Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyjdź, nauczymy cię"¦

Paweł Antonkiewicz
W szkołach ponadgimnazjalnych w regionie od września nauka prowadzona będzie w kilku nowych specjalnościach. Chętnych do skorzystania z takich ofert nie brakuje.

W szkołach ponadgimnazjalnych w regionie od września nauka prowadzona będzie w kilku nowych specjalnościach. Chętnych do skorzystania z takich ofert nie brakuje.<!** Image 2 align=none alt="Image 193222" sub="„Żegluga” obok marynarzy kształcić będzie też specjalistów obsługujących porty wodne i terminale lotnicze / Fot. Archiwum ZSŻŚ">

W Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej przed rokiem o tej samej porze chęć nauki wyraziło 119 absolwentów gimnazjów, teraz zamiar kształcenia w niej potwierdziło 139.

- Po raz pierwszy przeprowadziliśmy nabór do II Technikum, w którego ramach działać będzie Technik Pojazdów Samochodowych i Technik Eksploatacji Portów i Terminali. W kraju szkoła z taką specjalnością działa na Śląsku, w tym roku zakończył się pierwszy czteroletni okres kształcenia. Absolwenci mogą liczyć na pracę w portach morskich i lądowych - to potwierdzają nasze kontakty z Żeglugą Bydgoską - oraz na lotniskach. Znajomość języków umożliwi zatrudnienie także za granicą - informuje dyrektor Żeglugi.

Chęć nauki w II Technikum wyraziło dotąd 59 osób: 42 Technik Pojazdów Samochodowych i 17 Technik Eksploatacji Portów i Terminali. W pierwszej klasie Technikum Żeglugi Śródlądowej będzie się uczyć 35 uczniów, a w Zasadniczej Szkole Zawodowej 45. Zespół od wiosny próbował zainteresować gimnazjalistów i ich rodziców nauką w specjalności operator maszyn i urządzeń do przetwarzania tworzyw sztucznych, ale zabrakło chętnych do nauki w takich klasach.

- Liczymy, że to się zmieni, choćby z tego względu, że na miejscu, w Nakle, są dwie firmy - między innymi Zelan Nakło - zainteresowane pozyskaniem takich fachowców. Na razie w szkole zawodowej będziemy uczyć ślusarzy - których poszukują firmy w Bydgoszczy i Nakle - oraz mechaników i elektromechaników pojazdów samochodowych - dodaje Rafał Woźniak.

I Liceum Ogólnokształcące w Nakle, podobnie jak wcześniej, nie przyjęło wszystkich chętnych, a jedynie takich, których oceny pozwolą utrzymać obecny poziom nauczania. We wrześniu 150 licealistów rozpocznie naukę w pięciu klasach z innymi niż dotąd profilami kształcenia.

- Nie mamy już klasy humanistycznej. Zamiast profilu matematyczno-informatycznego jest politechniczny, a biologiczno-chemiczny zastąpił medyczny. Pierwszy - nauka prowadzona będzie w dwóch klasach - wzbogacony zostanie o elementy politechniczne, między innymi programowanie. W drugim - jedna klasa - będzie więcej i biologii, i chemii, dojdą też wykłady na UMK. Pozostałe dwie klasy to podstawowe z rozszerzonym anielskim i niemieckim - informuje Paweł Darul, dyrektor liceum.<!** reklama>

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Staszica w tym roku nie uruchamia nowych specjalności.

- Do powstałego przed rokiem Technikum Obsługi Turystycznej zgłosiło się 35 chętnych, do Technikum Informatycznego 34, Ekonomicznego 35, Handlowego 24, do Liceum Ogólnokształcącego 29, a do Zasadniczej Szkoły Zawodowej na razie 19 osób. Liczymy, że do września będzie ich więcej - mówi Alicja Czubak, dyrektor zespołu.

ZSP w Lubaszczu prowadzi w tym roku nabór jedynie do Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Chętni mogą się nadal zgłaszać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!