Wczoraj ratownicy medyczni rozpoczęli ogólnopolską akcję protestacyjną. Niektórzy, na przykład ci pracujący w bydgoskim pogotowiu, wywiesili flagi i umieścili informacyjne naklejki na ambulansach.
- Pozwoliłem im na to - oświadcza Krzysztof Tadrzak, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy - ponieważ taka forma protestu nikomu nie szkodzi - ani pacjentom, ani naszej firmie. Poza tym ratownicy mają prawo walczyć o swoje prawa.
Natomiast ratownicy pracujący na szpitalnych oddziałach ratunkowych dwóch bydgoskich szpitali uniwersyteckich, chociaż nie są przeciwni akcji, to z oflagowania budynków i umieszczania naklejek na karetkach zrezygnowali.
Trwa plebiscyt „Złoty Stetoskop” - zgłoś najlepszego, twoim zdaniem, lekarza
Protest ratowników współorganizują i wspierają m.in. dwie związkowe centrale; NSZZ „Solidarność” oraz Forum Związków Zawodowych. - Wszystkie zapowiadane przez rząd zmiany, także te dotyczące zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia, są jeszcze w powijakach - twierdzi Leszek Walczak, przewodniczący regionu NSZZ „Solidarność” w Bydgoszczy. - Myślę, że wszystko idzie w złym kierunku, w stronę sterowania ręcznego, które już się kiedyś nie sprawdziło.
Andrzej Arndt, przewodniczący wojewódzkich struktur Forum Związków Zawodowych, powiedział nam, że FZZ w pełni popiera protest ratowników medycznych i bardzo liczy na to, że sprawa zostanie omówiona przez członków ogólnopolskiej Rady Dialogu Społecznego.
- Konflikt Centrum Onkologii z bydgoskimi przychodniami. Co oznacza dla pacjentów?
- Mniej lekarzy i nowa opłata w przychodniach. To nas czeka?
Ratownicy, o czym już wielokrotnie informowaliśmy, żądają podwyżki płac, która byłaby minimum tak wysoka, jak ta, którą przyznano pielęgniarkom, czyli ok. 1.600 złotych. Pierwsze dodatkowe pieniądze miałyby zostać przyznane w lipcu br., a kolejne po roku.
Warto przypomnieć, że w sierpniu 2016 roku ulicami Warszawy przeszła manifestacja organizowana przez Porozumienie Zawodów Medycznych. Protestujący domagali się wówczas podniesienia nakładów na ochronę zdrowia z 4,38 do 6 proc. Produktu Krajowego Brutto. Do dziś żądanie to nie zostało spełnione.
INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (11-17.05.2017)
