Ratusz: - Żadna inwestycja w ramach 5/6 przyjęta do realizacji nie został odłożona na półkę

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Dokończenie wyposażania placu zabaw i siłowni przy MDK nr 2 - wydatek 47 tysięcy zł z ubiegłorocznego programu 5/6 - ratusz przesunął na ten rok
Dokończenie wyposażania placu zabaw i siłowni przy MDK nr 2 - wydatek 47 tysięcy zł z ubiegłorocznego programu 5/6 - ratusz przesunął na ten rok Filip Kowalkowski
Udostępnij:
Ratusz rozpędza nowe rozdanie budżetu obywatelskiego, kiedy poprzednie inwestycje programu 5/6 nie są dokończone. Osiedlowi radni chcą wyjaśnień.

[break]
Ogólna zasada budżetu obywatelskiego jest bardzo prosta - do ratusza trafiają wnioski od mieszkańców, co chcieliby zbudować na swoich osiedlach. Potem odbywa się głosowanie. Teoretycznie te projekty, które zyskają najwięcej głosów, są przez ratusz realizowane za pieniądze z budżetu miasta. To oczywiście oznacza przestrzeganie pewnych procedur, na przykład organizowanie przetargów na prace budowlane. A to z kolei może powodować opóźnienia.

Siłownie po wakacjach
W drugiej połowie września będzie się rozstrzygać kolejny, przyszłoroczny program 5/6. Problem polega na tym, że jeszcze nie wszystkie tegoroczne inwestycje zostały zakończone!

- W naszym przypadku w grę wchodziła budowa siłowni na świeżym powietrzu przy placach zabaw - mówi Edward Sell, przewodniczący Rady Osiedla Czyżkówko. - Niestety, wydział inwestycji jakoś się nie pospieszył. Liczyliśmy na to, że siłownie będą działać już w wakacje. Ale dotąd ich nie zbudowano...
Dopiero teraz rozpoczyna się budowa ważnego chodnika wzdłuż ulicy Smoleńskiej - między ul. Rolną a Kielecką. Ma umożliwić dojście suchą nogą do kilku posesji i siedzib firm. Odcinek długi nie jest - 600 metrów - a na jego zbudowanie wykonawca będzie miał niecałe cztery tygodnie. Ale dopiero w tym miesiącu drogowcy zamierzają rozstrzygnąć przetarg.

Dwa powody
To nie są jedyne przypadki poślizgu inwestycji 5/6. Z ubiegłorocznego budżetu na ten rok przenieść trzeba było prawie milion złotych! Powody były - zdaniem Urzędu Miasta - dwa. Po pierwsze, konieczność powtarzania niektórych przetargów. Po drugie, fatalna pogoda w IV kwartale 2014.

Dlatego nie zbudowano na czas placu zabaw w południowej części Osowej Góry, nie zagospodarowano na cele rekreacyjne terenu przy ul. Salezjańskiej w Fordonie, z poślizgiem odnawiano fontannę przy ul. ks. Skorupki czy budowano skwer przy Chałubińskiego i Czecha. Zgodnie z deklaracjami inwestycje, które przesunęły się z poprzedniego roku, miały się zakończyć do połowy 2015.

Radni niecierpliwi
- Inwestycje nie zakończone do tej pory są na różnym etapie zaawansowania, z różnych powodów, ale postępują - uspokaja Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta miasta.

Tymczasem osiedlowi radni, nieco zniecierpliwieni, zaproponowali komisji samorządności, żeby zwróciła się do ratusza o wykaz opóźnionych inwestycji z poprzednich lat i przedstawienie puli środków, które zostały.

- Na razie nie dostaliśmy takiego wykazu, termin upływa 15 września - mówi Łukasz Schreiber, radny PiS, przewodniczący komisji.

Takiego spisu nie dostał wczoraj także „Express”.

- Właściwy wydział urzędu przygotowuje takie zestawienie dla komisji, niemniej już dziś możemy powiedzieć, że procesy inwestycyjne, w przypadku wszystkich przedsięwzięć przyjętych do realizacji w ramach programu 5/6, jeśli się nie zakończyły, to są w toku. Nie ma przypadku, że jakakolwiek inwestycja w ramach 5/6, przyjęta do realizacji, została odłożona na półkę - zapewnia Marta Stachowiak.

Kiedy głosowanie?
Głosowanie mieszkańców w ramach obecnego programu 5/6 odbędzie się 14-30 września drogą elektroniczną i papierową na specjalnych kartach. Do wyboru będą te projekty, które w tej chwili przechodzą weryfikację w Urzędzie Miasta. Zrealizowane zostaną pomysły, które uzyskają największą liczbę głosów mieszkańców poszczególnych osiedli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie