https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powrót bohatera powstania

Kamila Czechowska
W poczcie Muzeum Ziemi Szubińskiej obok rachunków i reklam znalazła się przesyłka, której nadawcą była Rada Miejska w Mosinie koło Poznania.

W poczcie Muzeum Ziemi Szubińskiej obok rachunków i reklam znalazła się przesyłka, której nadawcą była Rada Miejska w Mosinie koło Poznania.

<!** Image 2 align=right alt="Image 121795" sub="Płyta z reportażem „Powrót bohatera” i okolicznościowa moneta z wizerunek Piotra Mocka
/ Fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej">Znalazła się w niej płyta z reportażem „Powrót bohatera” oraz moneta zastępcza - „1 Mosin”, wydawana w Mosinie od 2004 r. Na monecie umieszczono w tym roku wizerunek Piotra Mocka.

Postać Piotra Mocka ma ścisły związek z naszym regionem. Urodził się 16 października 1897 r. w Mosinie. Jak wielu Polaków z zaboru pruskiego wcielony został do armii niemieckiej. Okres I wojny światowej spędził na froncie francuskim. Po jej zakończeniu wrócił w rodzinne strony i wstąpił, jako ochotnik, do liczącego 109 kawalerzystów 1. Szwadronu Straży Konnej Miasta Poznania, z której powstał 15. Pułk Ułanów Poznańskich. Oddział ten wysłany został na wsparcie oddziałom powstańczym przygotowującym się do bitwy o Szubin zaplanowanej na 11 stycznia 1919 r.

<!** reklama>Dwa dni wcześniej kawalerzyści dotarli do wolnej od sylwestrowej nocy Kcyni. Rankiem w dniu bitwy oddział udał się do Kołaczkowa. Jego zadaniem było zatrzymanie pociągu pancernego wiozącego posiłki niemieckie. W czasie akcji wiązania sił nieprzyjaciela na dworcu kolejowym w Kołaczkowie w godzinach wieczornych Piotr Mocek został śmiertelnie postrzelony w szyję. W Kołaczkowie znajduje się ulica Ułańska, która upamiętnia 9 ułanów z 15. Pułku Ułanów Poznańskich poległych 11 stycznia w Kołaczkowie w bitwie o Szubin. Sam Piotr Mocek ma w Mosinie swoją ulicę, a teraz i monetę zastępczą.

Joanna Nowaczyk z Mosiny, która badała losy Piotra Mocka i pozostaje w kontakcie z szubińskim muzeum, tak relacjonuje uroczystą sesję Rady Miejskiej w Mosinie: „Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Mosinie z wręczeniem Medalu Rzeczypospolitej Mosińskiej, była piękna(...). Tym razem była wyjątkowa, bo i wyjątkowa okoliczność - Rok Powstania Wielkopolskiego - i wyjątkowy bohater - Piotr Mocek, poległy pod Kołaczkowem powstaniec. Na sesję przybył prof. Lech Trzeciakowski w towarzystwie Lecha Dymarskiego - dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Walk Narodowościowych, Stefan Barłóg - prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Tadeusz Jeziorowski - kustosz Muzeum Wojska Polskiego oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich”.

Reportaż Barbary Miczko-Malcher i Joanny Nowaczyk „Powrót bohatera” zdobył I nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego w konkursie dziennikarskim „27 grudnia.pl”.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski