Zobacz wideo: Potężne uderzenie CBŚP w sieć klubów go-go, oszukujących klientów m.in. w Bydgoszczy

To już drugie podejście członków grupy "Absurdy ADM Bydgoszcz" na Facebooku do stworzenia listy gminnych pustostanów.
Na pierwszej liście było sto lokali
- Lista sporządzona w kwietniu 2019 zawiera ponad 100 pustostanów - przypomina założyciel grupy. - Stworzymy nową listę i dowiemy się jakie są zmiany. Radni zapytają prezydenta o te adresy i więcej ludzi z listy oczekujących otrzyma swój przydział.
Pojawiają się już pierwsze wskazania, z konkretnymi informacjami:
- Podgórna 1, wolne mieszkanie 2 pokoje, kuchnia, toaleta;
- Nakielska 22, 2 piętro, mieszkanie po remoncie, od roku puste;
- Fordońska 432, puste około 7-8 mieszkań, część po remoncie, niektóre opuszczone kilka lat;
- Grunwaldzka 179, 3 lata stoi puste, 2 pokoje, kuchnia, łazienka, zadbane po byłym lokatorze; parterowy budyneczek 3 pokoiki kuchnia, łazienka, 5 lat puste;
- Dworcowa 35 - 113 metrów, balkon;
- Chwytowo 5.
Pustostany ze skomplikowaną sytuacją
Zapytaliśmy ADM o część z tych lokalizacji. Okazuje się, że np. lokal przy ul. Nakielskiej 22 pozostaje zabezpieczony na potrzeby wykwaterowania rodziny z budynku przeznaczonego do opróżnienia, sprawa jest w sądzie. W budynku przy ul. Fordońskiej 432 pięć wolnych lokali zostało wskazanych w ramach realizacji wyroków eksmisyjnych, postępowanie jest w toku, a cztery następne wymagają przeprowadzenia remontu. Budynek oficyny przy ul. Grunwaldzkiej 179 z uwagi na konieczność wysokich nakładów finansowych został przeznaczony do sprzedaży.
Ile ich jest? Trwa rotacja
Ile mamy pustostanów mieście? Tego się nie dowiedzieliśmy. - Trwa tu nieustanna rotacja - przypomina Marlena Budzińska z ADM. - Lokale, które są zwalniane, przeznaczane są w miarę posiadanych możliwości do remontu i ponownie zasiedlane, a zwalniane są kolejne mieszkania. W zależności od tego w jaki sposób zasiedlany jest wolny lokal - wykwaterowanie, zamiana, przydział z listy, np. dla osób, które nie są najemcą lokalu komunalnego, w wyniku prowadzonych czynności, albo odzyskane zostanie mieszkanie, które trafi do puli lokali do zasiedlenia, albo ubędzie jednego pustostanu z wykazu.
Stoją puste latami
Marlena Budzińska przyznaje jednak, że niektóre ze zwalnianych lokali będą pozostawać pustostanami przez dłuższy czas, ale nie zostaną zasiedlone. - Będzie tak się działo w sytuacji, w której właściciel mienia komunalnego ma w planie przebudowę nieruchomości i przed przystąpieniem do związanych z tym prac konieczne jest jej opróżnienie, bądź wykwaterowanie mieszkańców konieczne jest z uwagi na stan techniczny budynku, bądź nieruchomość jest przeznaczona do rozbiórki w związku z realizacją celów inwestycyjnych - mówi. - W takich sytuacjach, dopiero po zwolnieniu wszystkich mieszkań, można przystąpić do kolejnego planowanego etapu i dopiero realizacja zamierzenia powoduje, że usytuowane w opróżnianych nieruchomościach lokale przestają być wykazywane jak wolne mieszkania.
Kilka miesięcy puste z powodu robót
Jest jeszcze jedna przeszkoda - zdaniem ADM - lokale w starym budownictwie o dużej powierzchni i niskim standardzie technicznym wymagają dostosowania do przepisów uchwały antysmogowej i wymiany źródła ogrzewania.
- Z uwagi na standard techniczny, przed przystąpieniem do przygotowania lokali do zasiedlenia konieczne jest zlecenie w trybie zamówień publicznych opracowania stosownej dokumentacji projektowej i uzyskanie na jej podstawie zgody organu administracji budowlanej na wykonanie robót budowlanych - wyjaśnia Marlena Budzińska. - Dopiero po otrzymaniu zgody, sporządzeniu zakresu robót i wyceny inwestorskiej możliwe jest dokonanie wyboru wykonawców robót z zachowaniem przepisów ustawy prawo zamówień publicznych. W związku z tym cykl przygotowania lokalu do zasiedlenia od etapu projektowania do zakończenia wykonania robót wynosi nawet kilka miesięcy.