu oddziałów planowanych jako jednolite zawodowo w oddziały dwuzawodowe lub zmniejszeniu liczby miejsc w wybranych oddziałach niektórych szkół.

W szkołach prowadzonych przez Miasto Bydgoszcz pozostało 390 wolnych miejsc

Jak informuje ratusz, dla kandydatów do szkół ponadpodstawowych przygotowano 2528 miejsc w 82 oddziałach (odpowiednio 955 miejsca w 33 oddziałach liceum ogólnokształcącego, 1091 miejsc w 34 oddziałach technikum i 482 miejsc w 15 oddziałach szkoły branżowej I stopnia).

- W wyniku przeprowadzonej rekrutacji do oddziałów klas I zakwalifikowanych zostało 2043 absolwentów szkół podstawowych, w tym do: liceum ogólnokształcącego - 894, technikum - 903 i branżowej szkoły I stopnia - 246 - informuje Marta Stachowiak.

133 uczniów nie zostało zakwalifikowanych do żadnej szkoły.

- Obecnie w szkołach jest jeszcze 390 wolnych miejsc (50 w LO w tym: 39 w oddziałach sportowych, 157 w technikach i 183 w branżowych szkołach I stopnia) - mówi Marta Stachowiak. - Liczba wolnych miejsc może ulec zwiększeniu po zakończeniu etapu potwierdzania woli. Jeżeli zaistnieje potrzeba, zostanie rozważone utworzenie dodatkowego oddziału klasy I w jednym z liceów ogólnokształcących.

Teraz do 19 lipca (do godz. 15) będzie czas na potwierdzenie woli. Listy przyjętych i nieprzyjętych opublikowane zostaną 22 lipca w samo południe, po czym do 23 lipca nastąpi opublikowanie przez kuratora oświaty informacji o liczbie wolnych miejsc i rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.

Jak wypadł nabór w wybranych bydgoskich liceach i technikach?

O przyjęcie do II LO na bydgoskim Szwederowie ubiegało się sporo uczniów.

- Niestety, nie wszyscy się dostali. Od września otworzymy dwie klasy I. Były w nich po 32 miejsca - mówi Mirosława Glaza, dyrektor II LO. - Do klasy biologiczno-chemicznej, którą w pierwszej preferencji wskazało 41 kandydatów, przyjmiemy za zgodą ratusza, ostatecznie 34 uczniów, czyli o dwie osoby więcej niż zakładaliśmy, a do klasy humanistycznej w sumie dostały się 33 osoby.

W VII LO także powstaną dwie klasy I: matematyczno-informatyczna z rozszerzonym językiem angielskim oraz humanistyczna z rozszerzonym językiem polskim, historią i wiedzą o społeczeństwie.

- Przyjęliśmy do nich po 32 osoby, bo tyle było miejsc - mówi Janusz Kitajgrodzki, dyrektor bydgoskiej "Siódemki". - Kandydaci wyniki naboru mogli sprawdzić w systemie lub bezpośrednio w szkole. Obie klasy cieszyły się dużym zainteresowaniem, więc nie było problemu z ich skompletowaniem. Chętnych było na górkę, więc nie wszyscy się dostali.

W Zespole Szkół Budowlanych w technikum od września br. uruchomione zostaną trzy klasy I (w ub. roku było ich aż 8), z kolei w branżówce jedna klasa. We wszystkich uczyć się będzie po 32 uczniów.

- Z naboru jesteśmy zadowoleni. W rekrutacji do naszego technikum największym powodzeniem cieszyła się klasa kształcąca w zawodzie technik renowacji elementów architektury z architekturą wnętrz. Tu jeśli ktoś by zrezygnował i zwolniłoby się miejsce, to w I preferencji mamy 25 osób oczekujących na liście - mówi Magdalena Popielewska, dyrektor ZSB.

Poza tym będzie też klasa technik budownictwa z projektowaniem CAD.

- Tę klasę także w I preferencji wskazało sporo osób - mówi Magdalena Popielewska. - Mamy tu jeszcze 10 kandydatów oczekujących w razie, gdyby zwolniło się miejsce. Bez trudu udało się też skompletować oddział, w którym 16 osób będzie kształciło się w zawodzie technik budownictwa z elementami architektury, a 16 osób w zawodzie technik geodeta.

W Budowlance powstanie też jedna 32-osobowa klasa w branżówce.

- Kształcić będzie w trzech zawodach. 16 osób przyjmiemy w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, 10 osób w zawodzie murarz-tynkarz i 6 osób w zawodzie monter sieci i instalacji sanitarnych - mówi Magdalena Popielewska. - Ten ostatni zawód reaktywujemy po latach przerwy. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy, zwłaszcza, że na terenie naszej szkoły powstanie Branżowe Centrum Umiejętności w zakresie instalacji sanitarnych, grzewczych i gazowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski