Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potulice - symbol pojednania

Iwona Matusiak
W Potulicach obchodzono jubileusz 15-lecia polsko-niemieckiego pojednania, w tym roku szczególnie uroczyście.

W Potulicach obchodzono jubileusz 15-lecia polsko-niemieckiego pojednania, w tym roku szczególnie uroczyście.<!** Image 2 align=none alt="Image 220785" sub="Najpierw złożono kwiaty na cmentarzu w Potulicach./ Fot. Anna Kowalska">

5 września 1998 z inicjatywy byłych więźniów obozu w Potulicach Stanisława Gapińskiego, który przebywał w nim od 1941 do 1945 roku, oraz Gustawa Bekkera (1945- 1949) doszło do historycznego polsko-niemieckiego pojednania. W czasie wojny, w obozie w Potulicach, hitlerowcy więzili Polaków, natomiast już po wojnie przetrzymywano tutaj ludność niemiecką.

Tradycyjnie spotkanie rozpoczęto od złożenia wiązanek kwiatów i krótkiego nabożeństwa na żwirowisku, aby następnie udać się na cmentarz w Potulicach, gdzie wysłuchano okolicznościowych przemówień i odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, które odprawili ksiądz Ryszard Czajka, proboszcz parafii pw. Zwiastowania NMP, oraz pastor Johannes Affolderbach. Złożono również wiązanki kwiatów przy pomniku niemieckich i polskich ofiar obozu. <!** Image 3 align=none alt="Image 220786" sub="Później uhonorowano osoby od lat działające na rzecz polsko-niemieckiego pojednania / Fot.: Anna Kowalska">

- Spotykamy się po raz piętnasty w Potulicach na uroczystościach związanych z polsko-niemieckim pojednaniem. Przełom lat 80. i 90. przyniósł wiele korzystnych zmian, które przyczyniły się do zbliżenia i wzajemnego lepszego zrozumienia między narodami polskim i niemieckim - mówił podczas uroczystości Sławomir Napierała, burmistrz Nakła. - Warto pamiętać, że pierwszy krok ku pomyślnemu rozwojowi stosunków między Polską a Niemcami dał kardynał Stefan Wyszyński już w 1965 roku w liście biskupów polskich do biskupów niemieckich - dodał.

Druga część spotkania odbyła się w pałacu hrabiny Anieli Potulickiej, gdzie wręczono komandorię Missio Reconciliations Stanisławowi Gapińskiemu. Następnie uhonorowano tym odznaczeniem pięć osób. Wyróżnieni zostali: Tadeusz Sobol, Jolanta Gaca, Małgorzata Marszałek, Anna Kiersznicka, Jacek Kiersznicki.

Pięcioramienny krzyż na białym tle i symbol splecionych dłoni, trzymających gałązkę oliwną, z napisem Missio Reconciliations stanowiony został przez Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Misja pojednania”.

- Zarówno Niemcy, jak i Polacy mają do wypełnienia wiele wspólnych zadań, których zgodna realizacja uchroni nas przed powtórką z historii. Niech nasze wspólne działania zbudują fundament cementujący europejską wspólnotę. Tu w Potulicach już od 15 lat wspólnie tworzymy podwaliny pod ten fundament, którego owocem jest pojednanie i partnerska współpraca, charakteryzująca się bliskimi kontaktami i wymianą młodzieży - mówił Sławomir Napierała.<!** reklama>

To właśnie młodzi ludzie z Zespołu Szkół w Potulicach i ze szkoły w Elsterwerdzie wspólnie zadbali o część artystyczną tego dnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!