Tegoroczne "W pałuckiej zagrodzie" poświęcone jest mieszkającej w Kcyni, dwudziestowiecznej rzeźbiarce i animatorce kultury Klarze Prillowej. Jak co roku, odbywa się przy XVIII-wiecznej pałuckiej chacie niedaleko wejścia do tego najsłynniejszego w Europie muzeum.
- "W pałuckiej zagrodzie" to także okazja, by zobaczyć jak powstają (i samodzielnie je wykonać!) tradycyjne regionalne wyroby: haft pałucki (Koło Hafciarek przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu), pająk pałucki, kwiaty i wycinanki z bibuły (zazdrostki). Zapraszamy także na warsztaty zielarskie, na których można stworzyć własną ziołową mieszankę. Najmłodszych na pewno zainteresuje spektakl kończący się potańcówką "Wszystko ptactwo tańcuje" Teatru Mozaika, inspirowany muzyką tradycyjną - dodają organizatorzy.
Wydarzenie "W pałuckiej zagrodzie" zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.
Co można robić w trakcie imprezy "W pałuckiej zagrodzie"? Uczestnicy poznawali świat dawnych przedmiotów i zabaw, mogli spróbować pysznej kawy jęczmiennej, kupić lokalne produkty (m.in. sery, kiełbasy, chleb), zobaczyć pracę twórcy w glinie, kupić wiklinowe przedmioty, rzeźby przygotowywane przez Zbyszko Piwońskiego, lepić w glinie, poznać i wymieszać swoją ulubioną mieszankę ziół, robić z papieru kwiaty, czy zająć się choć przez chwilę haftem pałuckim.
Wydarzenie "W pałuckiej zagrodzie. W świecie Klary Prillowej" będzie trwało w sobotę (27.07.2024) oraz w niedzielę (28.07.2024).
Szczegóły i plan godzinowy znajdują się tutaj:
Wydarzenie odbywa się pod patronatem Gazety Pomorskiej i serwisu naszemiasto.pl.
