Podczas marcowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy przegłosowana została uchwała zmieniająca regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta. Wśród zapisów uchwały był punkt dotyczący montażu podziemnych i półpodziemnych pojemników na odpady. Po decyzji radnych, Pomorska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bydgoszczy wysłała pismo do przewodniczącej Rady Miasta Moniki Matowskiej, wyrażając "ogromne zaskoczenie" decyzją radnych ograniczającą możliwość montażu takich pojemników do terenu Parku Kulturowego Stare Miasto.
Spółdzielnia: "Mieszkańcy nalegają na montaż takich pojemników"
Władze PSM poinformowały, że sukcesywnie inwestują w montaż podziemnych i półpodziemnych pojemników na terenie swoich nieruchomości. Spółdzielnia opiera działania na podstawie decyzji Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi z 2021 roku o możliwości stosowania tego typu pojemników.
"Bardziej estetyczne i zajmujące mniej miejsca od wiat śmietnikowych rozwiązania zyskały zainteresowanie innych spółdzielni i zarządców w naszym mieście. Spotkaliśmy się również z opiniami mieszkańców, że europejskie rozwiązania, goszczące już w wielu innych polskich aglomeracjach, trafiły wreszcie do naszego miasta" - czytamy w piśmie podpisanym przez Barbarę Bernasińską, prezes zarządu Pomorskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Pani prezes dodaje, że wielu mieszkańców nalega na montaż takich pojemników, a współpraca z firmami wywożącymi odpady komunalne przebiega bezproblemowo.
PSM obawia się, że zmiana regulaminu narazi ją na straty związane z trwającymi inwestycjami, które rozpoczęły się przed wejściem w życie najnowszej uchwały. Władze PSM zastanawiają się, czy podziemne i półpodziemne pojemniki, które zostały już zamontowane poza obszarem wskazanym w uchwale, mogą pozostać w tych miejscach. "Czy możemy zakończyć rozpoczęte inwestycje, a w przypadku odpowiedzi negatywnej proszę wskazać, czy Miasto Bydgoszcz będzie zwracać koszty wydatkowanych już środków" - piszą spółdzielcy. I dodają, że władze miasta blokują stosowanie nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań.
Ratusz: "To ekonomicznie i ekologicznie nieuzasadnione"
Zwróciliśmy się do bydgoskiego ratusza z prośbą o komentarz do wątpliwości PSM. W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że według stanu na 1 czerwca 2023 r., na terenie miasta wyłącznie w 3 miejscach gromadzenia odpadów są obecnie zamontowane systemy pojemników podziemnych lub półpodziemnych, znajdujące się poza strefą Parku Kulturowego. Dla porównania na terenie miasta znajdują się obecnie ok. 30 542 punkty gromadzenia odpadów wyposażone w tradycyjne pojemniki.
- Odbiór odpadów z pojemników wykraczających poza standard wprowadzony w mieście, generuje kilkukrotnie większe koszty odbioru niż w przypadku pojemników tradycyjnych, głównie ze względu na fakt, że ich obsługa wiąże się z wykorzystaniem innych pojazdów niż śmieciarki. Nie mogą one odbierać kilkuset pojemników w trakcie realizacji jednej trasy, lecz osobny samochód musi pojechać w dane miejsce w celu odbioru odpadów z jednego pojemnika. Jest to ekonomicznie i ekologicznie nieuzasadnione. Więcej pojazdów to większe zanieczyszczenie powietrza - tłumaczy Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.
Marta Stachowiak dodaje, że na skutek rosnącej inflacji i coraz wyższych kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami podejmowane są działania prowadzące do maksymalnego ograniczenia wzrostu cen dla mieszkańców. - Koszty odbioru odpadów stanowią ok. 48% „opłaty śmieciowej” jaką ponoszą wszyscy mieszkańcy. Odbiór odpadów z systemów innych niż standardowe ma bezpośredni wpływ na wszystkich mieszkańców - przekonuje rzeczniczka.
To dlatego Rada Miasta Bydgoszczy podjęła decyzję o wprowadzeniu ograniczenia możliwości montażu takich pojemników wyłącznie do strefy Parku Kulturowego. - Nie wiąże się to jednak z koniecznością demontażu już istniejących systemów, mogą być wykorzystane przez spółdzielnię w dowolny sposób - zapewnia Marta Stachowiak.
Odbiór odpadów będzie natomiast odbywał się wyłącznie z pojemników podstawionych przez spółkę ProNatura, która od 2024 r., w imieniu miasta, będzie wyposażała wszystkich właścicieli nieruchomości w pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych, bez względu na to, jaki podmiot będzie odbierał od nich odpady. - Oznacza to, że właściciele nieruchomości nie będą ponosili żadnych dodatkowych kosztów z tym związanych - dodaje rzeczniczka prezydenta.
► O podziemnych pojemnikach na śmieci pisaliśmy już w 2017 roku: Podziemne pojemniki na śmieci. Czy ten pomysł przejdzie w Bydgoszczy? Coraz więcej polskich miast wprowadza podziemne pojemniki na śmieci, bo są czystsze i nie zawadzają.
Zobacz wideo: W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy trwa remont, ale można go zwiedzać
