Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Szacuje się, że 3/4 Polaków nie odkłada pieniędzy na starość, podając jako powód brak wystarczających środków na ten cel lub ich brak. Zmienić to mają Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - czyli program autorstwa rządu PiS, polegający na dodatkowym oszczędzaniu, przeznaczony dla około 11,5 miliona osób zatrudnionych. Czym są PPK, jakie są najważniejsze zasady programu, od kiedy będzie on obowiązywał?
PPK - co to takiego?
Jak informuje Ministerstwo Finansów, PPK umożliwią gromadzenie długoterminowych oszczędności, wypłacanych po zakończeniu aktywności zawodowej. Środki zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych będą stanowić prywatną własność uczestników.
Pracownicze Plany Kapitałowe - od kiedy?
Od połowy 2019 roku pierwsze grupy pracowników będą mogły rozpocząć gromadzenie oszczędności w ramach PPK. Środki zostaną wypłacone po osiągnięciu przez pracownika niego 60. roku życia (ten sam wiek dla kobiet i mężczyzn). Środki zgromadzone w PPK będą stanowić prywatną własność uczestników.
NA SKRÓTY: O najważniejszych zasadach PPK przeczytasz w poniższej prezentacji:
Pracownicze Plany Kapitałowe - co to? PPK - ZASADY [24.11.20...
Jak podaje MF, wszystkie podmioty zatrudniające (pracodawcy) będą tworzyć PPK dla wszystkich osób zatrudnionych (np. pracowników na etacie i zatrudnionych na umowie-zleceniu). Obowiązek zawierania umów o zarządzanie PPK będzie wprowadzany stopniowo:
- od 1 lipca 2019 r. dla podmiotów, które zatrudniają co najmniej 250 osób;
- od 1 stycznia 2020 r. dla podmiotów zatrudniających co najmniej 50 osób;
- od 1 lipca 2020 r. dla podmiotów zatrudniających co najmniej 20 osób,
- od 1 stycznia 2021 r. dla pozostałych podmiotów oraz osób zatrudnionych w jednostkach sektora finansów publicznych.
Jeśli uczestnik PPK po osiągnięciu 60. roku życia zdecyduje o wypłacie zgromadzonych środków, to 25 proc. zostanie mu wypłaconych jednorazowo, a pozostałe 75 proc. zostanie wypłaconych w co najmniej 120 miesięcznych ratach (10 lat).
PPK, ile pieniędzy będzie pobieranych z pensji?
Wpłaty do PPK będą dokonywane przez podmiot zatrudniający i uczestnika programu. Wpłata podstawowa do PPK wyniesie 2 proc. wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od uczestnika programu i 1,5 proc. wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od podmiotu zatrudniającego - czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.
Osoby, które zarabiają 120 proc. minimalnego wynagrodzenia (lub mniej) w danym roku – będą mogły dokonywać wpłaty podstawowej niższej niż 2 proc., ale nie mniejszej niż 0,5 proc.
Zobacz również:
➤ WALORYZACJA rent i emerytur w 2019 roku. O ile wzrosną świadczenia [wyliczenia, przykłady]
WALORYZACJA emerytur ZUS w 2019. [tabela, wyliczenia]. Renty...
PPK zasady wypłacania pieniędzy
- Środki będą wypłacane po osiągnięciu przez pracownika niego 60. roku życia
- Jeśli uczestnik PPK po osiągnięciu 60. roku życia zdecyduje o wypłacie zgromadzonych środków, to 25 proc. zostanie mu wypłaconych jednorazowo, a pozostałe 75 proc. zostanie wypłaconych w co najmniej 120 miesięcznych ratach (10 lat).
- Ponadto – przed osiągnięciem 60 roku życia – będzie można wnioskować o wypłatę do 25 proc. środków w przypadku poważnego zachorowania pracownika, jego małżonka lub dziecka. Nie będzie konieczny zwrot tych środków.
- Możliwe będzie także jednorazowe, wcześniejsze wypłacenie środków z PPK na sfinansowanie wkładu własnego do kredytu np. przy zakupie mieszkania lub domu – z obowiązkiem zwrotu w ciągu 15 lat.
10 faktów o PPK. Kto i ile dołoży do naszych emerytur? WSZYS...
PPK - uczestnictwo dobrowolne czy obowiązkowe?
Każdy zatrudniony zostanie zapisany do programu automatycznie, ale będzie mógł się z niego wycofać, czyli oszczędzanie w PPK będzie dobrowolne. Oznacza to, że uczestnik PPK będzie mógł zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK na podstawie pisemnej deklaracji złożonej podmiotowi zatrudniającemu. Ale uwaga! By pozostać poza programem, co cztery lata będzie trzeba składać stosowną deklarację.
Więcej o programie można przeczytać na stronach Ministerstwa Finansów.
Zobacz również: "Flesz. Nowy Kodeks pracy. Co się zmieni?"