MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Andrzej Tretyn nowym rektorem UMK z wyraźną przewagą głosów. Mamy zdjęcia po wyborach!

wixad
Uniwersyteccy elektorzy postawili na zmiany. W konfrontacji dotychczasowego prorektora prof. Wysoty z byłym rektorem prof. Andrzejem Tretynem zdecydowanie wygrał ten drugi. Stosunek głosów mówi sam za siebie.

O funkcję rektora rywalizowało dwóch kandydatów - prof. dr hab. Andrzej Tretyn z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych (rektor w kadencjach 2012–2016 i 2016–2020) oraz dotychczasowy prorektor prof. dr hab. Wojciech Wysota z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej.
W tajnym głosowaniu udział wzięło 248 elektorów, reprezentujących studentów, doktorantów oraz pracowników wszystkich kategorii. Kandydat musiał zdobyć bezwzględną większość ważnych głosów w obecności co najmniej 3/5 wszystkich uprawnionych do głosowania elektorów.

Wyraźne zwycięstwo

Już od kilku tygodni na uczelni panowało przekonanie, że dla reprezentującego poprzednia ekipę prof. Wojciecha Wysoty wybory będą trudna przeprawą. Potwierdziły to rekomendacje Senatu, w których większe poparcie uzyskał prof. Tretyn. Przewagę tę były rektor powiększył jeszcze w trakcie wyborów uzyskując 142 głosy, podczas gdy jego konkurenta wsparło 104 elektorów.
Łatwo jednak nie było - obaj kandydaci musieli ponad 2 godziny odpowidać na pytania dotyczące trudnych spraw, z jakimi zmaga się uczelnia. Choć nie zabrakło drobnych uszczypliwości, odpytywanie kandydatów przebiegało raczej w pokojowej atmosferze.
W pewnym momencie doszło do zabawnego nieporozumienia. Gdy kandydaci zostali poproszeni o wskazanie największych zalet u konkurenta, prof. Wysota wymienił: "konsekwencję, dążenie do celu, umiejętność zarządzania oraz to, że prof. Tretyn jest miłośnikiem muzyki bluesowej".
- Ja nie czuję bluesa! - zaprotestował były rektor. - Słucham muzyki rockowej.
Pytany o zalety prof. Wysoty, przypomniał, że poznał go jeszcze jako studenta i proponował nawet kiedyś objęcie funkcji prorektora: "Jest ambitny, pracowity i dobrze ubrany" - podsumował Andrzej Tretyn.
Kwiaty, które otrzymał nowy rektor po wyborze, przekazał prof. Wysocie, z okazji obchodzonych przez niego tego dnia urodzin.
Obaj kandydaci maja za sobą forsowna kampanię, w ramach której odbywali spotkania we wszystkich jednostkach UMK.
W przypadku prof. Tretyna, za sprawą wtorkowych wyborów, jeszcze cztery lata poczekać będa musiały gruntowniejsze prace w ogródku, które ten - jak zapowiadał - zamierzał zrealizować, jeśli nie zostanie wybrany.

Prof. Tretyn: Przemawia przeze mnie doświadczenie

Prof. Tretyn zadeklarował chęć kandydowania w listopadzie ubiegłego roku. Napisał wówczas do społeczności akademickiej:
„Moja zawodowa ścieżka, pełnienie funkcji dziekańskich, prorektorskich, a także funkcji rektora UMK, ale również mniej sformalizowane doświadczenia związane z: przezwyciężaniem kryzysu ekonomicznego lat 2014-2017, zarządzeniem dużymi inwestycjami infrastrukturalnymi, powoływaniem nowych dyscyplin i kierunków studiów, wdrażaniem nowego porządku prawnego po 2018 roku czy staraniami o uzyskanie statusu Uczelni Badawczej, wyposażyły mnie w wiedzę i umiejętności pozwalające sprostać niełatwemu zadaniu kierowania Naszym Uniwersytetem”
Podczas kampanii były rektor zapowiadał m.in. "stworzenie katalogu najważniejszych wyzwań związanych z pełnym wykorzystaniem potencjału badawczego UMK, zniesieniem biurokratycznych dolegliwości zarówno w obszarze badań, jak i dydaktyki, zwiększeniem przychodów UMK, a nie tylko redukcją kosztów, skuteczną i efektywną strategią promocji, podniesieniem jakości kształcenia, zacieśnieniem i zrównoważeniem relacji między częścią toruńską i bydgoską UMK oraz odbudową zaufania wewnątrz naszej wspólnoty akademickiej”.
Kandydat na rektora przedstawiał się jako przeciwnik korporacyjnego modelu zarządzania uczelnią:
„Uniwersytet nie potrzebuje rewolucji, nie potrzebuje też quasi-korporacyjnego zarządzania i komunikacji. Nasz Uniwersytet zasługuje na wsłuchanie się w potrzeby wspólnoty akademickiej, odbudowę dobrych i sprawdzonych praktyk akademickiej autonomii i zarządzanie prowadzone w atmosferze życzliwego dialogu”.

Prorektorzy równiez do wymiany

Zwycięzca wytyczać będzie kierunki rozwoju w latach 2024-2028. Choć nowy rektor rektor ma 69 lat, wspierać będzie się wyjątkowo odmłodzonym i mocno sfeminizowanym gronem prorektorów. Na liście osób, którym prof. Tretyn zaproponowął funkcje prorektora znajdujemy nazwiska:

prof. Magdaleny Barwiołek (chemik, prorektor ds. kontaktów międzynarodowych),
dr. hab. Adama Koli (literaturoznawca, prorektor ds. nauki),
prof. Joanny Kucharzewskiej (historyk sztuki, prorektor ds. promocji i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym),
prof. Radosława Sojaka (socjolog, prorektor ds. kadrowych i polityki finansowej),
prof. Moniki Wałachowskiej (prawnik, prorektor ds. studenckich i kształcenia)

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prof. Andrzej Tretyn nowym rektorem UMK z wyraźną przewagą głosów. Mamy zdjęcia po wyborach! - Nowości Dziennik Toruński