https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ratujmy fontannę na Szwederowie!

Nie mamy w Bydgoszczy zbyt wielu rzeźb plenerowych. Tym większą troską trzeba otaczać istniejące. Niestety, tak się nie dzieje.

Nie mamy w Bydgoszczy zbyt wielu rzeźb plenerowych. Tym większą troską trzeba otaczać istniejące. Niestety, tak się nie dzieje.
<!** Image 3 align=none alt="Image 223931" sub="Fot. Dariusz Bloch">
- Wystarczy popatrzeć na rzeźbę „Dzieci bawiące się z rybą” na skwerze u zbiegu ulic: Orlej i ks. I. Skorupki, która znajduje się w opłakanym stanie. Poutrącane części główek, rączek i nóżek, ogon i płetwy ryby.

<!** reklama>

Basenik w kształcie muszli przypomina śmietnik. Podobnie jak cały skwer, czy raczej jego zabetonowane resztki. Ani śladu ławeczki, na której można byłoby spocząć, a przecież znajduje się tam symbol bydgoskiego przetrwania, Pomnik-Krzyż - ubolewa Jerzy Derenda, prezes TMMB.

Przed laty

Prezes Derenda przypomina, że przed wojną znajdował się tu ogródek jordanowski. Było to miejsce tonące w zieleni, wzbogacone alejkami spacerowymi i ławeczkami, na którym chętnie bawiły się dzieci. - Zawsze było tu czysto i schludnie, o co troszczyli się szwederowiacy.

W 1934 roku umieszczono znamienitą rzeźbę artysty rzeźbiarza Teodora Gajewskiego, wykonaną ze sztucznego kamienia, przedstawiającą troje dzieci siedzących na rybie, z której paszczy spływała woda do umieszczonego niżej basenu - mówi. - Dziś ta przepiękna rzeźba plenerowa marnieje.

Tylko patrzeć, jak zamieni się w kupkę gruzu. Smutne, że dotyczy to dzieła artysty, który jest rodowitym szwederowiakiem z ulicy Nowodworskiej i wybitnym bydgoskim rzeźbiarzem. Mam nadzieję, że doczekamy się pilnej rekonstrukcji rzeźby i przywrócenia wszystkich walorów skweru ukochanego przez szwederowiaków.

<!** Image 4 align=none alt="Image 223932" sub="Na fotografii Mariana Bergandera z lat 70. ubiegłego wieku fontanna - symbol Szwederowa - już zaczyna kruszeć.
">

W przyszłości

Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków, potrzebę pilnego odnowienia instalacji widzi, ale nie chce na razie wiele obiecywać. - Priorytetem na przyszły rok jest naprawa fontanny „Dzieci bawiące się z gęsią” na Starym Rynku - tłumaczy. - Nie wiemy, ile to ostatecznie będzie kosztowało, może wymiana systemu hydraulicznego okaże się tańsza i uda się zaoszczędzić na fontannę na skwerku.

Konserwator podkreśla, że jest to obiekt niezwykle ważny dla tożsamości szwederowiaków, stąd warto też porozumieć się w sprawie rekonstrukcji z Radą Osiedla Szwederowa. - To architektoniczna dominanta dzielnicy, konieczne jest jej ocalenie - uważa Sławomir Marcysiak.**

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bydg.
Przepiękne miejsce. Ratusz się zastanawia czy zepsuć Stary Rynek, a ma tyle zaległości. Od kilku lat czekamy na pozostałe figurki pór roku w Botaniku - obiecane jeszcze przez Dąbrowicza, no i potop czeka na wykończenie. Jest gdzie lokować kasę, nie koniecznie w unowocześnianie STARÓWKI .
B
Banas
Spólka miejska jaką jest MWiK,,przecież postawiła nową fontannę,,na to kasa się znalazła. Szumi woda panu prezesowi i czasami prezydentowi gdy go odwiedzi,po co stare odnawiać??
y
ybyy
nie tylko Szwederowo - fontanna w CENTRUM w Parku Witosa również DOMAGA się odnowienia, wraz z muszlą koncertową...tak samo fontanna przy NOT-ie
Przy okazji można by wyznaczyć ścieżki rowerowe w Parki Witosa, bo rowerzyści ROZJEŻDŻAJÄ„ przechodniów spacerujących z dziećmi!!!
K
Karol
Mnie szczególnie dziwi fakt, że miasto tak łatwo zniszczyło tyle niesamowitych fontann w Bydgoszczy. Dawniej to miasto tętniło dziś nawet nie odnawiają tego co naprawdę jest niesamowite. Wystarczyło by z 3-4 mln rocznie na odnowę starych fontann i postawienie raz na rok jednej nowej.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski