Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeżyli wojenną traumę, nie znają polskiego. Jak uczniowie z Ukrainy radzą sobie w bydgoskich szkołach? [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W SP nr 32 od niedawna w klasie przygotowawczej (klasy VII i VIII) uczy się 25 uczniów z Ukrainy, którzy przybyli do Bydgoszczy po wybuchu wojny w ich kraju. W tygodniu mają aż 6 godzin języka polskiego.
W SP nr 32 od niedawna w klasie przygotowawczej (klasy VII i VIII) uczy się 25 uczniów z Ukrainy, którzy przybyli do Bydgoszczy po wybuchu wojny w ich kraju. W tygodniu mają aż 6 godzin języka polskiego. Dariusz Bloch
Do bydgoskich szkół trafiło już ponad 1500 uczniów z Ukrainy, którzy przybyli tu po wybuchu wojny. Część z nich uczy się w 18 oddziałach przygotowawczych, pozostali dołączyli do klas masowych. Jak wygląda ich nauka w praktyce? Z jakimi problemami mierzą się szkoły?

Zobacz wideo: Tir załadowany po sufit wyjechał z Bydgoszczy do Lwowa.

- Dajemy radę, ale nie jest łatwo - mówią wprost dyrektorzy bydgoskich szkół. - Większość ukraińskich uczniów nie zna języka polskiego i to spory kłopot.

W II LO uczy się 27 Ukraińców, z czego 25 w klasie przygotowawczej (tylu uczniów maksymalnie może liczyć taka klasa - przyp. red.).

- Pozostała dwójka jest w oddziałach z naszą młodzieżą. Jeden z tych uczniów dobrze zna polski, druga osoba z kolei dużo rozumie po polsku. Na Ukrainie miała świetne wyniki w nauce i to dobrze rokuje - mówi Mirosława Glaza, dyrektor II LO.

Ukraińscy uczniowie garną się do nauki, ale na razie podręczniki nie są im do niczego potrzebne.

- Najpierw muszą nauczyć się polskiego alfabetu i zwrotów w naszym języku - mówi Mirosława Glaza. - Właśnie na to kładziemy największy nacisk. W nauce wykorzystujemy głównie laptopy i tablice interaktywne.

Co z maturą, skoro nie znają języka polskiego?

Problem pojawił się z uczniami, którzy w tym roku powinni przystąpić do matury.

- Mamy ich kilkoro. Jednej z uczennic z klasy przygotowawczej zależało na zdawaniu matury - mówi Mirosława Glaza. - No, ale musiałaby pisać tak, jak nasi uczniowie podstawę z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz jeden z przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Z przedmiotami ścisłymi, np. matematyką, fizyką czy chemią, mogłoby nie być dużego problemu. Jak jednak jak miałaby napisać egzamin z polskiego, skoro go nie zna?

Dyrektor Glaza skonsultowała się nawet z Centralną Komisją Egzaminacyjną.

- Otrzymałam odpowiedź, że do matury przystąpić może absolwent szkoły ponadpodstawowej, a nie klasy przygotowawczej - mówi dyrektor II LO. - Uczennica musiałaby zostać przeniesiona do klasy masowej, w której uczą się bydgoscy uczniowie i ukończyć szkołę, by przystąpić do matury. Jednak szans na pozytywną ocenę, np. z języka polskiego czy historii Polski, by nie miała, bo nie zna polskiego. Dlatego zaprosiłam ją i jej mamę na spotkanie i z pomocą tłumacza wyjaśniłam, w czym rzecz. Być może, będzie zdawała maturę online na Ukrainie.

Już wiedzą, że będą musieli powtarzać klasę

Do klas I-II z polskimi uczniami w III LO na Okolu dołączyło 9 uczniów z Ukrainy.

- Nikt z nich nie zna polskiego. Wiedzą już, że będą musieli powtarzać klasę, bo na ukończenie szkoły w tej sytuacji nie ma szans - mówi Grażyna Dziedzic, dyrektor III LO. - W tygodniu mają też dodatkowe 2 godziny nauki naszego języka. Są chętni do pracy. Nauczyciele podchodzą do nich indywidualnie, bo jedni uczą się szybciej, inni wolniej. Nieznajomość języka polskiego to jedno, ale jest też inny ważny problem. Mamy np. uczennicę z Ukrainy, która przeżyła traumę związaną z wojną i wcale się nie odzywa. Konieczna była pomoc psychologa.

Jak wygląda nauka w klasie przygotowawczej?

W SP nr 32 od niedawna uczy się 65 ukraińskich uczniów-uchodźców, z czego 25 osób w klasie przygotowawczej (VII-VIII klasy).

- Większość nie miała nic. Przyjechali do Polski tak, jak stali - mówi Arletta Popławska, dyrektor SP nr 32. - Choć ratusz kompletuje wyprawki dla uczniów, to potrzebowaliśmy ich na już. Część wyprawek ufundowała Rada Rodziców. Pomogli mieszkańcy. Jeden z bydgoskich fotografów zorganizował sesję zdjęciową i dochód z niej przekazał na zakup przyborów szkolnych, plecaków i zeszytów. Niektórzy uczniowie z Ukrainy trafili do nas zanim nadano im numery PESEL, dlatego w opłaceniu dla nich obiadów w szkole wsparli nas bydgoszczanie i dwie parafie z Bartodziejów.

W SP nr 32 także nikt z tych uczniów nie zna języka polskiego, pojedyncze osoby w różnym stopniu porozumiewają się po angielsku.

- Na szczęście mamy w szkole troje nauczycieli, którzy posiadają uprawnienia do nauki języka polskiego jako obcego i to oni uczą w klasie przygotowawczej - mówi Arletta Popławska. - Uczniowie mają tam w tygodniu aż 6 godzin polskiego. Poziom wymagań dostosowywany jest do poziomu ukraińskich uczniów.

W nauce pomaga też osoba, która zna język ukraiński.

- Zatrudniłam ją jako pomoc nauczyciela. Przepisy dotyczące klasy przygotowawczej na to zezwalają - mówi Arletta Popławska. - W razie potrzeby pomaga jako tłumacz w pozostałych klasach i w kontaktach z rodzicami z Ukrainy.

Na egzaminie ósmoklasisty będą mieli wydłużony czas

W SP nr 32 jest 12 uczniów, którzy w tym roku mieliby zdawać egzamin ósmoklasisty (język polski, matematyka, język obcy nowożytny).

- Jeśli do niego nie przystąpią, to od września będą musieli powtarzać klasę VIII - mówi Arletta Popławska. - Tego egzaminu nie można nie zdać, nawet otrzymując zero punktów z języka polskiego, ale by otrzymać świadectwo ukończenia szkoły, trzeba do niego przystąpić. Czas na pisanie egzaminu został dla nich wydłużony. Do 11 kwietnia muszą wybrać język obcy nowożytny, który będą zdawać.

W Zespole Szkół nr 8, w skład którego wchodzi SP nr 18, w podstawówce jest 24 uczniów z Ukrainy, którzy przybyli tu po wybuchu wojny.

- W komunikacji z nimi wspierają nas dzieciaki z Ukrainy, które uczyły się w naszej szkole już wcześniej - mówi Eugeniusz Sobieraj, dyrektor ZS nr 8. - Nie mamy klasy przygotowawczej, więc uczą się w oddziałach z naszymi uczniami. Choć robimy, co możemy, to na pewno nie jest im łatwo. Nikt nie mówi po polsku. Niektórzy znają język rosyjski, więc w tym języku z nimi rozmawiam.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo