Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego

- Nie było podstaw do nałożenia mandatu - uspokaja Arkadiusz Bereszyński, rzecznik bydgoskiej straż miejskiej.
Mieszkanka ulicy Nad Wisłą opowiada zbulwersowana: - To się zaczęło mnie więcej w czerwcu rok temu. Ekipy budowlane, które odnawiają Stary Fordon zaczęły przed naszą posesja zrzucać piach i żwir. Pełno ciężkich samochodów, hałas, ulica jest cała zryta... Ale najgorsze jest to, że oni wysypują piach i żwir tuż przy naszej posesji. Ja mam od tej strony tylko jedno wejście i mam problemy, żeby z niego korzystać. Nieco się poprawiło, kiedy w piątek (27.01) powiadomiliśmy straż miejską. Ale w poniedziałek znowu to samo. Rozmawialiśmy z firmą, okazało się, że dzierżawią ten teren od Polskich Linii Kolejowych i - jak stwierdzili - nic im nie możemy zrobić. Tyle tylko, że do PLK należy jedynie część tej działki. Już pomijam fakt, że kierowcy sikają nam pod płotem. No to już chyba nie są te czasy, żeby do tego dochodziło...
Straż miejska dwa razy na miejscu
Arkadiusz Bereszyński z bydgoskiej straży miejskiej przyznaje, że municypalni byli na miejscu dwa razy - w piątek i poniedziałek.
- W piątek strażnicy rozmawiali z kierownikiem budowy, na miejscu był też inspektor z Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej - mówi. - Kierownik budowy obiecał, że firma sprowadzi na miejsce zamiatarkę i będzie sprzątać. W poniedziałek z uwagi na opady śniegu i rozmiękczony grunt było to prawdopodobnie niemożliwe.
Budowa nabrzeża zakończona
Zakończyła się budowa nabrzeża w Starym Fordonie. Inwestycja jest jednym z elementów kompleksowej rewitalizacji tej części Bydgoszczy.
Umocnione nabrzeże jest zlokalizowane na przedłużeniu ul. A. Frycza-Modrzewskiego. Ma pełnić kilka funkcji. Podstawowa to wzmocnienie potencjału Starego Fordonu, który znów zwraca się ku Wiśle. Będzie to miejsce wypoczynku, rekreacji oraz doskonały punkt widokowy na Wisłę. Wyposażono je między innymi w ławki i siedziska połączone z donicami dla ozdobnych traw. Pochylnia pozwala również na wodowanie jednostek pływających.
Nabrzeże umożliwi poza tym cumowania oraz korzystania z transportu wodnego. Umocnione nabrzeże pełni dodatkowo funkcję ochronną i wzmacnia drogę dojazdową do planowanego w przyszłości portu. Dlatego do budowy niezbędne były trwałe materiały oraz osadzenie konstrukcji na żelbetowych palach.
Konstrukcja została oświetlona i wyposażona w kanalizację deszczową. Nabrzeże wyposażono w stylowe kosze na śmieci oraz stojaki na rowery. Po zmroku przestrzenny napis „FORDON” będzie podświetlany. Obiekt został wyposażony w kamery obrotowe, które zostały połączone z monitoringiem miejskim Wykonano też punkty ratownictwa wodnego. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dla których zostały wykonane pochylnie umożliwiające dotarcie na każdy poziom tarasów nabrzeża.