https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Profesor, który nadał blasku nauce

Dorota Habel
Być może, dzięki bydgoskim wynalazcom, minerał, który dotąd kojarzył się głównie z jubilerstwem, będzie miał zastosowanie przy tworzeniu najcieńszych na świecie monitorów oraz w medycynie.

Być może, dzięki bydgoskim wynalazcom, minerał, który dotąd kojarzył się głównie z jubilerstwem, będzie miał zastosowanie przy tworzeniu najcieńszych na świecie monitorów oraz w medycynie.

<!** Image 2 align=right alt="Image 70581" sub="Niewielu bydgoszczan wie, że w Zakładzie Fizyki Doświadczalnej UKW przy placu Weyssenhoffa wytwarzane są diamenty. Badania wraz ze swoimi współpracownikami prowadzi profesor Kazimierz Fabisiak. /Fot. Tadeusz Pawłowski">Kierownik Zakładu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, profesor Kazimierz Fabisiak, który jako pierwszy w Polsce stworzył w warunkach laboratoryjnych diamenty, został powołany na członka Sekcji Technologii Elektronowej i Materiałów Elektronicznych Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2007-2010.

Ta nominacja stwarza ogromne możliwości, ponieważ PAN to państwowa instytucja naukowa będąca korporacją najwybitniejszych polskich uczonych. Zrzeszone tam osoby otrzymują pieniądze na badania, które dzięki temu mogą być prowadzone na najwyższym poziomie.

Profesor Fabisiak został też doceniony za dotychczasowe osiągnięcia. Otrzymał Srebrny Medal Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów za wynalezienie nanokrystalicznych warstw diamentowych dla mikroelektroniki próżniowej. - Technologia ta posłuży budowie kolejnych generacji płaskich monitorów komputerowych i ekranów telewizyjnych, jeszcze cieńszych niż do tej pory. Moje obecne badania koncentrują się na warstwach diamentowych otrzymywanych z fazy gazowej - wyjaśnia Kazimierz Fabisiak.

<!** reklama>Instytut fizyki, choć powstał dopiero dziewięć lat temu, jest jedną z najprężniej rozwijających się jednostek Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Wyposażony jest w nowoczesną aparaturę naukową, stosowaną w najlepszych zagranicznych placówkach. Korzystać z niej mogą zarówno pracownicy naukowi, jak i studenci.

<!** Image 3 align=right alt="Image 70581" sub="Diamenty z laboratorium">W laboratorium zainstalowano reaktor pozwalający dokonywać syntezy diamentów. Można je wytworzyć w sztucznych warunkach ze związków węgla w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem.

- Warstwy diamentowe powstające w naszym laboratorium są bardzo atrakcyjnym materiałem, mogącym mieć zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu: mechanice (materiał ścierny, polerujący, tonący), mikroelektronice, medycynie i optyce - tłumaczy Kazimierz Fabisiak.

<!** Image 4 align=right alt="Image 70584" >Na UKW bada się możliwości zastosowania tego materiału do budowy nowoczesnych ekranów oraz do zastosowań w detektorach promieniowania jądrowego.

- Według mnie, polski przemysł nie powinien wyłącznie przyjmować technologii wytworzonych na Zachodzie. Korzystanie z własnych badań naukowych daje większe możliwości rozwoju gospodarki - uważa profesor Kazimierz Fabisiak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski