Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Miasta Bydgoszczy przeciw połączeniu dwóch bydgoskich szpitali uniwersyteckich

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Propozycja połączenia Biziela i Jurasza budzi w Bydgoszczy opór.
Propozycja połączenia Biziela i Jurasza budzi w Bydgoszczy opór. Tomasz Czachorowski
Ogromne zaniepokojenie w Bydgoszczy wzbudziła zapowiedź rektora UMK o zamiarze konsolidacji dwóch bydgoskich szpitali uniwersyteckich.

Zobacz wideo: Rybi Rynek w Bydgoszczy - jakie zmiany nas czekają?

od 16 lat

Dziś (w środę) sprawą zajęła się Rada Miasta Bydgoszczy. Zaproszenie rektora UMK do Bydgoszczy zapowiedział również prezydent Bydgoszczy.

- Na następną sesję RMB chcemy zaprosić osoby, które proces konsolidacji szpitali wdrażają i prowadzą. Myślę, że powinniśmy zyskać wiedzę co mogłoby się stać po połączeniu – pod kątem kadry i pod kątem łóżek, dostępności dla pacjentów. jak będzie wyglądało rozbicie na oddziały, jaka część kadry w nowym modelu będzie pracować. Wtedy zyskamy wspaniały materiał do porównań - mówił Rafał Bruski.

Rada miasta, niejako dmuchając na zimne i nie czekając na rektora, przygotowała i przegłosowała stanowisko w tej sprawie. W całości publikujemy je poniżej. Przypomnijmy, że w poniedziałek, 24 kwietnia, odbyło się spotkanie w tej sprawie zorganizowane przez Bydgoską Izbę Lekarską. Uczestniczyli w nim przedstawiciele środowiska medycznego, w tym pracownicy obu szpitali, ratusza na czele z zastępczynią prezydenta Bydgoszczy Iwoną Waszkiewicz, a także Tomasz Latos, polityk Prawa i Sprawiedliwości oraz szef sejmowej komisji zdrowia. Zabrakło na nim przedstawicieli władz uczelni, choć byli zaproszeni. Uczestnicy spotkania mówili jednym głosem - są przeciwni połączeniu szpitali w jeden. - Wszyscy nie widzimy sensu tego połączenia, żadnych korzyści, jakie by się z tym wiązały, ale widzimy mnóstwo różnych zagrożeń - stwierdza Tomasz Latos.

Na ten sam temat

Apel Rady Miasta Bydgoszczy do Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w sprawie konsolidacji szpitali uniwersyteckich w Bydgoszczy.

Mieszkańcy Bydgoszczy przekażą w roku 2022 do NFZ około 1,2 mld złotych na opiekę medyczną w ramach obowiązkowej składki zdrowotnej. Samorząd Bydgoszczy wraz z władzami państwa oraz jednostkami ochrony zdrowia jest odpowiedzialny za zabezpieczenie zdrowotne mieszkańców Bydgoszczy. W sytuacji pandemii, uchodźstwa z Ukrainy oraz słabości systemu ochrony zdrowia w Polsce RMB wykazuje głębokie zaniepokojenie decyzją J. M. Rektora UMK w Toruniu o konsolidacji Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 i Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy.

To Cię może też zainteresować

Eksperci oraz osoby funkcjonujące w ochronie zdrowia w Bydgoszczy przedstawiają argumenty, które wpłyną niekorzystnie na opiekę zdrowotną głównie dla mieszkańców Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego w związku z realizacją projektu władz UMK. Spowoduje to między innymi ograniczenie dostępności do świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego poprzez: zmniejszenie sumarycznej liczby łóżek specjalistycznych z poszczególnych dziedzin, co wydłuży kolejki pacjentów oczekujących na diagnostykę i leczenie; obniżenie interdyscyplinarności, komplementarności i bezpieczeństwa co do zdrowia i życia chorych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych, szczególnie w tzw. „złotej godzinie”; zwiększenie ryzyka zakażeń szpitalnych i pozaszpitalnych w wyniku hospitalizacji pacjentów na korytarzu, małej ilości sanitariatów, kumulacji studentów, stażystów i rezydentów; konieczności zamykania oddziałów z powodów epidemiologicznych (doświadczenie z pandemii SARS-Cov2); zerwanie sieci kooperacji pomiędzy klinikami, kształtowanych przez dziesiątki lat.

Ważnymi argumentami przeciw konsolidacji szpitali są przesłanki ekonomiczne do których można zaliczyć: ryzyko zwrotu przez SU2 dofinansowania unijnego, zagrożenie ukończenia budowy nowego budynku w SU2, koszty projektu konsolidacji, przeprowadzki jednostek organizacyjnych szpitali i konieczność wykonania przy tej okazji remontów i modernizacji, koszty dowozu pacjentów na konsultacje, gdy nie będzie jednoimiennych klinik w obu szpitalach, koszty przewozu pacjentów z SOR z jednego szpitala uniwersyteckiego do drugiego szpitala.

Skrajną niegospodarnością może być zbudowanie sal hybrydowych w nowym budynku SU2 dla klinik, które będą przeniesione do SU1. Konsolidacja SU1 i SU2 wpłynie bardzo niekorzystnie na dostępność studentów i uczestników szkolenia podyplomowego do bazy dydaktycznej i klinicznej. Utrudni również realizację projektów badawczych. Niestosownym jest także przedmiotowe traktowanie pracowników, wynikające z konieczności przenoszenia klinik pomiędzy SU1 i SU2, bez uwzględnienia ich opinii co może spowodować: ryzyko odejścia pracowników o wyjątkowych kompetencjach, zerwanie relacji międzyludzkich kształtowanych latami w danym szpitalu, przeniesienie jednostek z wyremontowanych pomieszczeń SU nr 2 do nieremontowanych od lat pomieszczeń SU nr 1, zatrzymanie realizacji pomysłów rozwojowych opartych na indywidualnych przemyśleniach i aktywnościach członków zespołu i inicjatywy poszerzania oferty leczniczej.

Różne poziomy zadłużenia szpitali oraz inna filozofia funkcjonowania obu ośrodków, które do tej pory działały niezależnie może po konsolidacji stanowić źródło konfliktów międzyludzkich, nie tylko w relacjach pomiędzy pracownikami medycznymi, ale także pomiędzy pracownikami medycznymi a pacjentami, co może skutkować odejściem członków zespołu i ograniczeniem dostępności usług medycznych dla dużej grupy pacjentów, którzy wcześniej powierzyli swoje zdrowie i życie jednemu z do tej pory niezależnych ośrodków. Pragniemy zwrócić uwagę, że władze Bydgoszczy dbając o rozwój Collegium Medicum, w przeciwieństwie do części mieszkańców Bydgoszczy, nie protestowały w związku z uchwałą Sejmiku Wojewódzkiego o przekazaniu Wojewódzkiego Szpitala im dr Jana Biziela w Bydgoszczy (obecny SU2) UMK w Toruniu. Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego przekazując część swojego majątku w postaci Szpitala Uczelni nie zakładał, że może dojść do jego likwidacji poprzez konsolidację z innym szpitalem.

Mając na uwadze przedstawione argumenty RMB apeluje do J. M. Pana prof. dr hab. Andrzeja Sokali, Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, aby odstąpić od projektu konsolidacji szpitali uniwersyteckich w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo