https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawnuczki prezydenta Bydgoszczy Jana Maciaszka nie chcą, by ciastka wypiekane z okazji powrotu Bydgoszczy do Macierzy nazywano MACIASZKAMI

mik
"Maciaszki" to słodkie wypieki, którymi częstowano bydgoszczan w czasie uroczystości z okazji powrotu Bydgoszczy do Macierzy.
"Maciaszki" to słodkie wypieki, którymi częstowano bydgoszczan w czasie uroczystości z okazji powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Wojciech Arkuszewicz
Do naszej redakcji trafiło pismo trzech prawnuczek prezydenta Bydgoszczy Jana Maciaszka. Panie protestują przeciwko wykorzystaniu nazwiska prezydenta do nazwania wypieków, będących atrakcją obchodów powrotu Bydgoszczy do Macierzy.

Przypomnijmy, że obchody te świętowaliśmy w miniony weekend. Jednym z akcentów uroczystości były wypieki - ciastka o nazwie "Maciaszki". Tak o nich mówił Adam Gajewski z Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, które organizowało uroczystości: - Marzy mi się, żeby „Maciaszki” stały się naszym lokalnym wyrobem cukierniczym (jak stało się to z marcińskimi rogalami), którymi na 20. stycznia bydgoszczanie częstowaliby się - mówi Adam Gajewski z MCK (głównego organizatora obchodów).

Na wykorzystanie nazwiska prezydenta w taki sposób nie zgadzają się prawnuczki Jana Maciaszka.
Oto treść ich listu:

Prawnuczki prezydenta Bydgoszczy Jana Maciaszka nie chcą, by ciastka wypiekane z okazji powrotu Bydgoszczy do Macierzy nazywano MACIASZKAMI

"Jako prawnuczki Jana Maciaszka z ogromnym zakłopotaniem, ale i też z oburzeniem przyjęłyśmy informację o "atrakcji" obchodów powrotu Bydgoszczy do Macierzy, jaką miały być ciasteczka nazwane MACIASZKAMI.
Bezprawne propagowanie idei wypieku ciastek - równie bezprawnie - nazwanych MACIASZKAMI, jak i rozpowszechnianie "krotochwilnych wierszyków" o treści "Nie orzeszki, nie fistaszki, cała Bydgoszcz je Maciaszki" narusza nasze dobra osobiste, jakim jest między innymi prawo do poszanowania pamięci Jana Maciaszka - 1-ego prezydenta Bydgoszczy, adwokata, człowieka prawego i nieugiętego.
Obchody wydarzeń sprzed laty winny odbywać się przede wszystkim z poszanowaniem godności piastowanego przez jana Maciaszka urzędu, jak i z poszanowaniem wykonywanego przez niego zawodu.
Idea zaś wyżej opisanych wypieków, jak i poetycka twórczość - wątpliwego poziomu - urągają pierwszemu i drugiemu.
Oczekujemy więc zaprzestania krzewienia idei wypieku ciastek zwanych MACIASZKAMI oraz propagowania "poezji" obraźliwej dla nas treści.

Z poważaniem,
Aldona Cisewska,
Kamilla Nartowicz
Monika Plejewska".

O weekendowych uroczystościach piszemy TUTAJ

zobacz zdjęcia z obchodów 98. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy

Bydgoszcz w ten weekend świętuje 98. rocznicę powrotu do Macierzy. Bydgoszczanie byli w sobotę świadkami inscenizacji - na Starym Rynku Jan Maciaszek odebrał klucz do miasta od niemieckiego burmistrza - tak jak w 1920 roku. Na mieszkańców czekało dzisiaj sporo atrakcji. Mogli, m.in., wsiąść do dorożki i bawić się na zabytkowej karuzeli oraz obejrzeć bieg barmanów i kelnerów. W niedzielę ciąg dalszy świętowania.

98. rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Zdjęcia z obchodów

Pogoda na dzień (22.01.2018) | POLSKIE MIASTA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jak , Jej pryncypał.
PO-lecą na zieloną trawkę, latoś jesienią.
w
winno być
przywleczonemu...
b
bydgoszczanin
W pełni popieram stanowisko rodziny adw. Jana Maciaszka. Niestety braków w obyciu, taktu oraz ogłady nie nauczy się z dnia na dzień organizatorów akcji kompromitujących wypieków.
Po pierwsze jeśli, mimo wojen, przetrwała rodzina adw. J. Maciaszka to należało ich zapytać i poprosić o zgodę na wykorzystanie nazwiska, a CO NAJWAŻNIEJSZE ZAPROSIĆ NA UROCZYSTOŚCI skoro jest adwokat w tej rodzinie. Wykorzystanie nazwiska bydgoskiego prezydenta poraża infantylizmem rodem ze świetlicy szkolnej (nie obrażam świetlice, tam są zdolne dzieci) i a wierszyki to już apogeum "straganiarstwa". Po drugie informuję - w odpowiedzi na wywiad z Panem Adamem Gajewski - że adw. J. Maciaszek jest marką samą w sobie - pierwszym Polakiem Prezydentem Bydgoszczy po odzyskaniu niepodległości i nie wymaga reklamy na przysłowiowym straganie. Energia uczczenia rocznicy wina skierować się zupełnie w inną stronę, ale to już może będzie organizował ktoś inny. Ciekawe jakie konsekwencje poniesie Dyr. MCK za brak nadzoru nad pracownikami, w końcu uzyskanie zgody na wykorzystanie cudzego nazwiska powinno być obowiązkiem tzw. Kierownictwa MCK. Choć zawsze można dać swoje nazwisko np. "Matowianki". Jak się z tym pomysłem Pani czuje Pani Dyrektor???
B
Bruskiemu zaPOmniało,
przywleczonego nam Bydgoszczanom w teczce przez foxttotta Donalda Tuska - wnuczka wehrmachtowca, obwieszonego medalami i ojrami napakowanymi w mieszku dyndającym... inter pedes !
Wreszcie, POd ratusz zajechał galancie Stangret w dorodne dwa kare Ogiery, którymi skutecznie jesienią oderwie przyspawanego do fotela włodarza marionetkowego Rafałka, aby na Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski - 11 Listopada 2018 Roku - nie szpecił Patriotycznych Bydgoszczan swoim widokiem, a jego promotory ze spec.służb cywilnych, zwłaszcza te ze WSI zgrzytali zębami i lamentowali, że teraz za Bdb Zmiany przyjdzie im czekać jeno na na Belzebuba piekielnego, jak na paciorkowe Amen.
s
stary major
Brawo, w końcu ktoś zaprotestował przeciwko infantylizacji życia publicznego.
s
seba-76
Dziw bierze, że nikt nie skonsultował tego z rodziną prezydenta Maciaszka... choć w sumie niekompetencja naszych urzędników już mało kogo dziwi.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski