Arkusz CKE z próbnej matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym zamieszczamy poniżej. Tutaj też znajdziesz omówienia tematów, które pojawiły się w środę, 15 grudnia 2022.
▼▼▼
Próbna matura z polskiego. Rozszerzenie za nami. Mamy arkusz...
Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym 2022/2023
Matura na poziomie rozszerzonym w 2023 roku będzie się różnić od tej z poprzednich lat. Wcześniej uczniowie mieli na napisanie wypracowania 180 minut, teraz dostaną 210 minut. Zmienia się również maksymalna liczba punktów (było 40, a od 2023 roku będzie to 35 punktów). Zmieni się minimalna liczba słów (na maturze w 2023 roku będzie wynosić 500 znaków).
Próbna matura nie jest obowiązkowa - szkoły przystępują do niej dobrowolnie. Celem próbnej matury jest zapoznanie przyszłych maturzystów z formą egzaminu. Centralna Komisja Egzaminacyjna nie rekomenduje, by próbne matury były oceniane.
Właściwy egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym przeprowadzony zostanie w poniedziałek, 4 maja 2023 roku. Z kolei na poziomie rozszerzonym maturzyści egzamin napiszą 17 maja 2023 (środa).
Matura 2023 - zasady
Jak informuje CKE, w 2023 r. absolwent obowiązkowo przystępuje do dwóch egzaminów w części ustnej, tj.
- egzaminu z języka polskiego (bez określania poziomu)
- egzaminu z języka obcego nowożytnego (bez określania poziomu)
oraz czterech egzaminów w części pisemnej, tj.
- egzaminu z języka polskiego (na poziomie podstawowym)
- egzaminu z matematyki (na poziomie podstawowym)
- egzaminu z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym)
- egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym), przy czym absolwent szkoły lub oddziału dwujęzycznego ma obowiązek przystąpić do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym.
Aby otrzymać świadectwo w 2023 r., należy:
- przystąpić do wszystkich wymaganych prawem egzaminów z przedmiotów obowiązkowych w części ustnej, tj. języka polskiego i języka obcego, oraz w części pisemnej, tj. języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego
- uzyskać co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej oraz w części pisemnej oraz
- przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej (dla tego przedmiotu nie jest określony próg zaliczenia).
W 2023 r. do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego, o którym mowa w pkt 3., nie musi przystąpić absolwent:
- który przystępuje do egzaminu maturalnego w Formule 2023
- 4-letniego technikum (z lat 2006-2023) albo
- branżowej szkoły II stopnia (z roku 2022 albo 2023), który ukończył kształcenie w branżowej szkole I stopnia jako absolwent gimnazjum,
- jeżeli posiada dokumenty poświadczające uzyskanie dyplomu zawodowego na poziomie technika.
