Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrzeb wiele, kasy mało

Iwona Matusiak
Potrzeby ośrodków pomocy społecznej są coraz większe. Niestety, nie idzie to w parze z nakładami finansowymi na ten cel. Tak też jest w gminie Nakło.

Potrzeby ośrodków pomocy społecznej są coraz większe. Niestety, nie idzie to w parze z nakładami finansowymi na ten cel. Tak też jest w gminie Nakło.<!** Image 2 align=none alt="Image 211210" sub="Budynek, w którym mieści się nakielski Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, nie wygląda najlepiej. Remont to po prostu konieczność / fot. Iwona Matusiak">

Od 2010 roku o 114 nastąpił wzrost liczby rodzin, którym ośrodek pomocy społecznej udzielił wsparcia. Zwiększyła się również liczba osób długotrwale korzystających z pomocy, aż o 210 mieszkańców.

- Planując realizację zadań z zakresu pomocy społecznej szczególną uwagę należy zwrócić na działania ukierunkowane na ochronę i polepszenie warunków życia najsłabszych grup społecznych, zagrożonych wykluczeniem oraz na tworzenie warunków umożliwiających im aktywne uczestniczenie w życiu społecznym - czytamy w sprawozdaniu Ewy Tadrowskiej, dyrektorki Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nakle.

Najważniejsze jest zapewnienie znacznych nakładów finansowych na realizację ustawowych zadań. Najważniejsze z nich to usługi opiekuńcze, odpłatność za pobyt w domach pomocy społecznej, koszty asystenta rodziny, placówki wsparcia dziennego, pomoc finansowa w formie zasiłków okresowych i celowych oraz posiłki. Konieczne jest również zwiększenie liczby mieszkań z zasobów gminy, rozpowszechnienie informacji na temat możliwości zatrudnienia niani czy zwiększenie liczby miejsc w przedszkolach.

Problemy nakielskiego ośrodka pomocy społecznej to również kłopoty lokalowe. Budynek, który obecnie zajmują pracownicy, wymaga remontu zwłaszcza elewacji, stolarki okiennej, pomieszczeń biurowych. Konieczne jest wykonanie nowych schodów zewnętrznych z podjazdem dla niepełnosprawnych, wymiana podłogi w pomieszczeniach, uzupełnienie tynków zewnętrznych.

Poza tym na terenie gminy brakuje schroniska lub noclegowni dla bezdomnych. Wskazane byłoby utworzenie pogotowia noclegowego, chociażby utworzenie interwencyjnych dwóch miejsc noclegowych oraz Punktu Poradnictwa Specjalistycznego, gdzie potrzebujący mieszkańcy mogliby skorzystać z porad prawnika, psychologa czy pedagoga. <!** reklama>

Dużym krokiem w kierunku osób korzystających z pomocy ośrodka byłoby zwiększenie nakładów na zasiłki okresowe. Ogólny budżet MGOPS w Nakle na 2013 rok to nieco ponad 14 milionów złotych, prawie o milion mniej niż w ubiegłym roku. Ośrodek więc w tym roku nie posiada wystarczających środków na pokrycie wszystkich kosztów i wydatków.

- Bardzo niepokojące jest to, że we wszystkich działach brakuje pieniędzy na ich pełną realizację. Pani dyrektor mówiła, że będzie starała się pozyskiwać środki spoza budżetu. Te koszty stale wzrastają i jestem tym bardzo zaniepokojony - stwierdził podczas ostatniej sesji radny Szymon Karolczak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty