Zobacz wideo: Duże zmiany w strefie płatnego parkowania w Bydgoszczy

Do 24 lutego przebadano ok. 2000 m2 terenu, co stanowi około 1/3 całego obszaru. – Odsłoniliśmy murowane relikty zabudowań na terenie pruskiego Królewskiego Urzędu Prowiantowego (Königliche Proviant Amt). W części:
- południowo-wschodniej był to pełny obrys kamiennych ław fundamentowych wojskowego spichrza, wzniesionego w latach 1834– 1855;
- południowo-zachodniej majestatyczny (niczym rzymski akwedukt) ceglany fundament łukowy kolejnego, tym razem znacznie większego wojskowego spichrza z 1893 r.;
- północno-wschodniej ceglany fundament Odwachu (wojskowej straży, sądu i więzienia), wzniesiony w latach 1862-1871, rozbudowany w 1883 r.
Pomiędzy nimi znajdowało się kilka kolejnych ceglanych budynków i obiektów (w tym studnia), nieznanych z kwerendy historycznej – informuje Robert Grochowski, kierownik badań archeologicznych.
Ponadto poniżej zabudowy z XIX wieku udało się odsłonić relikt kanału śluzowego z lat 1787-1790. – Uchwyciliśmy sekwencje zasypiskowe koryta oraz dobrze zachowane konstrukcje drewniane, stanowiące umocnienie brzegów przy ujściu do Brdy. W tym samym miejscu odkryliśmy również drewniane odbojnice wraz z systemem pali cumowniczych – przekazuje archeolog.
Niżej odkryto warstwy kulturowe oraz drewniane i murowane relikty zabudowy w obrębie ogrodu klasztoru karmelitów (sięgał po wschodnią część gmachu Opery Nova), datowane na okres późnego średniowiecza i okres nowożytny. – Nie wiedzieliśmy, czy i ewentualnie jaka zabudowa znajdowała się w tym miejscu. Obecnie powoli odsłaniamy tajemnice karmelickich budynków – zdradza
Podczas dotychczasowych prac udało się pozyskać dużą liczbę zabytków ruchomych, w tym ceramiki naczyniowej, kafli, dachówek, artefaktów skórzanych, szklanych, rogowych i metalowych. Na szczególną uwagę mają zasługiwać odnalezione monety, o których Robert Grochowski wkrótce przekaże więcej informacji.
Ile jeszcze mogą potrwać badania? – W archeologii to najtrudniejsze pytanie. Czas badań zależy od wielu czynników, w tym tego, ile będzie obiektów architektonicznych, ile elementów drewnianej zabudowy, co jeszcze uda się odkryć, ale także od poziomu wody. Zrobimy to jak najszybciej będzie to możliwe – zapewnia „Express Bydgoski” Robert Grochowski.