Emerytura standardowa i kapitałowa
Niebawem wyczekiwana przez wszystkich seniorów coroczna waloryzacja świadczeń, a następnie wypłata tzw. trzynastek, czyli dodatkowej emerytury. To szansa na uzyskanie większej sumy pieniędzy, tak potrzebnej w czasach szalejącej inflacji i drastycznych podwyżek cen za energię i produkty spożywcze. Nie trzeba jednak czekać na waloryzację, by cieszyć się z dodatkowych funduszy – niektórzy seniorzy mogą otrzymywać dodatkowe świadczenie, a mianowicie – emeryturę kapitałową.
Komu przysługuje emerytura kapitałowa?
Okresowa emerytura kapitałowa to dodatkowe świadczenie o które warto się starać – dzięki niemu co miesiąc seniorzy mogą otrzymać o wiele więcej pieniędzy. Jakie warunki trzeba spełnić, by móc je uzyskać? Emerytura kapitałowa przyznawana jest kobietom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny (a więc 60 lat). Muszą one mieć prawo do emerytury na nowych zasadach oraz posiadać konto w Otwartym Funduszu Emerytalnym (OFE) na którym wysokość zgromadzonych środków jest równa lub wyższa niż dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego – obecnie jest to kwota 6601,40 zł. Wszystkie zasady przyznawania świadczenia zostały zawarte w ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 926).
Emerytura kapitałowa – ważne informacje
Emerytura kapitałowa wypłacana razem z tą standardową to spory zastrzyk gotówki dla każdego seniora. Warto jednak wiedzieć, jakie są zasady jej przyznawania, wyliczania oraz zawieszania. Kto nie może się starać o emeryturę kapitałową? Co z pracującymi seniorami? Ile wynosi świadczenie? Odpowiedzi na najważniejsze pytania znajdziesz w naszej galerii.
