Film "Prymas z Kujaw" to opowieść o wybitnym duchownym urodzonym w Rycerzewie, któremu przyszło stanąć na czele polskiego Kościoła w wyjątkowo trudnych czasach. Uzupełnieniem archiwalnych zdjęć i nagrań są wypowiedzi bliskich mu osób: brata Jana, Henryka Muszyńskiego, Prymasa seniora, Wojciecha Polaka, Prymasa Polski, Ryszarda Brejzy, prezydenta Inowrocławia, Przemysława Wójtowicza z Instytutu Pamięci Narodowej, Rafała Łaszkiewicza, dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu i kolegów ze szkolnej ławy. Film obfituje w wymowne sceny. Należą do nich ujęcia z Rycerzewa skąpanego we mgle i z Inowrocławia, w którym świeci słońce. To alegoria przeszłości i teraźniejszości.
Kardynał Józef Glemp nie żyje. Pochodził z Kujaw [wspomnienia]
Urodzony humanista
Przyszły Prymas Polski już w szkole podstawowej przejawiał humanistyczne inklinacje. Dużo czytał i chętnie pisał wiersze. - Mój brat, Józef, już jako dziecko był wyjątkowo koleżeński i życzliwy. Pamiętam, jak nauczyciel historii powiedział naszemu bratu, Czesławowi, że albo przyniesie na lekcje uzupełniony zeszyt, albo ma stawić się w szkole z mamą. Józef poświęcił się i przepisał w nocy cały zeszyt dla Czesia - wspomina Jan Glemb, główny narrator filmu "Prymas z Kujaw".

Pobożna rodzina Glempów wychowała przyszłego doktora obojga praw. - Józef spełnił marzenie ojca informując w piątek o tym, że został przyjęty do seminarium duchowego w Gnieźnie. Tata zmarł dwa dni później, spokojny o przyszłość syna - mówi Jan Glemb. W filmie znajdziemy wiele innych, nieznanych dotąd faktów z życia Józefa Glempa.
Gołębie serce
- Prymas wielokrotnie podkreślał swój związek z Kujawami. Reprezentantów tego regionu można poznać po tym, że w relacjach międzyludzkich są zdystansowani, ale mają gołębie serce - zauważa Henryk Muszyński, który z bliska obserwował zachowania Józefa Glempa w najtrudniejszych momentach Jego posługi.

- Był bardzo silnie związany z rodzinnymi stronami. Tradycją było to, że zawsze spędzał swoje urodziny w Inowrocławiu - wspomina Wojciech Polak.
W przekazach medialnych zawsze poważny, natomiast w prywatnych rozmowach ciepły, życzliwy, zatroskany o losy Inowrocławia
Jak zapamiętał Prymasa prezydent Inowrocławia? - W przekazach medialnych zawsze poważny, natomiast w prywatnych rozmowach ciepły, życzliwy, zatroskany o losy Inowrocławia - mówi Ryszard Brejza.
Emisja w TVP
Film "Prymas z Kujaw" od teraz będzie wyświetlany dla zwiedzających Instytut Prymasa Józefa Glempa.
- Ponadto otrzymają go dyrektorzy inowrocławskich szkół, nauczyciele historii i religii - mówi Tomasz Maliszewski, zarządca Kujawskiego Centrum Kultury w Inowrocławiu. Na początku 2020 roku materiał o Józefie Glempie zostanie wyemitowany w TVP Polonia i Kultura, co z pewnością przełoży się na liczną oglądalność.

- TVP posiada aż 160 godzin nagrań poświęconych Prymasowi z Kujaw. Na podstawie tych materiałów powstał 28-minutowy film - dodaje Tomasz Maliszewski. Zachęcamy do odwiedzenia Instytutu Prymasa Józefa Glempa, którego siódmą rocznicę śmierci przeżywać będziemy 23 stycznia.
