Na Osiedlu Leśnym zachodzą historyczne zmiany. Znika nieodwołalnie jeden z głównych elementów osiedla. Zakłady przemysłowe ustępują miejscu blokom.
Platanowy Park to osiedle powstające na niemal 10 hektarach powierzchni, w kwartale ulic Sułkowskiego, Dwernickiego, Kamiennej i Leśnej. Planowana zabudowa obejmuje zarówno funkcje mieszkaniowe, jak i powierzchnie biurowe, handlowe, usługowe, tereny zielone, drogi dojazdowe i miejsca postojowe.
Przenoszą się
Osiedle powstaje na terenach niegdyś zajmowanych przez potężną i znaną fabrykę Makrum.
Początki fabryki sięgają roku 1868, kiedy przemysłowiec Hermann Löhnert uruchomił przy ul. Podolskiej warsztat produkcji maszyn i urządzeń rolniczych. Po budowie w 1884 zakładu przy ul. Dworcowej 13 oraz zakupie od Waldemara Jenischa prototypu młyna kulowego, zakład zmienił profil produkcji na maszyny i urządzenia do mechanicznej przeróbki surowców mineralnych. Podczas wielkiego kryzysu w dwudziestoleciu międzywojennym fabryka zredukowała działalność do minimum. Z ponad 500 pracowników pozostało tylko 21...
Od 2011 firma należała do grupy kapitałowej Makrum, a od 2014 do Grupy Kapitałowej Immobile S.A. z siedzibą w Bydgoszczy. Obecnie marka Makrum funkcjonuje w Grupie Przemysłowej Projprzem Makrum S.A zależnej od Grupy Kapitałowej Immobile S.A. Decyzja o przeniesieniu produkcji z Osiedla Leśnego jest efektem różnych czynników. Nowoczesne zaplecze produkcyjne powstanie w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym.
Tak zmieniło się miejsce po bydgoskiej Kaskadzie [zdjęcia]
Kolejne pozwolenia
Obecnie teren dawnych zakładów należy do spółki Makrum Development. Rozbierane jest to, co przy Platanowym Parku jeszcze z dawnej siedziby firmy zostało - olbrzymia hala produkcyjna, hala pieca oraz obiekty biurowe, dwie suwnice i malarnia. Prace rozbiórkowe - jeśli nic nie przeszkodzi - mają się zakończyć jesienią tego roku. W tej chwili inwestor stara się uzyskać pozwolenie na budowę kolejnych budynków mieszkaniowych.
Poprawią drogę
Z budową osiedla na terenie dawnej fabryki wiązano bardzo duże nadzieje - chodzi o poprawienie przejezdności trasy W-Z. W 2017 roku ogłoszono nawet konsultacje społeczne w tej sprawie. Przebudowa ulicy Kamiennej od Gdańskiej do Wyszyńskiego miała się skończyć powstaniem dwupasmowych jezdni.
- Planowana jest inwestycja w postaci trasy W-Z - uspokaja Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy odpowiedzialny za drogi. - Projekt ten znajduje się na etapie uzyskiwania decyzji o oddziaływaniu na środowisko. Dokumentacja obejmuje cały odcinek od węzła zachodniego do węzła wschodniego. Zważywszy na skalę zadania, przedsięwzięcie zostanie podzielone na etapy.
Kiedy rozpoczną się prace przy układzie drogowym - także wzdłuż Platanowego Parku - na razie nie wiadomo.
Handel w Bydgoszczy na archiwalnych zdjęciach [galeria]
