Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedszkole w centrum Bydgoszczy zostanie rozebrane - niebawem ruszy przetarg. To atrakcyjny teren z długą historią

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Los dawnego przedszkola od dawna był przesądzony. Budynek wkrótce zniknie z krajobrazu centrum miasta.
Los dawnego przedszkola od dawna był przesądzony. Budynek wkrótce zniknie z krajobrazu centrum miasta. Dariusz Bloch
W najbliższych miesiącach z krajobrazu centrum Bydgoszczy powinno zniknąć zamknięte w 2020 roku przedszkole Alf. Na działce położonej przy skrzyżowaniu ulic Grodzkiej i Przy Zamczysku w przyszłości przewidziana jest zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna i usługowa.

O tym, że miasto przygotowuje się do przeprowadzanie na wskazanym terenie wymaganych planem miejscowym badań wykopaliskowo-archeologicznych pisaliśmy w grudniu ubiegłego roku. Wówczas Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Bydgoszczy, przekazała nam, że ADM przeprowadzi rozbiórkę posadowionego na działce budynku (dawnego przedszkola) do poziomu fundamentów. Temat w najbliższym czasie przyspieszy.

Do końca lutego zostanie ogłoszone postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy projektu rozbiórki nieruchomości zlokalizowanej Przy Zamczysku. Przewidujemy, o ile nie będzie problemu z oferentami, że pod koniec marca br. zostanie podpisana umowa z wykonawcą – informuje Magdalena Marszałek rzeczniczka prasowa Administracji Domów Miejskich w Bydgoszczy.

– Z uwagi na położenie obiektu – w strefie rejestrowej, projektant zobowiązany będzie do uzyskania wymaganych decyzji pozwoleń od Konserwatora Zabytków oraz z Wydziału Administracji Budowlanej – dodaje.

Teren w centrum miasta jest nie tylko atrakcyjny pod kątem inwestycyjnym. To miejsce ważne przede wszystkim ze względu na jego historię. To tu w pierwszej połowie XI wieku powstał gród bydgoski, a w XIV wieku, za czasów panowania Kazimierza Wielkiego, bydgoski zamek. Jego ruiny można było zobaczyć w Bydgoszczy jeszcze pod koniec XIX wieku. O budowli przypomina makieta, położona przy skrzyżowaniu Przy Zamczysku z Grodzką.

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego „Stare Miasto” z 2012 roku czytamy, że na wskazanym terenie wymagana jest zabudowa „o wysokich walorach architektonicznych, w nawiązaniu do historycznego układu przestrzennego, przy założeniu harmonijnego współistnienia elementów historycznych i współczesnych, z uwzględnieniem sąsiedztwa kościoła pw. Św. Andrzeja Boboli, stanowiącego dominantę przestrzenną”.

Potencjalny inwestor, który chciałby kupić w przyszłości działkę musi liczyć się ze spełnieniem dodatkowych wymogów, w tym uwzględnić w projektowanym zagospodarowaniu reliktów gotyckiego zamku i drewnianych konstrukcji obronnych z możliwością ich podziemnej ekspozycji. Na działce obowiązuje zakaz prowadzenia robót ziemnych i budowlanych, które powodowałyby niszczenie pozostałości zamku i grodu bydgoskiego, a w ramach realizacji inwestycji wymagane będzie przeznaczenie obiektu lub jego części na cele muzealno-wystawiennicze. Zanim jednak rozpoczną się poszukiwania chętnego na zakup działki, musi zakończyć się rozbiórka obecnego budynku.

– Orientacyjnie zakładamy, że projekt wraz pozwoleniem na rozbiórkę otrzymamy do końca czerwca br. Po otrzymaniu ww. dokumentów zostanie wszczęte postępowanie na wyłonienie wykonawcy robót rozbiórkowych. Przewidywany termin robót rozbiórkowych to sierpień/wrzesień 2024 – przekazuje Magdalena Marszałek.

Więcej zmian

W samej okolicy ostatnio sporo się dzieje. W ramach rewitalizacji Rybiego Rynku przewidziano również zmiany na okolicznych ulicach. Na Grodzkiej zaplanowano wyłączenie możliwości parkowania pojazdów. Zaprojektowano zwężenie jezdni, aby poszerzyć powierzchnię przeznaczoną dla pieszych. Na chodnikach przewidziano zastosowanie granitowych płyt z kamiennymi opaskami, a na jezdni typową dla Starego Miasta kostkę kamienną. Przebudowany ma zostać również odcinek ul. Przy Zamczysku od Grodzkiej do rewitalizowanego placu Kościeleckich.

Niedawno miasto ogłosiło drugi przetarg na sprzedaż terenu u zbiegu ulic Magdzińskiego i Przy Zamczysku, położonego przy Hali Targowej. Cena wywoławcza na sprzedaż wynosi 3,3 mln zł. Wadium należy wnieść do 2 kwietnia. Sam przetarg zaplanowano tydzień później – 9 kwietnia. Oględzin działek można dokonać 11 marca. Zgodnie z ustaleniami planu miejscowego dwie działki przy ul. Magdzińskiego są przeznaczone na teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i usługowej. Znajdują się one w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej i strefie ochrony archeologicznej.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera