Zobacz wideo: Waloryzacja 2023. Takie mają być podwyżki emerytur

Zgodnie z danymi Eurostatu, ceny konsumpcyjne napojów alkoholowych w Polsce są na zdecydowanie niższym poziomie niż w innych krajach UE. Tańszy alkohol można kupić jedynie w Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech. Natomiast cena paczki papierosów jest niższa jedynie w Bułgarii - tak jakiś czas temu Ministerstwo Finansów argumentowało podwyżkę akcyzy.
Jak od stycznia wzrośnie akcyza dla poszczególnych produktów (papierosy, wódka, piwo, wino)? Sprawdź w galerii:
31 miliardów złotych rocznie - na tyle oceniane są koszty związane z nadużywaniem alkoholu (dane Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych). Rząd chce kształtować prozdrowotne postawy Polaków i w ten sposób uzasadnia podwyżkę akcyzy na alkohol, papierosy i tytoń. Zgodnie z zapowiedziami podwyżkę zapisano również w projekcie ustawy budżetowej na 2023 rok.
- Akcyza to drugie największe źródło wpływów podatkowych do budżetu (więcej państwo zbiera jedynie z VAT)
- Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) palenie tytoniu i spożycie alkoholu to dwa najgroźniejsze czynniki ryzyka dla zdrowia człowieka.
Przypomnijmy, że seria podwyżek akcyzy rozpoczęła się w 2022 roku. Już wówczas było wiadomo, że to nie koniec. Ministerstwo Finansów przedstawiło tzw. „Mapę Akcyzową”, czyli harmonogram zmian wysokości stawek akcyzy zaplanowanych na kolejne lata (do 2027 r.).
Harmonogram przewiduje:
- co roku 5% podwyżki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie (bez cydru i perry)
- co roku 10% podwyżki akcyzy na papierosy, tytoń do palenia i wyroby nowatorskie.
Potrawy na Wigilię, których nie może zabraknąć. Oto lista 12...