Od piątku szef polskiego rządu przebywa z wizytą portugalskim Porto, gdzie bierze udział w Szczycie Społecznym i nieformalnym posiedzeniu szefów państw i rządów Unii Europejskiej oraz w spotkaniu hybrydowym przywódców UE-Indie.
Jednym z poruszonych tematów na szczycie przywódców państw UE był temat przyspieszenia szczepień w krajach Wspólnoty.
Uwspólnotowienie patentów na produkcje szczepionek
Mateusz Morawecki przekazał w sobotę w rozmowie z mediami, że w piątek gorąco dyskutowana była kwestia uwspólnotowienia patentów na szczepionki przeciw COVID-19.
Jak wyjawił, w tej kwestii występują różnice zdań pomiędzy rządami poszczególnych krajów. - Ja zdecydowanie opowiadałem się za tym, aby doszło do uwolnienia patentów, do uwspólnotowienia patentów, do wzmocnienia produkcji wszystkich szczepionek, które tylko mogą być w Unii Europejskiej w bezpieczny sposób produkowane – powiedział premier.
Szef polskiego rządu tłumaczył, że wraz z „rozwojem mocy produkcyjnych będziemy mogli szybciej dostarczyć szczepionki do innych krajów, bo pandemia to kwestia globalna”. - Globalna, to znaczy rzeczywiście musimy zaszczepić przynajmniej 70-80 populacji całego świata – zaznaczył.
Dodał, że słowo „uwspólnotowienie” jest w tym kontekście najbardziej właściwe, gdyż „nam chodzi o to, żeby firmy, które mają odpowiednie zdolności produkcyjne w Europie, w Unii Europejskiej mogły rzeczywiście wykorzystywać te zdolności produkcyjne”. - Każdy miesiąc przyspieszenia w produkcji szczepionek dla Polski, dla Polaków dla innych mieszkańców Unii, to miesiąc szybciej do całkowitego pozbycia się epidemii – mówił.
Morawiecki wskazał, że polski rząd zachęca wszystkich partnerów, aby przyspieszyli eksport dawek. - Jeśli chodzi o własność intelektualną nie sądzimy, że w krótkim terminie jest to magiczne rozwiązanie, ale jesteśmy gotowi zaangażować się w te kwestie tak szybko, gdy konkretna propozycja znajdzie się na stole. Wszyscy wiemy, że musimy zrobić wszystko co możliwe, aby zwiększyć produkcję szczepionek na całym świecie – stwierdził.
Optymalny model społeczny i wzrost gospodarczy
Premier przekazał, że dyskusje toczą się również wokół optymalnego modelu społecznego. - Z ogromną dumą przedstawiam tu nasze osiągnięcia i nasz model społeczny. Przebudowaliśmy system podatkowy tak, żeby służył rodzinom, wychowywaniu dzieci i rodzicom – mówił.
Podkreślił, że przedstawiciele Polski wskazywali także na zasadność sprawiedliwości podatkowej i szybkiego wzrostu gospodarczego. - Ponieważ im szybszy jest wzrost gospodarczy przy sprawiedliwym systemie podatkowym, bez rajów podatkowych, tym łatwiej jest wypracować odpowiedni model społeczny – mówił.
Premier dodał, że Polska stawia na szybki wzrost gospodarczy, a do tego bardzo się przyda europejski program odbudowy, w wyniku, którego chcemy dokonać największego w historii Polski przyspieszenia w programach inwestycyjnych, największego wzrostu w pogromach rozwoju inwestycji infrastrukturalnych.
Na takim układzie skorzystać mają przede wszystkim europejskie firmy. - Mają na tym skorzystać małe i średnie polskie przedsiębiorstwa (...) W taki sposób chcemy dokonać też repolonizacji całego prawa zamówień publicznych, żeby małe i średnie firmy , co jest zgodne z prawem Unii Europejskiej, miały pewnego rodzaju preferencje. I to też temat, który tutaj z kilkoma premierami dyskutowałem – przekonywał szef rządu.
